Відкрита лекція «Особливості психотерапії з аб’юзом і сімейним насиллям»

22 травня 2019 року у Хмельницькому національному університеті за співпраці кафедри психології та педагогіки та ГО «Інститут розвитку символдрами та глибинної психології» відбулася відкрита лекція Якова Леонідовича Обухова Козаровицького (м. Хайфа, Ізраїль) – психолога-психотерапевта, кандидата психологічних наук, професора, президента Асоціації організацій розвитку символдрами – Кататимно-імагінативної психотерапії (АОРС КІП) на тему: «Особливості психотерапії з аб’юзом і сімейним насиллям».

Захід організований в рамках дисциплін «Символдрама» і «Віктимологія», які є в програмі підготовки фахівців спеціальності «Психологія».

Проблема сімейного насильства дуже складна та актуальна і психологам доводиться часто зустрічатись з нею в своїй практиці, допомагаючи жертвам насилля. Тому підготовка спеціалістів в цій темі є надзвичайно важливою.

Яким буває аб’юз?

1) сексуальний – інцест, насильство в подружніх стосунках (в обидві сторони), контактний і безконтактний (примушення партнера до того, щоб він дивився за сексуальним актом);

2) фізичний – бійки і побиття;

3) психологічний – образи, відмова розмовляти, «бойкоти», приниження, надмірний контроль, критиканство, заборона (неприйняття) на реалізацію потреб, шантаж, систематичні звинувачення в неспроможності, покарання «їжею і сексом», саботаж прийнятих вимог, пасивна агресія, вербальне насильство тощо.

Насилля, особливо психологічне, часте явище і не завжди усвідомлене. Багато людей навіть не здогадуються, що живуть з аб’юзером або ж, що є самими аб’юзорами. Щодня ми робимо ті чи інші дії, вчинки, які можуть бути насиллям по відношенню до себе чи інших людей, але не задумуємося про це. Важливим є крок усвідомлення того, що в кожного з нас є схильність до насилля, усвідомлення того, що ми говоримо, як взаємодіємо і тоді ми можемо не допускати прояви насилля.

Тема насилля часто замовчується, про неї не «комфортно» говорити в суспільстві, чим більше ми мовчимо, тим більше страждаємо від насилля, тим частіше воно відбувається. Тому такі просвітницькі та практичні заходи є необхідними як для психологів, так і для населення загалом.

Вдячні Якову Леонідовичу Обухову Козаровицькому за високий рівень професіоналізму та цінний обмін досвідом!

Вдячні завідувачу кафедри психології та педагогіки ХНУ, доктору психологічних наук, професору Євгену Михайловичу Потапчуку за підтримку в організації цього заходу!

Дякуємо учасникам за їхню цікавість до наших заходів! Лекцію відвідали близько 100 учасників із Хмельницького, Старокостянтинова, Кам’янця-Подільського, Чернівців. Завжди раді нашій співпраці! До нових зустрічей!

Доцент кафедри психології та педагогіки Т.Л.Левицька

27.05.2019