Згадувати важко – пам’ятати треба… 24 листопада з нагоди відзначення Дня пам’яті жертв Голодомору студенти Хмельницького національного університету відвідали музей жертв Голодомору та наочно познайомились із експозиціями, фондами, унікальними об’єктами історико-культурного заповідника “Межибіж”.
Окремий пункт екскурсії – це розповідь про акт тотального геноциду з історією створення музею Голодомору в Меджибожі. Масштабна музейна експозиція площею понад 500 квадратних метрів створена на виконання Указу Президента України від 28 березня 2007 року №250 “Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні”. Студенти мали нагоду відчути та зрозуміти глибоку символіку унікальної експозиції, створеної у 2008 році колективом авторів під керівництвом і за концепцією Миколи Мазура, народного художника України.
Голодомор в Україні 1932-1933 років – одна з найбільших в історії людства гуманітарних катастроф, чітко спланована тоталітарним московським комуністичним режимом. У такий нелюдський спосіб тодішня влада намагалась завдати смертельного удару українському селянству як основі нації. За неповний рік, від осені 1932 року до початку літа 1933 року, від штучно організованого голоду в Україні загинуло 10 мільйонів наших співвітчизників. Вмирало 17 людей щохвилини, 1000 – щогодини, 25 тисяч – щодоби…
В експозиції немає жодної зайвої чи випадкової деталі. У кожну частинку цього незвичайного музею-інсталяції художник вклав зміст, пов’язаний з жорстокістю тоталітаризму, беззахисністю простої людини, а також з одвічною селянською працею українців і з найвищою цінністю – хлібом. Навіть кам’яна підлога колишнього каретного корпусу замку Сенявських, в якому розташовано музей, нагадує ріллю, а цегляні колони, що підтримують склепіння – символізують снопи золотого колосся. Так, без слів читається вся експозиція… Завдяки проведеним заходам відвідувачі отримали ключ до її розуміння.
Увіковічення пам’яті мільйонів українців у музейній експозиції, збереження пам’яті про них для прийдешніх поколінь – святий обов’язок нинішнього покоління. Музейна експозиція є воскресінням нашої пам’яті.
Свої відгуки студенти залишили у тій же книзі відвідувачів, яку розпочав своїм записом 4 жовтня 2014 році президент України Віктор Ющенко, відкриваючи цей музей – перший і, мабуть, найнезвичайніший в Україні.
Висловлюємо подяку усім, хто посприяв в організації поїздки. Окрема подяка студентам – за небайдужість!
Student Council
of Khmelnytskyi National University