Робота конструкторського бюро факультету програмування та комп’ютерних і телекомунікаційних систем з обдарованою молоддю Хмельниччини в рамках Малої академії наук України

05.05.2019 року у м. Києві відбувся захист конкурсних робіт ІІІ-го етапу (фінального) конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Хмельниччина представляла свої наукові дослідження у 40 секціях 12 наукових відділень.

Учень 10 класу Хмельницького ліцею II-III ступенів Хмельницької обласної ради Сікомас Андрій Юрійович під керівництвом наукового керівника, завідувача кафедри телекомунікацій і комп’ютерно-інтегрованих технологій Хмельницького національного університету, доктора технічних наук, професора Мартинюка Валерія Володимировича (за сприянням студентського конструкторського бюро факультету програмування та комп’ютерних і телекомунікаційних систем, к.т.н., доцента Макаришкіна Д.А.), отримав диплом переможця ІІІ ступеня (рис. 1).

Рис. 1 – Переможець ІІІ-го етпапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України

Тема роботи, яка приймала участь у конкурсі: Підвищення ефективності сонячних батарей на основі використання автоматизованої системи стеження за Сонцем.

Рис. 2 – Урочисте нагородження призерів ІІІ-го етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України

Робота була представлена на конкурс за відділенням технічних наук, в рамках секції «Екологічно-безпечні технології та ресурсозбереження».

Наукова робота присвячена підвищенню ефективності процесу виробництва електричної енергії сонячними батареями шляхом розробки автоматизованої системи стеження за Сонцем.

На даний час, все гостріше постає питання про знаходження нових, чистих і поновлюваних джерел енергії. В області поновлюваних джерел електричної енергії одним з найбільш перспективних напрямків є сонячна енергетика, так як сонячна енергія доступна всюди і є невичерпною.

Основним недоліком установок із сонячними батареями, особливо автономних сонячних електростанцій, є низький коефіцієнт корисної дії. Для більш ефективного використання сонячних батарей застосовують різні методи підвищення їх енергетичної ефективності: використання фотоелектричних перетворювачів з кращими технічними характеристиками; застосування пристроїв узгодження імпедансу навантаження з внутрішнім опором та вибору оптимальної робочої точки вольт-амперної характеристики сонячної батареї; використання систем неперервного автоматичного стеження сонячних батарей за Сонцем.

На рис. 3 представлено фрагменти розробленої автоматизованої системи стеження за Сонцем

Рис. 3 – Автоматизована система стеження за Сонцем

У роботі розроблено автоматизовану систему стеження за Сонцем із мікропроцесорним керуванням на основі використання геліотрекера із світлочутливими давачами.

Використання такої системи дозволить суттєво підвищити кількість виробленої електричної енергії сонячними батареями.

Інформація НДЧ ХНУ

05.06.2019