Участь викладачів кафедри психології та педагогіки в Тижні психології в загальноосвітніх закладах Хмельниччини

Протягом лютого 2017 року в Хмельницьких загальноосвітніх закладах проходив Тиждень психології, в якому активну участь взяв професорсько-викладацький склад кафедри психології та педагогіки. Викладачі кафедри презентували різноманітні психолого-педагогічні проекти учнівській молоді, обговорювали з ними питання, пов’язані з актуальними проблемами сьогодення.

Так, завідувач кафедри психології та педагогіки, професор, доктор психологічних наук Потапчук Є.М. провів лекцію на тему: «Психологія вибору шлюбного партнера» для учнівської молоді НВК № 4 м. Хмельницького. Під час лекції було розглянуто соціально-психологічні чинники вибору шлюбного партнера, критерії вибору майбутнього супутника життя, ціннісні орієнтації, риси позитивних та негативних моделей особистості партнера тощо.

Лекція спонукала слухачів замислитись над важливими питаннями формування майбутньої сім’ї, відповідальності за свій вибір та зміцнення інституту сім’ї.

В свою чергу, доцент кафедри, к. пед. наук Василенко О.М. провела лекцію для випускників СЗОШ № 8 м. Хмельницького на тему: «Мотиви та чинники вибору майбутньої професії старшокласниками». Василенко О.М. зазначила, що на сучасному етапі вибір професії випускниками шкіл є непростим та залежить від багатьох чинників. Успішний вибір професії можливий лише тоді, коли збігаються прагнення і можливості молодої особистості з потребами суспільства на обрану нею професію.

Для дослідження чинників і мотивів, що впливають на процес професійного самовизначення випускників шкіл доцентом кафедри Василенко О.М. було проведено анкетування серед 40 учнів 11-х класів СЗОШ № 8. Результати анкетування засвідчили, що сучасна молодь бажає обирати добре розрекламовані та «модні» спеціальності юриста, банкіра, політика, бізнесмена, лікаря, судді та журналіста. В той час, як професії вчителя, вогнеборця, інженера взагалі не користуються попитом серед старшокласників. Позитивним фактом є те, що більшість випускників шкіл вважають можливим вступити до вищого навчального закладу за рахунок власних здібностей без матеріальної підтримки батьків. Також учні зазначили, що активно займаються в спортивних секціях, клубах за інтересами, факультативах, заняттями з репетиторами, що, на їх думку, сприяє вступу на омріяну ними спеціальність. Проте негативним чинником, який ускладнює вибір професії сучасними старшокласниками є недостатній рівень їхніх знань про обрану професію та платіжна неспроможність їхніх родин.

Активну участь в проведенні заходу взяла також практичний психолог СЗОШ № 8 Мельник О.О., яка обговорила з учнями проблеми професійного самовизначення в сучасних умовах та важливість правильного вибору професії.

Також в лютому 2017 року в Хмельницькому обласному спеціалізованому ліцеї-інтернаті поглибленої підготовки в галузі науки відбулися виїзні засідання Школи майбутнього психолога за участю професора кафедри психології та педагогіки, доктора педагогічних наук, професора Гомонюк О. М. та студентів 4 курсу спеціальності «Практична психологія» Тіхоплав Олени та Федоченко Олександра.

На першому занятті «В світі цікавої психології» учні познайомилися з особливостями роботи психолога, дізналися про міфи щодо його професійної діяльності, здійснили віртуальну екскурсію на кафедру практичної психології та педагогіки Хмельницького національного університету.

В проведенні другого заняття Школи майбутнього психолога «Небезпечні інтернет-квести» разом з Гомонюк О. М., Тіхоплав О. та Федоченко О. активну участь взяла психолог Хмельницького обласного спеціалізованого ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки Стойник Т. О.

Студенти розповіли, що діти, які почали грати в небезпечні ігри, мають проблеми психологічного контакту з батьками, учнями, вчителями. На думку підлітків, алкоголь, сигарети, наркотики – псевдодорослість. Вони експериментують, пробують. А потім кожен для себе приймає рішення чи потрібно це йому чи ні. На жаль, все у підлітків відбувається через нестабільний психологічний стан. Разом з учнями викладачі та студенти дійшли висновку, що від будь-яких груп смерті в соцмережах врятує батьківська турбота, любов, тепло та затишок у домі.

Доценти кафедри, кандидати психологічних наук Гаврилькевич В.К. та Подкоритова Л. О. провели уроки психології «Самопізнання» для учнів 11-х класів СЗОШ №1 м. Хмельницького. На уроці була присутня директор школи Кіящук А. Й. Діти активно включились у самодослідження та були задоволені проведеним заходом.

Таким чином, завдяки проведеним заходам учнівська молодь Хмельниччини мала змогу обговорити важливі для них питання й проблеми з викладачами кафедри психології та педагогіки, поділитися своїми думками, переживаннями, труднощами в різних сферах життя. Сподіваємось, що проведені заходи принесуть користь не лише учням, але й їхнім батькам, вчителям.

Доценти кафедри психології та педагогіки
Сургунд Н.А. та Василенко О.М.