Психологія діяльності в особливих умовах: співпраця викладачів із військовослужбовцями полку спецпризначення

Представники кафедри практичної психології та педагогіки Хмельницького національного університету – доктор психологічних наук, професор Євген Потапчук та старший викладач Олександр Янцаловський 2 вересня 2016 року здійснили дослідження психічних станів військовослужбовців полку спеціального призначення, які здійснювали перший стрибок з парашутом.

Метою дослідження був підбір і перевірка ефективного діагностичного та корекційного інструментарію для психоемоційної сфери спецпризначенців. З цією метою використовувалися традиційні методи психологічної діагностики (індивідуальна бесіда, спостереження, опитувальник САН) та нову розробку ROFES E01C. Варто зазначити, що застосування комплексу ROFES E01C, суттєво зменшило часові витрати для обстеження військовослужбовців та дозволило швидко отримати інформацію про загальний рівень здоров’я, функціональний стан 17-ти основних органів і систем організму, а також про психоемоційний стан людини. У процесі тестування психоемоційного стану особистості виявлялися стресові стани (напруга компенсаторних сил організму), ознаки втоми (внутрішня емоційна напруга), ознаки неврозів та роздратування.

Для достовірності результатів дослідження викладачі разом з досліджуваною групою «першачків» здійснили виліт на гелікоптері. Це дозволило спостерігати за виявами психоемоційних станів військовослужбовців безпосередньо під час десантування.

При потребі з учасниками дослідження проводилася психокорекція, відпрацьовувалися різні техніки саморегуляції психічних станів з врахуванням специфіки діяльності спецпризначенців. Викладачі отримали гарний досвід роботи в польових умовах, за що висловлюють щиру вдячність командуванню полку спеціального призначення.

Загалом, тісна співпраця з військовослужбовцями дозволяє виявляти ефективні засоби та методи коригування психоемоційного та фізіологічного стану людини, враховуючи екстремальні умови її діяльності та наявність небезпечних стресових чинників. Командування військової частини залишилося задоволеним від такої співпраці, адже збереження життя та здоров’я військовослужбовців є важливим завданням і обов’язком кожного командира. А наше завдання – всебічно цьому сприяти!

Кафедра практичної психології та педагогіки