22-23 травня 2023 р. професорка кафедри міжнародних економічних відносин ХНУ Ілона Думанська як учасник відкритої дії та активностей COST Action Globalization, Illicit Trade, Sustainability and Security (GLITSS) взяла участь в KICK-OFF конференції на базі правничого факультету Університету Святих Кирила і Мефодія в м. Скоп’є, Північна Македонія.
Конференція відбулась у гібридному форматі (очно та з синхронною трансляцією в Zoom). Членами організаційного комітету виступили науковці: Prof. Dr. Aleksandar Marsavelski (Vice-Chair for Conferences and Member of the Management Committee (Загреб, Хорватія), Dr. Kire Babanoski, Prof. Dr. Tatjana Gerginova, Prof. Dr. Boban Misoski, Prof. Dr. Ice Ilijevski та Katerina Klimoska (м. Охрід та м. Скопє, Північна Македонія). До участі в конференції було залучено представників з понад 20 країн.
Конференція також співпала з ювілейною датою для правничого факультету Університету Святих Кирила і Мефодія в м. Скоп’є, а саме 70 років з дня заснування. З цієї нагоди до конференції долучився менеджмент університету з вітальним адресами до учасників конференції Valentina Gecevska, проректор з науки та Sasho Georgievski, декан правничого факультету.
У ході першого дня конференції, 22 травня 2023 року, було обговорено організаційні засади роботи активності, була проведена активна робота серед членів МС проєкту та керівників WG, визначено перспективні плани на майбутнє та знайомство в середині робочих груп. Керівник проєкту Francesco Giumelli (University of Groningen, Netherlands) виступив з Keynote Speech, представивши бачення розвитку активності, висвітлив окремі питання участі в грантах і плани щодо організації вебінарів.
Другий день конференції (23 травня 2023 р.) був присвячений виступам членів COST Action Globalization, Illicit Trade, Sustainability and Security (GLITSS), в ході якого на Working session 2 «Evasion of international sanctions, wildlife trade and illicit energy trade» було представлено доповідь професорки Ілони Думанської як учасника WG 2 «Governance of Illicit trade» на тему «Illicit energy trade: сonsequences of the needs trap and the role of the safety factor in the absence of extreme dependence» (Незаконна торгівля енергоресурсами: наслідки пастки потреб і роль фактора безпеки за відсутності надзвичайної залежності).
Думанська І.Ю. представила дослідження в рамках теоретичного обґрунтування виникнення та поширення нелегальної торгівлі енергоресурсами через поглиблення імпортозалежності країн, які не передбачають у власній національній стратегії пріоритет диверсифікації джерел покриття дефіциту енергоресурсів. Нею було доведено, що ефективність зовнішньої політики будь-якої держави зводиться до нуля, якщо посилюється фактор залежності від інших гравців міжнародних відносин, що може спричинити участь у нелегальній торгівлі енергоресурсами через ефект пастки потреб імпортозалежних країн, визначено спосіб протидії нелегальній торгівлі енергоресурсами в контексті розробки країнами в рамках національної стратегії пріоритетності диверсифікації ресурсів (включаючи енергетичні), що забезпечують первинні потреби, ідентифіковано роль фактора безпеки за відсутності крайньої залежності, шляхом уникнення конфронтації з монополістом і можливості альтернативного вибору в рамках інтересів національної безпеки.
У підсумку всі учасники конференції отримали потужний поштовх до співпраці та натхнення до нових звершень в науковій роботі.
За інформацію кафедри міжнародних економічних відносин
ДОВІДКОВО
30 березня 2022 р. Україна стала 39-м повноправним членом Асоціації COST, яка надає інноваторам і дослідникам можливості для нетворкінгу для посилення їх здатності вирішувати наукові, технологічні та суспільні виклики. Асоціація COST (Європейське співробітництво в галузі науки та техніки) — міжнародна некомерційна асоціація зі штаб-квартирою у Брюсселі, членами якої є 40 країн, та яка фінансується в межах Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа».
COST фінансує дослідницькі та інноваційні мережі. Дії COST допомагають об’єднати дослідницькі ініціативи в Європі та за її межами, дозволяють науковцям та інноваторам розвивати свої ідеї в будь-якій галузі науки та технологій, ділячись ними з колегами. Дії COST – це мережі, що працюють за принципом «знизу вгору» і діють протягом чотирьох років, сприяють дослідженням, інноваціям і кар’єрі дослідника.
Переваги участі в ініціативах COST:можливості для проведення наукових досліджень та досягнення наукового результату, нетворкінг, кар’єрні можливості, фінансова підтримка
/З сайту МОН України, розділ «Європейська та Євроатлантична інтеграція» /