З 9 по 12 жовтня 2018 року делегація Хмельницького національного університету згідно до наказу ректора університету №133 від 03.10.2018 року, приймала участь в роботі XV Міжнародної спеціалізованої виставки «Зброя та Безпека – 2018» яка проходила у Міжнародному виставковому центрі, м. Київ.
На урочистому відкритті виставки де були присутні офіційні особи уряду України та офіційні представники іноземних делегацій, було зазначено, що завданням виставки є сприяння розвитку оборонної промисловості, удосконаленню технічної оснащеності Збройних Сил України, інших силових структур і відомств, просування на зовнішні ринки продукції українського виробництва, розвиток партнерства з іноземними компаніями, сприяння технічному переоснащенню підприємств України.
Рис.1. Урочисте відкриття виставки «Зброя та безпека 2018»
Найбільш цікаві новинки та експозиції виставки відмітив Президент України Петро Порошенко, який підкреслив, що “підприємствам “Укоборонпрому” вдалося відмовитися від комплектуючих російського виробництва, замінивши їх на вітчизняні та виробництва країн-членів НАТО”.
Вже 15 рік поспіль виставка демонструє найкращі технології українських та іноземних розробників і виробників у сфері безпеки, оборони та спеціальної техніки і з кожним роком набирає потужності як за кількістю її учасників, так і за якістю представленої продукції. Під час роботи виставки відбулися науково-практичні конференції, круглі столи з обговорення актуальних питань розробки і модернізації озброєння, а також підписані контракти на створення спільних проектів. Цього року у виставці «Зброя та безпека-2018» на площі понад 30 тис. кв.м. були представлені розробки понад 500 компаній (в т.ч. 380 – з України), з 17 країн світу, прийняли участь 16 офіційних іноземних делегацій. Було продемонстровано понад 60 натурних зразків техніки, у тому числі плавзасоби та 11 зразків авіатехніки. Серед іноземних представників слід виділити Національні павільйони Польщі (7 учасників), Туреччини (4 учасники) і Чехії (учасники), також зросла кількість учасників з США (6 учасників). Окрім них свої розробки представили представники Німеччини, ОАЄ, Італії, КНР, Австрії, Словаччини, Хорватії, Данії, Казахстану, Латвії та Люксембургу.
Під час роботи виставки, відбулось 29 науково-практичних та презентаційних заходів, в тому числі пройшов семінар з розвитку оборонно-промислового комплексу України за участі представників НАТО, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Міністерства оборони України, ДК “Укроборонпром” та Ліги оборонних підприємств України та VI Міжнародна науково практична конференція “Проблеми координації воєнно технічної та оборонно промислової політики в Україні. Перспективи розвитку озброєння та військової техніки”.
Хмельницький національний університет був представлений делегацією яку очолив Перший проректор ХНУ Войнаренко М.П. та начальник науково-дослідної частини ХНУ Бойко Ю.М (рис. 2, рис. 3). В ході виставки від університету були представлені експонати за тематикою: «Високоефективна система стеження за сонцем для енергоживлення військової апаратури в польових умовах від сонячних батарей» автори (Мартинюк В.В., Засорнов О.С.); «Модифікація безводневим азотуванням в тліючому розряді (БАТР) поверхні деталей військового та подвійного призначення » автори (Стечишин М.С., Лук’янюк М. В.); «Інформаційна система додаткової комунікації для людей з тимчасовими порушеннями усного мовлення» автори (Бармак О. В., Багрій Р. О.)
Рис. 2 – Диплом учасника виставки «Зброя і безпека 2018»
Рис3. – Cтенд Хмельницького національного університету відвідав радник заступника Міністра освіти і науки України Шовкалюк В. С.
Рис.4. – Стенд Хмельницького національного університету відвідав проректор з наукової та інноваційної діяльності Київського національного університету технологій та дизайну Каплун В.В.
Рис.5. – Стенд Хмельницького національного університету відвідали директор ДП «Новатор» Вдовіченко А.А. та Заступник Міністра освіти і науки України Греба Р. В.
Під час ведення військових дій в польових умовах при пошкодженні стаціонарних електричних мереж важливо забезпечити енергоживлення військової апаратури. Саме цю актуальну проблему було представлено у презентації «Високоефективна система стеження за сонцем для енергоживлення військової апаратури в польових умовах від сонячних батарей», яка знайшла значний інтерес серед відвідувачів виставки.
Основна проблема енергоживлення військової апаратури в польових умовах при пошкодженні стаціонарних електричних мереж вирішена шляхом використання сонячної батареї. Одним із ефективних технологічних підходів до вирішення цієї задачі є розробка нових високоефективних та високоточних методів відслідковування точки максимальної потужності з використанням суперконденсаторів, зарядження-розрядження акумуляторної батареї, управління трекером, що забезпечать максимальний світловий потік та роботу сонячної батареї в точці максимальної потужності за різних погодних умов рис.6.
Рис. 6 – Постер презентації високоефективної системи стеження за сонцем для енергоживлення військової апаратури в польових умовах від сонячних батарей
Запропонована модель дозволяє кожну фотокомірку в батареї індивідуально генерувати максимальну доступну потужність, тим самим забезпечує одержання більше енергії з системи в цілому. Розроблено програмне забезпечення для керування основними вузлами системи з використанням мікроконтролера. Вдосконалено метод управління системою динамічного позиціонування робочої поверхні сонячної панелі під кутом 90˚ до падаючого сонячного випромінювання в екстремальних умовах (туман, хмарність, важкі опади, сильний вітер). Відмінність від відомих підходів полягає у підвищенні ефективності відстеження траєкторії сонця, управління трекером в екстремальних умовах.
Високоефективна система стеження за сонцем для енергоживлення військової апаратури в польових умовах від сонячних батарей може бути застосована у підрозділах збройних сил, командних пунктах, тилових підрозділах забезпечення.
Хмельницький національний університет – піонер впровадження вакуумно-дифузійних газорозрядних технологій модифікації поверхонь металів та сплавів на теренах України. Результати роботи дослідників університету були представлені за тематикою «Модифікація безводневим азотуванням в тліючому розряді (БАТР) поверхні деталей військового та подвійного призначення».
За більш як сорокарічну історію наукової діяльності структурний підрозділ університету – Подільський науковий фізико-технологічний центр (ПНФТЦ) виконав декілька десятків наукових розробок в цьому напрямку, спроектував та виготовив серію установок для реалізації процесу азотування в тліючому розряді (АТР), отримав статус спільної лабораторії прогресивних методів зміцнення Міністерства освіти України та Академії наук України.
Технологія може застосовуватись у всіх галузях, де виникає необхідність підвищення ресурсу деталей, які працюють в умовах інтенсивного зношування, кавітаційного і корозійного впливу на них зовнішнього середовища, а саме: у машинобудуванні, авіабудуванні, виробництві транспортних засобів військової та сільськогосподарської техніки, харчовій промисловості, деревообробці, переробці пластмас, литві легких сплавів, обробці каміння тощо. При цьому забезпечується підвищення зносостійкості, поверхневої міцності, корозійної стійкості, надійності і довговічності оброблюваних деталей. На фото представлено зразки азотованих деталей презентованих на виставці «Зброя та безпека 2018».
ПНФТЦ виконує замовлення підприємств та організацій з усієї України. Серед замовників: Серійний завод “Антонов” (останні замовлення стосувались азотування деталей першої серії літака ТУ-334), машинобудівне підприємство ООО “МАГМА”, м. Маріуполь (деталі для металургійного і кранового обладнання, морських та річних портів), ДП «Завод обважених бурильних та ведучих труб» (м. Суми), ПП «ВФ «ПОЛІМАШПРОЕКТ» (м. Київ), ТОВ “Завод гідроарматури” (м. Київ), ТОВ “ХІММАШБУД” (м. Київ), ТОВ “Багатопрофільне виробниче підприємство “Енергоспецмаш” (м. Маріуполь), ТОВ “Костал-Україна” (м. Переяслав-Хмельницький), ПАТ “НОРД” (м. Краматорськ, Донецька обл.), ПП “УКПРОМПОСТАЧАННЯ” (м. Житомир), численні підприємства Хмельниччини – ПАТ “Завод “Темп”, ПМП “ЮРКОН”, ПАТ ХЗКПУ “Пригма-прес”, ПАТ “Хмельницький обласний пивзавод”, ТОВ “НЕОБУД”, ДП “Новатор”, ТОВ “Станкопласт”, ТОВ “НМТ Агро”, ТОВ НВФ “АДВІСМАШ”, ТОВ “Оптимал-ММ“ та ін.
Університет плідно співпрацює з науковими інститутами Академії наук України – Інститутом проблем міцності, Інститутом матеріалознавства, Львівським фізико-механічним інститутом, Харківським фізико-технічним інститутом.
Свідченням актуальності технології азотування є велика зацікавленість до співпраці представників підприємств України та зарубіжжя в ході роботи виставки «Зброя та безпека 2018», серед яких Державне підприємство «Львівський бронетанковий завод» (Укроборонпром), Державне підприємство «Антонов», Київська торгово-промислова палата та інші.
Актуальною розробкою представленою на виставці від Хмельницького національного університету стала «Інформаційна система додаткової комунікації для людей з тимчасовими порушеннями усного мовлення».
Спілкування є основним засобом комунікації між людьми. Проте є коло людей з тимчасово відсутнім, з різних причин, усним мовленням, які потребують альтернативної комунікації. Під час ведення військових дій кількість таких людей збільшується, що спонукає до розробки інформаційної системи для реалізації додаткового спілкування.
Для вирішення проблеми створено інформаційну технологію альтернативної комунікації для людей з обмеженими можливостями спілкування. Інформаційна система, що базується на цій технології, використовує для спілкування залишкові можливості людини для оперативного введення тексту у мобільні пристрої та його озвучення синтезатором мови.
Для підвищення оперативності введення текстової інформації для обмеженої кількості керуючих сигналів застосовано віртуальну клавіатуру, клавіші якої містять згруповані букви алфавіту. Це досягнуто за рахунок вдосконалення алгоритму неоднозначного вибору для меншої кількості клавіш та оптимізації розподілу множини букв українського алфавіту у певному порядку слідування.
Для підвищення якості передбачення слів, що вводяться, створено словники розмовної української мови, що відображають діалоги в різних побутових ситуаціях. Особливістю є можливість їх розширення згідно індивідуальної потреби користувачів системи, наприклад застосуванням підкорпусів слів військової тематики.
Рис. 7 – Постер презентації інформаційна система додаткової комунікації для людей з тимчасовими порушеннями усного мовлення
Програмно-апаратний комплекс для альтернативної комунікації може знайти застосування у лікувальних закладах (в тому числі у військових госпіталях), контрольно-пропускних пунктах та інших закладах для спілкування та реабілітації людей з відсутнім усним мовленням.
Таким чином Хмельницький національний університет розвиває свою наукову діяльність в напрямку концепції проекту МОН України щодо надання національним закладам вищої освіти статусу дослідницького університету, тобто університету який займається дослідженнями і інноваціями, поєднує освіту з виробництвом, бере участь у міжнародних проектах і програмах. Представлення результатів інноваційної діяльності на Міжнародних виставках, зокрема таких масштабних як «Зброя і безпека 2018», це шлях до пошуку нових партнерів, представлення власних інноваційних розробок провідним фірмам та підприємствам України та світу і МОН України, шлях до визнання закладу вищої освіти як наукового центу регіону який він представляє.
Інформація НДЧ