Захист фольклорної практики студентами другого курсу напряму «Філологія. Українська мова і література»

Щорічно восени другокурсники-філологи («Українська мова і література») мають перший у своєму студентському житті захист практики – фольклорної. Уже стало традицією організовувати захист цієї практики як маленьке свято народного духу, народних традицій і народного слова.

Так і нещодавно наші другокурсники представили матеріали, зібрані ними під час проходження літньої фольклорної практики у різних куточках свого краю.

Звіт про практику студенти вирішили провести у присутності гостей і у формі творчого вечора. Передусім святково з любов’ю оформили аудиторію, у якій мали працювати.

І українські рушники, і дари української осені на різьблених тарелях – усе це створило атмосферу, найбільш прийнятну для милування українською народною піснею, прислів’ями, казками, обрядовими дійствами. Адже саме ці матеріали збирали з живих джерел і опрацьовували студенти під час фольклорної практики.

А ще – усі дівчата і Сергій Марцонь прийшли цього дня у святкових вишиванках. Тому аудиторія нагадувала розмаїтий квітник.

Кожен студентський звіт став, по суті, своєрідним нарисом про населений пункт, де відшукували і записували матеріали практики наші філологи.

Увазі присутніх пропонувалися не тільки власне фольклорні матеріали, але й інформація про етнографію, побут, культуру сіл, містечок Хмельниччини, Вінниччини, Львівщини, Тернопілля, про історію їх виникнення та називання, цікаві факти з біографії окремих мешканців, котрі є носіями і знавцями фольклорного скарбу своїх предків тощо.

І все це – у формі цікавих, часто дотепних презентацій, у яких були і тексти, і світлини з місць проходження практики, і аудіо- та відеозаписи.

Найбільше практиканти зібрали календарної обрядовості та ліричних пісень, серед яких виявилося чимало своєрідних, автентичних, поширених тільки у межах певного населеного пункту. Тому, прагнучи зберегти ці цікаві пам’ятки місцевого фольклору, студенти, керівник практики Терещенко Л.В. прийняли рішення укласти збірник народних пісень Поділля, долучивши до текстів наявні аудіозаписи.

А подарунок Анастасії Бублик – старовинна вишита серветка і глиняний глечик, якому майже півстоліття, мають стати першими експонатами майбутнього Музею фольклору на гуманітарно-педагогічному факультеті.

Варто відзначити кращі творчі звіти з фольклорної практики 2014 року. Серед них – звіти Іванчишин Оксани, Гуцал Оксани, Салій Світлани, Мільчановської Ліани, Кавун Марії, Бублик Анастасії, Собур Ольги та й багатьох інших.

А ще приємно, що філологи-україністи 2-го курсу ГПФ довели: вони усвідомлюють одне із дуже важливих своїх завдань – зберегти нашу мову, культуру і цінності, які століттями плекалися українським народом. Зберегти і донести до своїх майбутніх учнів, друзів, до усіх, кому небайдужа доля України. Тому традиційно на таких захистах присутні першокурсники, які переймають досвід своїх колег на майбутнє.

Група ФУМ-13 – дуже креативний студентський колектив. Тут багато талановитих, творчих, дієвих особистостей. І група дуже дружна. Приємно відзначити, що завжди підтримує своїх студентів, допомагає їм у всіх цікавих справах куратор групи Інна Владиславівна Горячок, яка і на захисті практики також була разом зі своїми вихованцями.

Фольклорна практика – це перша навчальна практика у студентів-україністів. Сподіваємося, що саме під час проходження її почерпнули студенти з народного джерела запал, натхнення, енергію, силу духу і слова, залюбки обдарували один одного і гостей тими неоціненними скарбами, котрі дійшли до нас з глибин тисячоліть, і назавжди закарбували в серцях своїх краплини мудрості і моралі, духовності й гідності предків.

Декан гуманітарно-педагогічного факультету
Л. Л. Станіславова.