27-29 березня 2019 р. в.о. завідувача кафедри хімії та хімічної інженерії Іванішена Т.В взяла участь у відкритті Центру колективного користування науковим обладнанням “Лабораторія матеріалознавства інтерметалічних сполук”, у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Центр є структурним підрозділом Львівського університету та створений у 2018 році за сприяння Міністерства освіти і науки України. Основними завданнями Центру є:
Надання доступу і права безоплатного користування науковим обладнанням Центру працівникам Університетів-учасників;
Сприяння реалізації державних цільових наукових і науково-технічних програм та наукових (науково-технічних) проектів за визначеними тематичними напрямами наукових досліджень і науково-технічних розробок;
Залучення студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених до науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт;
Сприяння підготовці спеціалістів, а також стажуванню студентів, аспірантів, докторантів і наукових працівників на обладнанні Центру.
Напередодні відкриття Центру відбувся семінар з електронної мікроскопії компанії Materials Lab. Семінар проходив у формі презентацій, лекцій та лабораторного практикуму, де зацікавлені мали змогу детально ознайомитися з можливостями обладнання та пройти навчання з його експлуатації. У роботі семінару взяли участь понад 90 учасників, зокрема науковці Львівського національного університету імені Івана Франка, а також представники учасників Центру: Національного університету «Львівська політехніка», ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Хмельницького національного університету.
Мета семінару – отримання теоретичних знань та практичних навичок в області скануючої електронної мікроскопії. Під час роботи семінару була можливість ознайомитись з практичним досвідом та реальними кейсами провідних компаній: Tescan; Oxford Instruments;Presi; Materials Lab, а також відбулися презентації приладів, якими забезпечений Центр: скануючого електронного мікроскопу TESCAN VEGA3 LMU, рентгенфлуоресцентного аналізатору ElvaX Pro (виробник компанія Елватех), стаціонарного твердоміру NOVOTEST ТС-МКВ (виробник українська компанія NOVOTEST) та шліфувально-полірувальний верстат MECATECH 264 (виробник компанія PRESI).
Мікроскоп TESCAN VEGA3 LMU дозволяє отримувати зображення з топографічним контрастом (SE детектор) та зображення з інформацією про варіації складу зразка (BSE детектор) зі збільшенням до 1000000 разів. Лабораторний рентгенфлуоресцентний аналізатор ElvaX Pro забезпечує аналіз якісного та кількісного складу різноманітних матеріалів з високою точністю аналізу, унікальною швидкістю та низькими межами визначення для широкого діапазону елементів від Na до U. Шліфувально-полірувальний верстат із змінною швидкістю обертання та автоматичним тримачем зразків MECATECH 264 дає змогу якісно підготувати поверхню зразка для металографічних та мікроскопічних досліджень.
< p align=”center”> Застосування TESCAN в матеріалознавстві- Vítězslav Ambrož
Семінар орієнтований на спеціалістів в області хімії, фізики, електроніки, біології, фармацевтики, медицини, матеріалознавства. Практичні заняття, які відбулись протягом семінару, дозволили ретельно ознайомитися з апаратурними, програмними можливостями та останніми здобутками компаній-лідерів на ринку електронної мікроскопії.
Учасники семінару мали унікальну можливість протестувати та дослідити власні зразки.
Практичні заняття при дослідженні зразків наданих кафедрою проводять спеціалісти компаній Tescan – Michal Svoboda та Oxford Instruments- Tomaš Bartak
Також на семінарі обговорювались питання співпраці у сфері навчальної роботи, щодо проведення практик, виконання досліджень в межах магістерських робіт для студентів спеціальностей 161 “Хімічні технології та інженерія” та 102 “Хімія” та лабораторних занять з метою набуття навичок роботи на сучасному обладнанні, а також обробки і аналізу отриманих результатів за допомогою спеціального програмного забезпечення.
Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія матеріалознавства інтерметалічних сполук» офіційно відкрила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич 29 березня 2019 року.
Іванішена Т.В., кафедри хімії та хімічної інженерії
01.04.2019