«Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями. Слава ЗСУ!»: 209-ті народини академіка Тараса Григоровича Шевченка і 162-га річниця з дня відходу в засвіти Великого Українця незламної нації

9 березня Хмельницький національний університету взяв участь у Шевченківських міських урочистостях та обласних заходах, присвячених 209-й річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка – Пророка України. У Хмельницькому міському парку імені Т. Г. Шевченка проведено театральний перформанс «Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями. Слава ЗСУ!»

10 березня Студентський літературний театр «Глорія» ХНУ вшанував світлу пам’ять Кобзаря України у форматі відеоконференції «Культурологічний діалог: Тарас – герой і наш натхненник!», приуроченої 162-й річниці з дня відходу в засвіти Кобзаря України.

У 209-й день народження Тараса Григоровича Шевченка – за ініціативою Студентського літературного театру «Глорія» у співорганізації з кафедрою української філології гуманітарно-педагогічного факультету, науковою бібліотекою, Вільною профспілковою організацією працівників –  представники Хмельницького національного університету разом із громадою міста Хмельницького віншували Кобзаря України з уродинами. Шевченколюби взяли участь  у покладанні квітів до пам’ятника Пророкові України, у колективному виконанні пісень на слова Поета. Урочисто  прозвучав Славень України. Хвилиною Мовчання українці вшанували пам’ять Тараса Григоровича Шевченка та усіх загиблих  унаслідок збройної агресії російської федерації.

У покладанні квітів від колективу Хмельницького національного університету взяли участь: проф. Інна ЦАРАЛУНГА, завідувач кафедри української філології, і студентка першого курсу спеціальності «Архітектура та містобудування» факультету інженерії, транспорту та архітектури Дарія КОБЯШЕВА, учасниця Студентського літературного театру «Глорія» ХНУ.

У Шевченківських урочистостях взяв участь поціновувач культурно-мистецької спадщини Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук, міський голова Хмельницького Олександр СИМЧИШИН, який зазначив, що Шевченкові слова житимуть вічно, оскільки актуальні протягом усієї історії боротьби за державність України. Шановний міський голова побажав шанувальникам Кобзаря Хмельницького національного університету, зокрема учасникам театрально-літературної «Глорії»,  успіхів у розвої української національної ідеї і втілення творчих задумів.

Цьогоріч СЛТ «Глорія» ХНУ (засновник, керівник Таїсія КОВАЛЬ) провів Шевченківський театральний перформанс «Кохайтеся, чорнобриві, та не з москалями! Слава ЗСУ!», в якому взяли участь охочі шевченколюби.

Однією з основних тем Шевченківської творчості є співчуття до пригнічених і покривджених, що найбільше проявилося в культі жінки-матері та України-матері. Все єство українського Поета і Художника прагнуло допомогти своїм землякам, що і зумовлювало викривати негуманну сутність російського самодержавства, боротися проти тоталітарної політики царату. На думку культурологів і літературознавців, Т. Г. Шевченка можна назвати першим феміністом на українському терені. Скривджених російськими панами і москалями дівчат-покриток Шевченко возвеличив до рівня Української мадонни. Ідеал святості – жінка, обездолена і водночас свята. Шевченкову улюблену героїню Катерину з однойменної поеми Кобзаря артистично-душевно перенесла у театральну реальність перформансу дебютанка «Глорії» Дарія КОБЯШЕВА.

У рамках театрального перформансу доценти кафедри української філології Марія ГАВРИШ, Любов ОЛІЙНИК, Інна ПРИЙМАК, Оксана ЮЩИШИНА, Анатолій ЯНЧИШИН, співробітники наукової бібліотеки ХНУ (директор Олена АЙВАЗЯН) Тетяна МЕЛЬНИК, Антоніна ГОГІЛЬЧИНА провели літературно-книжковий флешмоб «Наш Шевченко!». Хмельничани та гості міста читали поетичні одкровення Кобзаря, співали Шевченкових пісень, що давно стали народними. Ольга БЄЛІКОВА, учасниця розмовного клубу «Говори українською» ХОУНБ (керівник Олена ГРИЦИШИНА, коуч зі вдосконалення української мови та ораторської майстерності Таїсія КОВАЛЬ) майстерно передала почуття Пророка Тараса Шевченка з російсько-імперського каземату: «… Свою Україну любіть… Любіть їі…Во время люте… В остатню, тяжкую минуту… За неї Господа моліть».

9 березня за сприяння директора Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки Катерини ЧАБАН випускники, студенти – здобувачі спеціальностей «Філологія. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література», «Середня освіта. Українська мова і література. Англійська мова», викладачі-україністи відвідали виставу «Тарас Шевченко. Спогад» Хмельницького академічного обласного театру ляльок, а також виставку літератури, малюнків студії «Малювання як арт-терапія» під керівництвом Володимира ПІВНЯ, унікальні книжкові виставки.

10 березня до 162-ої річниці від дня відходу Кобзаря в засвіти учасники СЛТ «Глорія» ХНУ пом`янули Тараса Григоровича Шевченка молитвою – «незлим, тихим словом» і читанням «Заповіту»  у форматі відеоконференції «Культурологічний діалог: Тарас – герой і наш натхненник!».

Юлія ДОВГАНЮК, Марія МАТКОВСЬКА вшанували світлу пам’ять великого Гуманіста та Українолюба авторською літературно-художньою творчістю, присвяченою доленосній ролі Пророка у формуванні загальнонаціональної ідеї України та патріотизму народу. Символічно, що СЛТ «Глорія», заснована 2008 року у Хмельницькому національному університеті, має девіз «Борітеся – поборете!», і перша міська вистава «Глорії» мала однойменну назву. Славною традицією, започаткованою «Глорією» в університеті, стала щорічна поїздка 22 травня до Канева на Тарасову гору в день перепоховання світлого праху  Тараса Шевченка в його милій серцю Україні.

Шевченко – це світовий геній і символ споконвічної боротьби України за правду, волю і незалежність та потужний об’єднуючий архетип борця, який надихає сьогодні нащадків на Перемогу. Як зазначив Воїн Збройних сил України Богдан МОКРИЦЬКИЙ, випускник ХНУ й учасник  «Глорії», «Кобзаря» цитують на фронті його побратими, і пророчі слова Творця-Натхненника піднімають бойовий дух захисників нашої землі та вселяють віру. 

Не вмирає душа наша,
Не вмирає воля.
І неситий не виоре
На дні моря поле.
Не скує душі живої
І слова живого.Не понесе слави Бога
Великого Бога.

ШЕВЧЕНКОВЕ СЛОВО – КУЛЬТУРНИЙ ФРОНТ УКРАЇНИ!

Видатний український поет Розстріляного Відродження Євген Плужник, ім`я якого згодом було заборонено в СРСР, наслідував міфологічний космізм Тараса Шевченка у планетарному вимірі. 1923 року автор написав «Шевченка». На превелике горе,  і через 100 років не збулася мрія Євгена Плужника: щоб Кобзар побачив вільну українську націю на «оновленій землі» без ворога-супостата. Проте і сьогодні портрет Пророка України, незламність Шевченкового духу надихає українців на боротьбу проти московщини задля миру і свободи держави Україна.

Шевченко

Коли надійдуть втома і зневір’я,

В його портрет вдивляюся тоді, –

І знову в серці відчуваю мир я

І тихий голос радісних надій.

Такий спокійний дивиться він з рами.

О, це за всіх замислене чоло,

Що, наче символ, стало над часами –

Того, що в нас нове перемогло!

І крізь обличчя, кождій хаті рідне,

Немов виразно бачу я в імлі:

Вже близько час – за нього ж день розквітне –

І на його оновленій землі!

Тоді я знов часам назустріч – згоден,

Бо чую я часів жаданих крок!

Щасливий нарід, що його відродин

Був на землі воістину пророк!

… І ОЖИВЕ СЛАВА УКРАЇНИ!

СЛАВА ШЕВЧЕНКУ!

СЛАВА УКРАЇНСЬКІЙ НАЦІЇ!

СЛАВА ЗБРОЙНИМ СИЛАМ УКРАЇНИ!

СЛАВА УКРАЇНІ!

ГЕРОЯМ СЛАВА!

Царалунга І. Б., доктор філол. наук, проф., завідувач кафедри української філології, науковий консультант СЛТ «Глорія» ХНУ

Коваль Т. П., викладач, відповідальна за виховну роботу кафедри української філології, керівник СЛТ «Глорія» ХНУ, громадський діяч

Гавриш М. М., канд. філол. наук, доцент, відповідальна за профорієнтаційну роботу кафедри української філології, громадський діяч

Посилання на репортаж: