ІV регіональна студентська науково-практична конференція «Генії України та світу»

11 квітня 2014 року на базі кафедр української філології та слов’янської філології відбулася ІV регіональна студентська науково-практична конференція «Генії України та світу», у якій взяли участь студенти з Вінниці, Кам’янця-Подільського, Умані, Хмельницького, учні та ліцеїсти хмельницьких середніх навчальних закладів.

Під час урочистого відкриття заходу була створена атмосфера, яка якнайкраще сприяла мотиваційній, інтелектуальній роботі акції, стимулювала емоційно-почуттєву сферу учасників. До 200-літнього ювілею Т.Г.Шевченка учні Хмельницького спеціалізованого ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки читали «Заповіт» Кобзаря шістьма мовами, а викладачі – улюблені рядки із творів письменника.

Тематика виступів учасників конференції продемонструвала високі культурні та естетичні запити молодого покоління, стала свідченням таких якостей, як творчість, динамічність, захопленість, ініціативність, інноваційність, відданість професії, продемонстрованих викладачами і студентами. Шевченківська секція (керівник Приймак І.В.) привернула увагу широтою тематики і творчою співпрацею, коли однин виступ ставав продовженням іншого.

Секції, присвячені геніям українського слова, світочам російської літератури і мистецтва, видатним польським діячам (керівники Горячок І.В., Грицева А.П., Сєркова Ю.І.), перетворилися на справжній діалог культур, адже виступи стосувалися таких постатей, як Б.-І.Антонич, О.Ільченко, В.Симоненко, Анна Ахматова, М. Цвєтаєва, В. Шукшин, Я.Кохановський, Т.Конвицький, І.Красицький. Студенти мали можливість продемонструвати набуті під час навчання у ВНЗ знання, реалізувати власні зацікавлення, обговорити культурні явища різних національностей, визначивши загальнокультурний компонент своїх інтересів.

Від рівня естетичної культури, художньої освіченості, духовності, об’єднання зусиль викладачів і студентів залежить створення середовища, що дієво впливає на виховання високих інтелектуальних запитів молодого покоління. Це яскраво продемонструвала секція, присвячена відомим українцям у сфері науки і культури (керівник Торчинський М.М.), де виступи торкались теорії і практики сучасних ономастичних досліджень в Україні.

Хочеться відзначити виступи з таких полемічних питань, як діяльність С.Бандери, І.Мазепи, М.Жванецького, що викликали морально-естетичні переживання, різнопланові оцінки вчинків вказаних діячів, спонукали до формування власного морального вибору у складних життєвих ситуаціях.

Відрадно, що студентські й учнівські виступи не обминули і світове культурне життя. Про це свідчать дослідження творчості українського композитора і музикознавця С.Людкевича, вірменського і українського кінорежисера С.Параджанова, українського композитора і поета В.Івасюка, радянської актриси і співачки А.Фрейндліх, італійського художника А.Модільяні, іспанського художника-сюрреаліста С.Далі.

Духовність є найвищою ознакою ціннісної характеристики людини, вона формується завдяки здобуткам культури, у культурному середовищі, осередком якого і є Хмельницький національний університет.

В.Папушина,
доцент кафедри української філології