З 8 по 11 жовтня 2019 року делегація Хмельницького національного університету, згідно до наказу ректора університету №163 від 01.10.2019 року, приймала участь в роботі XVI Міжнародної спеціалізованої виставки «Зброя та Безпека – 2019» яка проходила у Міжнародному виставковому центрі у м. Київ. На урочистому відкритті, де були присутні офіційні особи уряду України, зокрема Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, Міністр оборони України Андрій Загороднюк та офіційні представники іноземних делегацій, було зазначено, що оборонна промисловість – це вкрай важлива галузь економіки держави, яка є запорукою розвитку України, її незалежності, суверенітету та територіальної цілісності. Тому завдання виставки полягає передусім у підтвердженні статусу України як надійного партнеру у сфері оборони та безпеки, сприяння розвитку оборонної промисловості, удосконаленню технічної оснащеності Збройних Сил України, інших силових структур і відомств, просування на зовнішні ринки продукції українського виробництва, розвиток партнерства з іноземними компаніями, сприяння технічному переоснащенню підприємств України. Як наголосив у своїй промові Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, Україна на поточний момент знаходиться у стані військових зіткнень, тому мета виставки сприяти вирішенню актуальних проблем зміцнення особистої та громадянської безпеки, підвищення обороноздатності держави в цілому, рис.1.
Рис. 1 – Урочисте відкриття XVI Міжнародної спеціалізованої виставки «Зброя та Безпека – 2019»
Найбільш цікаві новинки та експозиції відмітив Президент України Володимир Зеленський, який підкреслив, що «У нас повинна бути ще потужніша армія. Ми поважаємо наших військових, дуже радіємо новаторським винаходам українців, конструкторських бюро». Вже 16 рік поспіль виставка демонструє найкращі технології українських та іноземних розробників і виробників у сфері безпеки, оборони та спеціальної техніки і з кожним роком набирає потужності як за кількістю її учасників, так і за якістю представленої продукції. Під час роботи виставки відбулися науково-практичні конференції, круглі столи з обговорення актуальних питань розробки і модернізації озброєння, а також підписані контракти на створення спільних проектів. Цього року у виставці «Зброя та безпека-2019» на площі понад 30 тис. кв.м. були представлені розробки понад 370 учасників, з них – 48 іноземних із 16 країн світу. Зокрема, за США, Польщі, Данії, Фінляндії, Бельгії, Білорусі, Австрії, Чехії, Туреччини, Німеччини, Італії, Латвії, Хорватії, Ізраїлю, Китаю, Казахстану. Національними павільйонами цьогоріч представлені США (9 компаній), Польща (5 компаній), Туреччина (14 компаній) і Чехія (3 компанії). Серед українських учасників можна побачити 36 підприємств, які ходять до складу Державного концерну “Укроборонпром”, 23 підприємства ГО “Ліга оборонних підприємств України”, два підприємства Державного космічного агентства України та ще понад 130 державних і приватних підприємств.
Хмельницький національний університет був представлений делегацією яку очолив проректор з наукової роботи ХНУ Синюк О.М., начальник науково-дослідної частини ХНУ Бойко Ю.М та заступник проректора з наукової роботи Прибега Д.В. (рис. 2-5). В ході виставки від університету були представлені експонати за тематикою: «Агентно-орієнтована система підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем» автори (Говорущенко Т.О., Лисенко С.М.); «Модифіковані без-водневим азотуванням в тліючому розряді (БАТР) поверхні деталей військового та подвійного призначення.» автори (Стечишин М.С., Лук’янюк М. В.); «Інтелектуальна система електроживлення військової апаратури в польових умовах» автори (Мартинюк В.В., Засорнов О.С.). В ході роботи виставки були обговорені шляхи співпраці з низкою підприємств, зокрема ДП «Новатор», «Ukrainian mortal system» LLC, НВО «Форт» та інш.
Рис. 2 – Диплом учасника виставки «Зброя і безпека 2019»
Рис. 3 – Cтенд Хмельницького національного університету
Рис. 4 – Стенд Хмельницького національного університету відвідали представники Київського Національного Університету Технологій та Дизайну (Проректор з наукової та інноваційної діяльності д.е.н., професор ГАНУЩАК-ЄФІМЕНКО Людмила Михайлівна) та Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя (к.т.н., доцент Лещишин Юрій Зіновійович)
Рис. 5 – Стенд Хмельницького національного університету відвідав директор ДП «Новатор» Свістунов Олексій Сергійович
Інформація щодо експонату:
1. Назва експонату: Агентно-орієнтована система підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем рис. 6.
2. Рік розробки 2012 – 2019 р. Розробки захищені патентами на винаходи, опубліковані в 30 наукових статтях і матеріалах НТ-конференцій, 2 наукових монографіях, 4 патенти на корисну модель, 10 свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір .
3. Опис технології: Побудовано нову агентно-орієнтовану систему підвищення безпеки та якості програмного забезпечення (ПЗ) комп’ютерних систем (КС), що надаватиме прикладні результати подвійного використання. Один з агентів системи ґрунтується на виявленні кібер-загроз та шкідливого програмного забезпечення (ШПЗ) шляхом дослідження та аналізу мережного трафіку в комп’ютерних мережах, а також поведінки програмного забезпечення в КС на основі залучення компонентів штучного інтелекту. Метод передбачає вилучення множини ознак кібер-атак та ШПЗ. Також агент використовує метод забезпечення живучості комп’ютерних систем в корпоративних мережах на основі самоадаптивності, що забезпечує живучість комп’ютерних систем в корпоративних мережах в умовах здійснення кібер-загроз.
Рис. 6 – Агентно-орієнтована система підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем
Інший агент розроблюваної системи забезпечує автоматизоване оцінювання початкових етапів життєвого циклу програмного забезпечення, зокрема, оцінювання достатності інформації у специфікації вимог для визначення нефункційних характеристик програмного забезпечення. На відміну від описаних вище відомих підходів, в даному проекті визначальною відмінністю інтелектуального агента для підвищення якості програмного забезпечення виступає його можливість часткового усунення людини з процесів опрацювання інформації щодо якості у специфікації вимог до програмного забезпечення шляхом забезпечення можливості автоматизації опрацювання такої інформації програмними агентами за рахунок використання онтологій, що забезпечує усунення суб’єктивного впливу людини та збережуваність важливої інформації у софтверній компанії у випадку звільнення фахівця.
Формалізовано предметну галузь, розроблено математичний апарат, методи та інтелектуальні агенти підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем, що дозволяє підвищити достовірність процесу виявлення ШПЗ та захист інформації, а також підвищити якість ПЗ.
4. Проблеми які дає змогу вирішувати технологія (винахід): Розроблена агентно-орієнтована система ідентифікації кібер-загроз та ШПЗ дозволяє підвищити достовірність та ефективність виявлення та протидії кібер-загрозам і ШПЗ, зменшити рівень хибних спрацювань й обчислювальну складність процесу виявлення.
Розроблений інтелектуальний агент на основі онтологій для підвищення якості програмного забезпечення забезпечує опрацювання інформації у специфікаціях вимог до програмного забезпечення без участі фахівців, що дає можливість автоматизації таких процесів та усунення суб’єктивного впливу фахівців, а також збережуваність цієї інформації в софтверній компанії у випадку звільнення фахівця, тобто дозволяє частково усунути людину з процесів опрацювання інформації щодо якості у специфікації вимог до програмного забезпечення та мінімізувати інформаційні втрати в процесі відображення бізнес-вимог у специфікації вимог до програмного забезпечення.
Результати роботи системи мають прикладні результати подвійного використання – підвищення безпеки та забезпечення якості програмного забезпечення.
5. Ознаки новизни: Розроблена агентно-орієнтована система ідентифікації кібер-загроз та ШПЗ ґрунтується на поведінкових моделях кібер-загроз та ШПЗ, які, в свою чергу, ґрунтуються на алгебрах коваріантів та інваріантів. Система базується на методі виявлення кібер-загроз та ШПЗ, який ґрунтується на основі аналізу мережного трафіку та поведінки програмного забезпечення в КС із залученням нечіткої логіки. Система також базується на розробленому методі виявлення ШПЗ для забезпечення живучості комп’ютерних систем в корпоративних мережах на основі самоадаптивності, який ґрунтується на кластерному аналізі ознак, отриманих шляхом дослідження появи потенційних кібер-загроз щодо КС в корпоративних мережах. Розроблений інтелектуальний агент виявлення кібер-загроз та ШПЗ в корпоративних мережах базується на розроблених моделях кібер-загорз та ШПЗ та методах їх виявлення.
Система використовує формалізовані стандарти предметної галузі інженерії програмного забезпечення на основі розроблення онтологій для зазначених стандартів, а також онтологічні моделі предметної галузі «Інженерія програмного забезпечення». Система функціонує на основі розробленого методу діяльності та інтелектуального агенту на основі онтологічного підходу для автоматичного аналізу та доповнення розробленої специфікації вимог до програмного забезпечення, для оцінювання початкових етапів ЖЦ, а також для забезпечення надійності, функціональної безпеки, живучості та гарантоздатності програмного забезпечення
Розроблена агентно-орієнтована система підвищення безпеки комп’ютерних систем та якості ПЗ базується на розроблених інтелектуальних агентах для підвищення безпеки комп’ютерних систем та забезпечення якості програмного забезпечення.
Економічна привабливість розробки: провадження пропонованої системи ідентифікації кібер-загроз та ШПЗ забезпечує уникнення або зменшення збитків, викликаних кібератаками та неякісним ПЗ, тому тривалий економічний ефект від використання результатів проекту перевищує витрати на їх досягнення.
Сфери застосування та можливі партнери з ОПК: Розроблена система може бути використана як для комерційних організацій, так і для державних установ, військових формувань та правоохоронних органів завдяки тому, що вона спрямована на забезпечення національної безпеки України в частині підвищення її кібербезпеки. Зацікавленими підприємствами є ТОВ «ІТТ», ТОВ «Деймос», Хмельницька обласна філія ПАТ «Укртелеком», відділ протидії кіберзлочинам в Хмельницькій області Подільського управління кіберполіції Департаменту кіберполіції Національної поліції України, ДП «Новатор».
Інформація щодо експонату:
1. Назва експонату: Модифіковані безводневим азотуванням в тліючому розряді (БАТР) деталі військового та подвійного призначення рис. 7.
2. Рік розроблення технологій: З 1970 по сьогодні.
3. Опис технології: Вакуумно-дифузійна газорозрядна технологія модифікації металевих поверхонь азотуванням в тліючому розряді серед більш як сотні відомих процесів аналогічного призначення абсолютно виправдано відноситься до технологій універсального призначення, оскільки може застосовуватись як для оброблювального інструменту, штампів, пресформ, оснастки тощо, так і для деталей машин військового призначення, що працюють в умовах інтенсивного тертя та зношування, газотермічного навантаження особливо в умовах екстремальних механічних навантажень. Для деяких виробів, наприклад, шестерень великого діаметра БАТР є єдиним способом отримання готового виробу з мінімальною кількістю браку.
Рис. 7 – Модифіковані безводневим азотуванням в тліючому розряді (БАТР) деталі військового та подвійного призначення
Суттєвою перевагою пропонованих Подільським науковим фізико-технічним центром Хмельницького національного університету (ПНФТЦ ХНУ) технологій, порівняно з вітчизняними і світовими аналогами, є застосування безводневого азотування в тліючому розряді, що виключає водневе окрихчення модифікованих поверхонь. Також особливісттю розроблених і впроваджених у виробництво технологій зміцнення, є те, що вони ґрунтуються на розробленій нами енергетичній теорії процесів азотування, що поряд з суттєвим зниженням енергоємності процесів азотування, що значно розширює рамки змін фізико-хімічних властивостей модифікованих поверхневих шарів деталей як за рахунок регулювання і контролю технологічних (температура, тиск, склад газової суміші і час азотування), так і енергетичних режимів БАТР (напруги і густини струму). Останнє дозволяє, у більшості випадків, досягати фізико-хімічних характеристик поверхонь, яких вимагають умови експлуатації реальних деталей.
У Подільському науковому фізико-технологічному центрі Хмельницького національного університету досліджені, експериментально перевірені та апробовані в промислових умовах різних галузей машинобудування науково-прикладні розробки за такими напрямками: “Теоретичні основи процесів карбоазотування в тліючому розряді”, “Теорія та фізичні положення поверхневої модифікації металів в циклічно-комутованому тліючому розряді”, “Теорії процесів модифікації поверхонь металів в тліючому розряді в нестаціонарних полях та з автономними параметрами режиму”.
На базі розроблених принципів формування загальної структури установок для безводневого азотування в тліючому розряді (БАТР) встановлені функціональні зв’язки між окремими системами БАТР, розроблена методика їх оптимізації, напрацьовані практичні рекомендації вибору конструкції БАТР, режими зміцнення поверхонь деталей залежно від експлуатаційних вимог та умов виробництва.
Накопичено великий досвід практичного зміцнення іонним азотуванням деталей, які експлуатуються і використовуються в різних галузях машинобудування: військовому, сільськогосподарському, харчовому, авіабудуванні, інструментальному виробництві і т. ін. Запропонована технологія зміцнення значно зменшує енерговитрати, є екологічно чистою, дозволяє прогнозувати експлуатаційні властивості оброблюваних деталей.
Об’єктом досліджень ПНФТЦ є інтенсифікація вакуумно-дифузійних процесів у тліючому розряді металевих поверхонь деталей загальнотехнічного призначення з метою підвищення надійності і довговічності деталей шляхом формування іонно-азотованих дифузійних покриттів з оптимізацією їх характеристик відповідно до умов експлуатації.
В ПНФТЦ було сконструйовано та виготовлено серію установок для реалізації процесів безводневого азотування у тліючому розряді (БАТР), як з постійним живленням процесу, так і з застосуванням циклічно-комутованого розряду.
Сконструйовані та виготовлені установки потужністю від 5 до 160 кВт оснащені робочими камерами, що допускають обробку об’єктів діаметром до 1 м, висотою до 2 м, масою до 1 т. Багаторічний досвід експлуатації обладнання та застосування методу для модифікації поверхонь широкої гами деталей різноманітного, в тому числі і військового обладнання, підтверджує широкі можливості та переваги технології.
Стендові випробування азотованих в безводневих газових середовищах зубчастих коліс, колінчатих, шліцьових і розподільних валів, коромисел показали підвищення стійкості в 3 рази, плунжерних насосів і підшипників кочення спеціального призначення – в 1,5 рази в порівнянні із серійною технологією, ріжучого інструменту – в 2 – 3 рази, деревообробного до 10-ти разів. Промислові випробування азотованих в тліючому розряді пальців ланцюгів тягових транспортерів показали підвищення стійкості в 1,5 – 2 рази.
4. Проблеми які дає змогу вирішувати технологія (винахід): Технологія може застосовуватись у всіх галузях, де виникає необхідність підвищення ресурсу деталей, які працюють в умовах інтенсивного абразивного зношування, кавітаційного і корозійного впливу на них зовнішнього середовища, забезпечує високу жаростійкість і жароміцність при одночасній дії високих механічних навантажень, а саме: у машинобудуванні, авіабудуванні, виробництві транспортних засобів, військової та сільськогосподарської техніки, харчовій промисловості, деревообробці, переробці пластмас, литві легких сплавів, обробці каміння тощо.
5. Ознаки новизни: Подільським науковим фізико-технологічним центром було розроблено і запатентовано безводневе азотування в тліючому розряді (БАТР),азотування з використанням циклічно-комутованого розряду, розроблена енергетична теорія БАТР, а також технології модифікації поверхонь металів та сплавів для підвищення зносостійкості, корозійної стійкості, корозійно-механічної зносостійкості в агресивних середовищах, жароміцності, жаростійкості і т. і.
6. Сфери застосування та можливі партнери з ОПК: ПНФТЦ виконує замовлення підприємств та організацій з усієї України. Серед наших замовників: Серійний завод “Антонов” (останні замовлення стосувались азотування деталей першої серії літака ТУ-334), машинобудівне підприємство ООО “МАГМА”, м. Маріуполь (деталі для металургійного і кранового обладнання, морських та річних портів), ДП «Завод обважених бурильних та ведучих труб» (м. Суми), ПП «ВФ «ПОЛІМАШПРОЕКТ» (м. Київ), ТОВ “Завод гідроарматури” (м. Київ), ТОВ “ХІММАШБУД” (м. Київ), ТОВ “Багатопрофільне виробниче підприємство “Енергоспецмаш” (м. Маріуполь), ТОВ “Костал-Україна” (м. Переяслав-Хмельницький), ПАТ “НОРД” (м. Краматорськ, Донецька обл.), ПП “УКПРОМПОСТАЧАННЯ” (м. Житомир), численні підприємства Хмельниччини – ПАТ “Завод “Темп”, ПМП “ЮРКОН”, ПАТ ХЗКПУ “Пригма-прес”, ПАТ “Хмельницький обласний пивзавод”, ТОВ “НЕОБУД”, ДП “Новатор”, ТОВ “Станкопласт”, ТОВ “НМТ Агро”, ТОВ НВФ “АДВІСМАШ”, ТОВ “Оптимал-ММ“ та ін.
Університет плідно співпрацює з науковими інститутами Академії наук України – Інститутом проблем міцності, Інститутом матеріалознавства, Львівським фізико-механічним інститутом, Харківським фізико-технічним інститутом.
Інформація щодо експонату:
1. Назва експонату: Інтелектуальна система електроживлення військової апаратури в польових умовах, рис. 8.
2. Рік розроблення технології: 2019 р.
3. Опис технології: Розроблено інтелектуальна система електроживлення військової апаратури в польових умовах. Вдосконалено метод управління інтелектуальною системою електроживлення військової апаратури в польових умовах. Відмінність від відомих підходів полягає у підвищенні ефективності відстеження траєкторії сонця в екстремальних умовах. Вдосконалено алгоритми, програмне забезпечення та принципові схеми вузлів відслідко-вування точки максимальної потужності сонячної батареї, зарядження-розрядження акумуляторної батареї, що на відміну від відомих підходів, використовує імпедансну параметризацію, потенціостатичний та гальваностатичний методі, метод вольт-амперних характеристик та метод імпедансної спектроскопії.
Рис. 8 – Постер презентації інтелектуальної системи електроживлення військової апаратури в польових умовах
4. Проблеми які дає змогу вирішувати технологій (винахід): Інтелектуальна система електроживлення військової апаратури в польових умовах є надзвичайно важливою для збройних сил України при пошкодженні стаціонарних електричних мереж під час війкових дій.
5. Ознаки новизни: Використання інтелектуальної технології інтернету речей дозволяє використовувати індивідуальну IP-адресу кожної сонячної батареї, кожної батареї суперконденсаторів та кожної акумуляторної батареї. Це дозволяє проводити дистанційне діагностування кожного із послідовно з’єднананих фотоелементів в сонячній панелі, кожної із послідовно з’єднаних комірок суперконденсаторів та кожного із з послідовно з’єднаних гальванічних елементів у акумуляторній батареї. Отримана інформація дистанційно передається на ноутбук, обробляється та в залежності від результатів діагностування, формуються керуючі сигнали для забезпечення максимального коефіцієнта корисної дії системи та максимальної її ефективності.
6. Сфери застосування та можливі партнери з ОПК: Можливе застосування у підрозділах збройних сил, командних пунктах, тилових підрозділах забезпечення.
Таким чином Хмельницький національний університет працює над залученням інвестицій та розробкою сучасних технологій, вкрай необхідних для забезпечення на гідному рівні безпеки і обороноздатності нашої країни.
Інформація НДЧ ХНУ
15.10.2019