Річниця кафедри слов’янської філології у Хмельницькому національному університеті

21 березня 2014 року у Хмельницькому національному університеті відбулося засідання круглого столу на тему «Слов’янська мова – рідна мова», приурочене до річниці кафедри слов’янської філології, презентації спеціальності «Філологія. Переклад (польська, російська мови)», відкриття кабінету методики викладання слов’янських мов.

Захід розпочався із презентації студентами-першокурсниками своєї спеціальності, де студенти вміло розіграли епізод із побутового життя польською мовою, показавши свої мовні знання і вміння, набуті за майже півроку навчання у ХНУ.

Із доповіддю про підсумки роботи за рік і перспективи кафедри виступила в. о. завідувача кафедри слов’янської філології, доцент Неля Подлевська. Зміст доповіді містив матеріал про представлення членів кафедри, їх обов’язки і досягнення. Кафедра слов’янської філології забезпечує викладання дисциплін з української, польської і російської мов та методик їх викладання; розроблено робочі навчальні програми з дисциплін, створено електронні журнали, навчально-методичні комплекси, сертифікуються курси для модульного середовища, розроблено курси для дистанційного навчання. Щодо наукової роботи, то кафедра за рік роботи має більше 30 публікацій, 12 участей у конференціях різних рівнів, здійснюється керівництво аспірантами і здобувачами, керівництво 5 студентськими науковими гуртками, студентською науковою роботою (43 публікації), викладачі є членами редколегій наукових журналів, відбувається рецензування дисертацій. Створено сайт кафедри слов’янської філології. Посвідчення тьюторів на факультеті дистанційного навчання мають 5 викладачів. Пройшли стажування 5 викладачів за напрямом «Інноватика у викладанні». На кафедрі здійснюється виховна робота і через кураторів груп, якими є викладачі кафедри, і через святкування різних визначних дат, і у зустрічах з письменниками та іншими видатними діячами. Щодо міжнародної діяльності, яку здійснює кафедра, то при ХНУ створений українсько-польський центр, директором якого є професор Юрій Шалапко, і за наказом ректора професора Миколи Скиби УПЦ використовується як лабораторія навчання польської мови. Студенти спеціальності «Філологія. Переклад (Польська, російська мови)» щороку під час літньої школи перебувають у Польщі, де мають мовну практику. Відбувається і стажування викладачів у Польщі. Нещодавно відбулася Регіональна олімпіада з польської мови і літератури у ХНУ за участі віце-консула Республіки Польща у Вінниці Едити Нєдзьвєдзкої. Часто університет відвідують високоповажні польські гості. Також в.о. завідувача кафедри розповіла про напрями профорієнтаційної роботи, матеріально-технічне забезпечення і, звісно ж, про перспективи діяльності кафедри слов’янської філології.

У заході взяв участь проректор з науково-педагогічної роботи ХНУ, професор Олег Шинкарук, який виступив із привітанням кафедри з річницею і студентів із правильним вибором ВНЗ і спеціальності. У виступі проректора зазначено позитивні напрацювання кафедри за рік роботи, оцінено діяльність кафедри як активної та ініціативної у різних галузях роботи, і як такої, що прагне до розвитку. Одночасно звернув увагу на перспективи кафедри стосовно роботи над отриманням студентами подвійного диплома, розвитку наукового потенціалу викладачів кафедри, активізації роботи викладачів у міжнародних проектах. Проректор залюбки нагородив студентів від імені ректора за перші місця у мовній вікторині, а також студентів-учасників заходу.

Директор українсько-польського центру, професор Юрій Шалапко наголосив на перспективах діяльності кафедри слов’янської філології та УПЦ, у зв’язку з чим передбачається укладання плану роботи на найближчі роки стосовно спільної діяльності, обміну досвідом викладачів і студентів двох країн, читанням лекцій, вебінарів тощо. У найближчий час (у квітні) передбачається візит студентів Польщі до нашого ВНЗ. Подякував кафедрі за можливість спільної діяльності.

Завідувач кафедри української філології, професор Михайло Торчинський зосередив увагу на дружніх стосунках споріднених кафедр: української філології і слов’янської філології, на проведенні спільних філологічних заходів, подякував студентам за обраний напрям спеціальності, попросив керівництво ХНУ сприяти розвитку кафедри слов’янської філології.

Декан гуманітарно-педагогічного факультету, доцент Людмила Станіславова подякувала усім членам кафедри за плідну працю, за прагнення до зростання, за достойні перші результати, в. о. завідувача кафедри – за вміле керівництво і бачення перспективних напрямів розвитку кафедри.

Студенти спеціальності «Філологія. Переклад (Польська, російська мови)» вітали кафедру через представлення своєї спеціальності у знятому самими відеокліпі про переваги обраної ними спеціальності, про бачення власних перспектив, про реалії студентського життя і про улюблений Хмельницький національний університет! А ще підготували стіннівки і плакати до Міжнародного дня рідної мови, які розмістили у стінах університету біля кафедри.

Хочеться подякувати ректору університету і усьому керівництву за допомогу у становленні, підтримці і сприянні у розвитку кафедри, а усім викладачам кафедри – за достойні результати, за прагнення до руху вперед, за розуміння і сприйняття завдань, які стоять перед університетом, за бажання пізнавати нове і передавати студентам! Тільки спільними зусиллями зможемо досягнути ще кращих результатів!

Тож запрошуємо до навчання усіх, хто цікавиться польською і російської мовою і літературою, історією, культурою на гуманітарно-педагогічний факультет ХНУ. Ви зможете отримати можливість навчатися за програмою паралельної освіти, навчатися у магістратурі польських ВНЗ після закінчення бакалаврату, отримати можливість працевлаштування за кордоном.

Кафедра слов’янської філології, яка готує фахівців за напрямом «Філологія. Переклад (Польська і російська мови)», залюбки прийме охочих до навчання!

Чекаємо на вас – сучасні, талановиті, ініціативні!

Кандидат педагогічних наук.
доцент кафедри слов’янської філології
Неля Подлевська