Щороку 22 січня в день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлене Указом Президента України № 871 «Про День Соборності України» від 13 листопада 2014 року.
Акт Злуки став історичним об’єднанням українських земель в одній державі та увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. Це – основоположна віха українського державотворення.
Через невдачу Української революції 1917–1921 років державність зберегти не вдалося. Тому у XX столітті українці змушені були продовжувати боротьбу за неї, аж до відновлення незалежності в 1991-му.
21 січня 1990 року на честь 71-річниці Акту Злуки Народний рух України організував «живий ланцюг» від міста Івано-Франківська через Львів до Києва. Це була одна з перших масштабних антирадянських українських акцій, що дозволила Україні здобути справжню незалежність. Довжина ланцюга перевищувала 770 км, а за різними оцінками участь в акції взяли від 500 тисяч до 3 млн осіб.
24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991-го.
Термін «соборність» має кілька значень. Це й об’єднання в одне державне ціле всіх земель, заселених певною нацією на суцільній території. І духовна консолідація всіх громадян держави, їх згуртованість, незалежно від національності.
Соборність – це також територіальна цілісність держави. Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність. Цілісність нашої держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом.
Соборність – мета нашої Перемоги.
Слава Україні!
Слава нашим Захисникам і Захисницям!
Public Relations Department
(за матеріалами Українського інституту національної пам’яті)