У листопаді у м. Лісабон (Португалія) відбувся найбільший міжнародний технологічний Web Summit 2023. З 13 по 17 листопада 2023 року стартапи, інвестори, експерти галузі та технічні ентузіасти зібралися, щоб спілкуватися, обмінюватися ідеями з усіх аспектів сучасних технологій та інновацій. Кожного року зростає зацікавленість світової спільноти до Web Summit у Лісабоні. В 2023 році захід захопив увагу понад 70 000 учасників на Altice Arena для переговорів, майстер-класів, мережевих сесій, технічних демонстрацій, пітчів тощо. Web Summit дозволяє інноваторам запускати компанії, знаходити інвесторів, оприлюднювати проєкти та просувати стартапи.
Цього року Web Summit зібрав на Altice Arena для переговорів, майстер-класів, мережевих сесій, технічних демонстрацій тощо, учасників із 153 країн світу, серед них 43 % учасників – жінки (більше 38 % спікерів), найвищий відсоток за всю історію. Презентації охоплювали понад 25 напрямів контенту: від спорту, здоров’я, мистецтва та розваг до глибинних технологій, інженерії, логістики.
Надання платформи для стартапів є центральним для Web Summit. Під час заходу на Web Summit 2023 була представлена рекордна кількість 2 608 стартапів із 93 країн світу.
Щороку Web Summit є платформою для комунікацій стартапів, корпорацій та інвесторів. У 2023 року було понад 900 венчурних капіталістів, інвесторів-ангелів і великих фондів. Серед них керуючий партнер Indico Capital Partners Крістіна Фонсека та директор Fertifa Ейлін Бербідж. Крім цього, понад 320 засновників і генеральних директорів технологічних компаній, політиків і глав держав, приєдналися до обговорення технологічних інновацій від штучного інтелекту, інжинірингу та глибинних технологій до маркетингу та створення контенту.
Панельні дискусії, пітчі, заходи протягом Web Summit 2023 висвітлювалися понад 2 000 представниками ЗМІ, зокрема, Politico, Euro News, Globo та CNBC.
Співорганізаторами участі української делегації на Web Summit 2023 були Міністерство цифрової трансформації України, Ukrainian Startup Fund та Ukrainian Hub, за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та партнери – WNISEF, UNIT.City, ROOSH, GENESIS, Flyer One Ventures, Ukrainian American Coordinating Council. У складі національної делегації, серед 15 стартапів і 8 скейлапів, професор Ольга Параска презентувала інвесторам та представникам влади в українському павільйоні стратапроєкт в галузі біомедичної інженерії від ГС Up To Future (м. Київ). Конкурс PITCH є чудовою можливістю для презентації стартап проєктів інвесторам та зацікавленим партерам.
Протягом трьох днів 105 із 2608 стартапів, які брали участь у цьогорічному заході, пройшли кваліфікацію і вихід до фіналу. У фіналі, який відбувся на центральній сцені Web Summit у 3-й день заходу, бразильський стартап проєкт Inspira з програмного забезпечення став переможцем 2023 року. Друге місце зайняли Cognimate – американський стартап у галузі охорони здоров’я, а також Kinderpedia, бізнес із рішень для догляду за дітьми з Румунії.
Безумовно домінуючими питаннями обговорень на Web Summit 2023 стали технології на основі штучного інтелекту, що допоможуть професіоналам досягти успіху в своїх ролях, оптимізувати завдання та розблокувати новий рівень продуктивності та інновацій на робочому місці. Також були розглянуті питання сталого розвитку, вирішення кліматичної кризи, законодавчі аспекти регулювання інноваційних технологій.
Важливим аспектом підтримки технологічних екосистем стала дискусія про гендерний баланс та жінок у техніці. Варто зазначити, що в обговореннях питань рівності зазвичай домінують жінки, тоді як відповідальність за сприяння більшій гендерній рівності є спільною. Жінки становлять менше 30 % технічних працівників, менше 20 відсотків керівних посад і менше 10 % засновників. Половина жінок, які працюють у технічній сфері, залишають галузь після досягнення 35 років. Оскільки ці фонди виходять на нові ринки зі стартапами, заснованими жінками, неминуче, що інші інвестори підуть за ними. Крім цього, успіх технічних інноваторів залежить від комплексної взаємодії системи університетів світового класу, широкою державною та муніципальною підтримкою технологій і високою якістю життя.
Наприкінці заходів Web Summit 2023 були розглянуті важливі комунікаційні стратегії, ChatGPTeacher, як технології змінюють уявлення про освіту, взаємодія між інноваціями та традиційними методами навчання, гейміфікації, японські мейнстріми з віртуальними персонажами, революції VTuber (віртуальний YouTuber) від TikTok і прямих трансляцій до телевізійних трансляцій.
Участь молодих науковців у Web Summit 2023 є унікальною можливістю для розвитку вітчизняних стратап проєків, залучення інвестицій в Україну, долучення до міжнародних ініціатив з метою створення глобальних технологічних екосистем.
Кафедра хімії та хімічної інженерії,
Наукове товариство студентів та молодих вчених