Знайомство з містом по Проскурівській

Вже традиційно, на початку кожного навчального року, студенти першого курсу спеціальностей ТО (Технологічна освіта) і ОДМ (Образотворче і декоративне мистецтво) кафедри технологічної та професійної освіти знайомляться з містом Хмельницький, починаючи з його центральної вулиці – Проскуровської.

Починається знайомство від старого фонтану «з жабками» біля універмагу “Дитячий світ”. Це місце з якого видно вежу з годинником, що зазвичай височіє біля головної площі будь-якого міста, але, як виявляється, це – пожежна каланча, з якої колись велися спостереження за пожежами міста. Поруч з нею розташовано колишнє пожежне депо – сьогодні знайоме хмельничанам як кінотеатр “Планета”.

Ігор Байдак – український журналіст, краєзнавець, поет, фотограф, колекціонер, член Національної спілки журналістів України веде екскурсію для студентів першого курсу

Вулиця Проскурівська, названа так на пам’ять колишньої назви міста – Проскурів. Назви цієї вулиці були різними при різних устроях. За часів царської Росії вона носила назву “Олександрівська” в честь царя Олександра І, який затверджував генеральний план забудови міста після пожежі 1822 року та його підпис прийшовся саме на цю вулицю – “поштову дорогу на Летичів”. У др. пол. XIX ст. вона інтенсивно забудовується й стає центральною вулицею м. Проскурова.

У 1921 році Олександрівську перейменували на вулицю 25-го Жовтня (на честь Жовтневої революції 1917 р.). У 1985 р. вулиці дали ім’я Леніна, але вже за часів незалежної України у 1991 р. цю постанову скасували і центральна вулиця отримала назву – Проскурівська.

На вулиці Проскурівській з Ігорем Байдаком

Прогулянка по вулиці Проскурівській у теплий осінній день разом зі знаною людиною в м. Хмельницький – екскурсоводом Ігорем Байдаком приємна і пізнавальна. Студенти дізнаються про історії будинків цієї вулиці, що забудовувалася здебільшого за модним на той час (кн. ХІХ ст.) стилем “Модерн”, їх колишніх хазяїв, кожен з яких вів свій бізнес тримаючи репутацію і розвиваючи місто.

Будинок з червоної цегли побудований у 1903-1905 роках купецькою родиною Журавльових – цікавий зразок споруди, виконаний у найкращих традиціях цегляного мурування – популярного на початку XX ст. Колись тут діяв перший та найкращий гастрономічний магазин Проскурова, що пропонував широкий вибір бакалійних і гастрономічних товарів, можливість брати товар у кредит і робити замовлення, доставку додому і дегустацію – усе це було для провінційного міста дивиною.

Колишній гастроном Віри Журавльової

Трохи далі – високий красивий будинок (нині “Укртелеком”) побудований понад століття назад дворянином Людвігом Дєрєвоєдовим, власником найкращої у місті аптеки. Ця аптека займала весь перший поверх, тут була “кокторія” (приміщення для фармацевтичних робіт), “трав’яна кімната” (сушарня лікарських рослин), “рецептурна кімната” (для оформлення замовлення й придбання ліків).

Будинок Л. Дєрєвоєдова з аптекою та ресторан “Слон” по вул. Проскурівській не змінили свого призначення й нині

Навпроти найкращої проскурівської аптеки був найпопулярніший ресторан міста – “Слон” (нині – “Кондитерська лавка”), що славився своєю оригінальною кухнею та оркестром сліпих музик. Над рестораном, на другому поверсі будинку, були обладнані готельні номери.

Студенти груп ОДМ-19 і ТО-19 кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва гуманітарно-педагогічного факультету ХНУ на екскурсії по місту (вул. Проскурівська)

Багато нового пізнали студенти-першокурсники про історію м. Хмельницького з пішохідної прогулянки на вул. Проскурівській. І про перший театр побудований з каменю з прекраснішою акустикою; й про будівлю сьогоднішнього “Театру ляльок” (побудовану у 1880-х роки, належала купцю Соломону Маранцу – найбагатшому мешканцю Проскурова кн. 19 – поч. 20 ст.), де в жахливі роки сталінських репресій розміщувалося НКВС, у підвалах якого були знищені тисячі безневинних людей; й про колишній Південно-Російський банк – один із провідних банків Російської імперії – сьогодні Художній обласний музей, де наші студенти часті гості; і про найкрутіший колишній готель “Континенталь” – прекрасний зразок пізнього модерну, який домінував на початку XX ст. До наших днів збереглися всі оригінальні пластичні форми фасаду, ажурні балкони, декоративне оздоблення стін кольоровим склом-смальтою.

Студенти-першокурсники групи ОДМ-19 повертаються з екскурсії

Задоволені екскурсією і прекрасним вересневим теплим днем студенти повертаються до своїх справ, з прагненням пізнати більш докладніше про своє місто та про історичні місця Подільського краю і в цілому України. Тож маємо наміри на подальші зустрічі з цікавими людьми і цікавими місцями нашого краю.

27.09.2019