ПАМ’ЯТАЄМО… НІКОЛИ ЗНОВУ ПИШАЄМОСЯ – МИ НАЩАДКИ ПЕРЕМОЖЦІВ

З нагоди відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни за сприяння та організації управління молоді та спорту Хмельницької міської ради у парку ім. Т. Шевченка біля пам’ятника Кобзарю відбулася прем’єра вистави «Травнева Перемога» студентського літературного театру «Глорія» кафедри української філології Хмельницького національного університету.

У день голубого квітучого маю до тебе, людино, звертаюсь, волаю.
Залиш на хвилинку щоденні турботи, з собою побудь у глибокій скорботі.
Згадай чоловіка, товариша, брата, дружину, сестру чи посивілу матір.
Усіх, хто кував перемогу й загинув за тебе, за мене, за всю Україну.
Хто фронтом звитяги йшов поруч з тобою, боровся з фашизмом і гинув у бою.
Хто месником смілим тоді партизанив і ворога нищив героєм незнаним.
Хто гордо тримався в полоні ворожім і смерті у вічі дививсь переможцем.
Згадай їх усіх, замордованих, вбитих, і гідно живи їх життям недожитим.

ВІЧНА І СВІТЛА ПАМ’ЯТЬ ГЕРОЯМ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ…

Навіть через 70 років після закінчення Другої світової війни 1939–1945 рр. Україна не може поставити фінальну крапку в підрахунку людських втрат. Існує дуже приблизна цифра – 3 млн осіб – загиблих українців, що перебували у лавах Червоної армії. Втрати зі складу народного ополчення, партизанів, підпільників і мирного населення невідомі. Загальні демографічні втрати України під час Другої світової війни становлять 13–13,5 млн. осіб.

8 травня в Україні відтепер відзначатиметься День пам’яті і примирення з нагоди перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни. Згідно з законом України щороку 9 травня відзначається державне свято – День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги). Законом передбачено, що шанобливе ставлення до пам’яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років, про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху та жертв нацизму є священним обов’язком держави та громадян України.

У парку імені Т. Шевченка біля пам’ятника Кобзарю 5 травня 2015 року відбувся патріотичний захід, присвячений скорботним і світлим Дням травня. Щиро виконали свій священний громадянський обов’язок організатори патріотичного заходу – Управління молоді та спорту Хмельницької міської ради, студенти-артисти літературного театру «Глорія» Хмельницького національного університету, глядачі – учнівська і студентська молодь, жителі та гості міста Хмельницького. Подія привернула увагу і засобів масової телевізійної комунікації.

Зі вступним словом до глядацької аудиторії звернувся Віталій Цезарійович Міхалевський, голова Хмельницького обласного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, член Національної спілки письменників України, доцент Хмельницького національного університету. У виконанні Віталія Міхалевського прозвучала авторська поезія «Хвилина мовчання».

На братські могили, що вічно в строю,
Зірки опадають зітханням.
У молодість пам’ять вертає твою –
Хвилина мовчання…

Там хлопчики юні, безвусі іще,
Пізнати не встигли кохання.
А кулі смертельним вкривають дощем –
Хвилина мовчання…

Тюльпани червоні тремтять у руці.
«Ой, мамо!…», – хтось крикнув востаннє.
Додасть сивини і на серці рубців
Хвилина мовчання.

Не вічний вогонь обпікає до сліз,
А свічі травневих каштанів.
Над мирними парками світ зупинивсь
В Хвилині мовчання…

У виконанні призера міжнародних та всеукраїнських конкурсів скрипалів, соліста «Глорії» Антона Вараниці прозвучав «Реквієм» Моцарта.

Ведучою міського заходу була Вікторія Лімбах – артистка, соліст-вокаліст «Глорії», переможець у номінації «Кращий студент Хмельницького національного університету».

Театральна вистава «Травнева Перемога» побудована на історичних фактах, на матеріалах художніх текстів – О. Довженка «Україна в огні», Ф. Моклицького «День Перемоги», «Солдатська балада», ««Дівочий спогад, або Пісня про батька»; П. Ключини «Балада про солдата», А. М’ястківського «Проскурівська балада», О. Стрільця «Вогонь», В. Юхимовича «Хвилина мовчання». Органічно вплелися у сценарний задум пісні на воєнну тематику – «Степом, степом…», «Журавка», «Эх, война, что ты сделала, подлая», «Алексей, Алешенька, сынок», «На безымянной высоте», «Журавли». Шедеври української та європейської класичної музики – «Мелодія» М. Скорика та марш «Прощание славянки» віртуозно виконав Антон Вараниця.

«Війна стала великою, як життя, як смерть. Воює все людство. Ніби земна куля влетіла в якусь криваву божевільну туманність. Війна стала життям людства… Світе мій убогий! Покажи мені, де на тобі пролилося ще стільки крові, як у нас на Україні. Нема другої України. Нема.

… Був вечір. І була ніч. А рано-вранці Олеся знов проводжала на війну весь свій рід, аби ніколи не подумали лихі люди, що не був він щедрим на кров і вогонь, послані йому ганебною історією Європи» (Олександр Довженко).

«СТЕПОМ, СТЕПОМ, СТЕПОМ ЙШЛИ СОЛДАТИ…»

«Сини мої, синочки… чи діждуся вас?!»
«Тату, тату, вашим болем, сподіваннями живу.
Спіть спокійно в ріднім полі, я за себе й Вас живу».

Через рік, через вік, через літо погоже і зиму,
Через сонячний ліс, через душі людські
І рясний зорепад, як людина й солдат,
Як балада балад, я іду крізь життя,
Я, і вбитий, крізь вічність ітиму!

…мільйони скорботних секунд… Мільйонів незмірна скорбота!
…Минула хвилина мовчання…гримить гроза урочистим салютом…
НІЩО НЕ ЗАБУТО. НІХТО НЕ ЗАБУТИЙ.
Стираю сльозу. Треба жить…

Об’єднало український дух учасників заходу і Шевченкове «Борітеся – поборете!», «Свою Україну любіть…» і виконання Державного Гімна України.

Найбільш зворушливим моментом заходу була зустріч з ветераном Другої світової війни, ветераном Хмельницького національного університету Зельманом Абрамовичем Елевичем. Герой війни, полковник, орденоносець сердечно подякував усім присутнім за шанобливе ставлення до пам’яті про велику Перемогу, про ветеранів, учасників українського визвольного руху та жертв нацизму. Герой фронтових буднів та Берлінської воєнної операції побажав українській громаді жити у мирі, бути чесними і мужніми!

Від управління молоді та спорту Хмельницької міської ради студентський літературний театр «Глорія» під керівництвом старшого викладача кафедри української філології Т. П. Коваль нагороджено Подякою за організацію театральної постановки з нагоди 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі, до Дня пам’яті та примирення, Дня Перемоги. Талановиту і патріотично свідому молодь Хмельницького національного університету презентували глоріанці – Антон Вараниця, Вікторія Лімбах, Андрій Слабкий, Наталія Проциш, Тетяна Мороз, Марія Кавун, Оксана Іванчишин, Валентин Рибачук, Олександра Карвацька, Ольга Булавук, Марія Горшкова, Юлія Колесник, Галина Струтинська, Сергій Підлапушний, Сергій Квасницький, Ліна Ткачук, Сергій Наконечний, Євгеній Недєлін.

Боже, Україну бережи! І нехай дітки слухають не гул канонад, а вічну музику. Нехай юнацтво вчить «Кобзаря» у мирній Україні. Нехай війна залишиться у пам’яті вдячних нащадків усіх націй планети як пересторога кривавого хаосу і смертельного зла. Нехай війна буде лише темою для глибокого осмислення усім людством та об’єктом зображення у мистецтві.

ПЕРЕМОГА ОДНА НА ВСІХ!

ПАМ’ЯТАЄМО – ЗНАЧИТЬ ЖИВИМО!

ПИШАЄМОСЯ – МИ НАЩАДКИ ПЕРЕМОЖЦІВ!

СЛАВА ВЕТЕРАНАМ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ!

МИРНОГО НЕБА НАД ПЛАНЕТОЮ!

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!

Інформація кафедри української філології
гуманітарно-педагогічного факультету