Участь науковців Хмельницького національного університету у заході World Science Day: DeepTech to DefenseTech

07 листопада 2024 року делегація Хмельницького національного університету взяла участь в роботі заходу World Science Day: DeepTech to Defense (лист МОН України №1/20225-24 від 30.10.2024), який відбувся у Державному університеті «Київський авіаційний інститут» (Національний авіаційний університет) під патронатом Міністерства освіти та науки України. ХНУ на заході представляв проректор з наукової роботи д.т.н., професор Олег СИНЮК, завідувач кафедри кібербезпеки к.т.н., доцент Юрій КЛЬОЦ, завідувач кафедри технології машинобудування к.т.н., доцент Віталій ТКАЧУК, професор кафедри телекомунікацій, медійних та інтелектуальних технологій, д.т.н., Юлій БОЙКО.

Учасники заходу World Science Day: DeepTech to DefenseTec від Хмельницького національного університету

З проректорами з наукової роботи провідних ЗВО України

Основна мета заходу полягала в узгодженні представниками делегацій ЗВО та НУ стратегії розвитку та визначення пріоритетів у дослідницькій та інноваційній діяльності, створення наукоємних рішень, а також обговорення актуальних завдань і пропозицій, спрямованих на прискорене впровадження й реалізацію розробок та готових рішень у реальні сектори економіки України.

Захід перетворився в значну подію, яка в цей важкий військовий час об’єднала провідних науковців, інженерів, дослідників, керівництво МОН України, керівників профільних міністерств держави на одному майданчику. Такий формат проведення заходу був покликаний об’єднати представників освіти, науки та оборонного комплексу.

Відкрила захід в.о. ректора Державного університету «Київський авіаційний інститут» Ксенія СЕМЕНОВА, яка побажала усім учасникам плідної і конструктивної роботи на майданчиках і платформах заходу.

В рамках заходу перед представниками делегацій ЗВО виступив Міністр освіти і науки України Оксен ЛІСОВИЙ. У своїй доповіді Оксен ЛІСОВИЙ підкреслив, що робота МОН України спрямована на максимально швидке опрацювання пропозицій щодо інноваційних розробок і доведення їх до реальних технологічних рішень. Міністр освіти і науки наголосив на необхідності щільної взаємодії між науковим сектором і виробництвом. Присутнім була доведена основна інформація відносно звіту Європейської комісії щодо розвитку науки в Україні. Основний висновок – підвищення діяльності інституцій та конкурентоспроможності вітчизняної науки, впровадження механізму перерозподілу ресурсів університетів, які мають низьку наукову активність на користь тих, які провадять нові наукові рішення. Наша задача, як підкреслив Оксен ЛІСОВИЙ, полягає у модернізації системи освіти.

Доповідь Міністра освіти і науки України Оксена ЛІСОВОГО

У ході проведення заходу, на основному майданчику, виступив Віце-прем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації України Михайло ФЕДОРІВ. В своїй доповіді Михайло ФЕДОРІВ детально торкнувся розвитку основних проривних напрямків наукової діяльності, які конче потребує Україна. Основна теза – МОН України має стати венчурним інвестором науки. Були окреслені основні форми впровадження концепції системи ситуаційної обізнаності, яка повинна бути спрямована на збирання, оброблення, аналіз та візуалізацію інформації з різних джерел для забезпечення чіткої та актуальної оцінки стану поточної наукової ситуації. Основна ідея полягає у допомозі активним учасникам у швидкому прийнятті обґрунтованих рішень в умовах складних або критичних ситуацій.

Доповідь Міністра цифрової трансформації України Михайла ФЕДОРІВА

Під час проведення заходу з важливою для делегацій ЗВО інформацією також виступили: заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Ганна ГВОЗДЯР, заступник Міністра оборони України Анатолій КЛОЧКО. Актуальні і сучасні напрямки наукової діяльності були обговорені в рамках представлення платформи розвитку екосистем Defence Tech в Україні. Зокрема, керівниця Defence Tech кластеру Bravel Наталія КУШНЕРСЬКА озвучила запит до наукової спільноти, розповіла про результати роботи кластеру Bravel та можливості для розробників.

Доповідь керівниці Defence Tech кластеру Bravel Наталії КУШНЕРСЬКОЇ

Була презентована концепція платформи для комунікації науковців та розробників з метою розвитку наукоємних проектів. Ця платформа об’єднує різноманітних учасників: стартапи, інвесторів та волонтерів, забезпечуючи підтримку нових технологій, які зміцнюють обороноздатність. Стартапи можуть подавати ідеї на розгляд та отримувати фінансову і експертну підтримку для розвитку, тестування і адаптації продуктів.

В рамках програми проведення заходу відбулась церемонія щорічного присудження премії за особливі досягнення у розробленні і впровадженні інноваційних технологій у виробництво та виведення на ринок вітчизняної продукції – премії КМУ за розроблення і провадження інноваційних технологій. Вручення Премій провів Міністр освіти і науки України Оксен ЛІСОВИЙ. Також відбулось вручення сертифікатів про відкриття і державну підтримку мережі стартап-шкіл переможцям конкурсу, яке провів заступник Міністра освіти і науки України Денис КУРБАТОВ.

Під час проведення панельної дискусії з представниками стартап-шкіл були обговорені питання визначення ролі стартап-шкіл в університетах, допомоги студентам, аспірантам та науковцям в опануванні здібностей інноватора, мотиваційні аспекти утворення стартап-шкіл в розрізі виникнення ідеї щодо стартап-школи на базі ЗВО до залучення перших інвестицій.

Представники ХНУ взяли активну участь в роботі заходу: як в офіційній частині, так і під час роботи відповідних локацій та майданчиків з обговорення спільних проектів з науковцями інших закладів освіти, пошуку потенційних партнерів при реалізації наукових проектів, наведення контактів та обговорення перспективних наукових напрацювань з метою втілення окреслених під час проведення заходу пріоритетів у дослідницькій та інноваційній діяльності.

Інформація ректорату ХНУ