У квітні в інформаційно-бібліографічному відділі бібліотеки університету (6 поверх) відбулося відкрите заняття з предмету «Основи стандартизації та сертифікації» (лектор к.т.н., доцент О. А. Параска) для студентів 4 курсу групи ХТ-11-1 напрямку підготовки «Хімічна технологія».
Метою вивчення дисципліни є висвітлення питань стандартизації і сертифікації як обов’язкових умов підвищення якості і конкурентоспроможності вітчизняних товарів і послуг. Під час лекційних та лабораторно-практичних занять студенти вивчають нормативно-правові документами в галузі стандартизації, метрології, сертифікації, здійснюють сертифікацію продукції відповідно до вимог якості, ознайомлюються з основними вимогами міжнародної стандартизації та сертифікації.
Провідний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу Наталія Володимирівна Нагорна ознайомила студентів з переліком науково-технічної та патентної документації, особливостями роботи з такими документами. Вагому роль в інформаційному забезпеченні наукової діяльності відіграє фонд спецвидів та НТД, який включає нормативні документи: стандарти України (ДСТУ), міждержавні стандарти (ГОСТ), керівні матеріали (Р, РД, ПМГ тощо), довідкові посібники, періодичні видання з питань стандартизації, метрології, сертифікації та ін.
У фонді налічується 420 дисертацій та 787 звітів з НДР. Джерелом пошуку наукової інформації можуть стати реферативні документи. НБ ХНУ передплачує 3 серії УРЖ “Джерело” в паперовому вигляді з 1999 року. Крім УРЖ “Джерело” сектор має широкий спектр документів, який видає Всеросійський інститут наукової й технічної інформації (ВІНІТІ). Бібліотека одержує в друкованій формі РЖ ВІНІТІ: «Легкая промышленность (технология и оборудование)». Крім того, є можливість переглянути РЖ різної тематики, які передплачувала бібліотека в минулі роки – близько 35 назв. Наразі НБ ХНУ одержує оглядову та експрес-інформацію, що видає ВІНІТІ з проблем екології та охорони навколишнього середовища, економіки. Фонд спецвидів та НТД дозволяє здійснювати патентно-інформаційний пошук. (НБ ХНУ передплачує офіційний бюлетень «Промислова власність», а до 1993 р. – офіційний бюлетень «Открытия. Изобретения»).
Залишаються незамінними в процесі пошуку наукової інформації Державні бібліографічні покажчики, що видає Книжкова палата України, а також Літопис книг; Літопис журнальних статей; Літопис авторефератів дисертацій.
Для поліпшення винахідницької діяльності в університеті з 1970 року створено патентний фонд бюлетенів авторських свідоцтв та патентів. Науковці університету використовують видання «Изобретения в СССР» до 1993 року та «Промислова власність», починаючи з 1993 року, який наразі налічує 1232 примірників.
Для оперативного пошуку нормативно-технічних документів надається доступ до бази даних «Електронний каталог національних та міждержавних стандартів України» (інформаційна система Леонорм-ІНФОРМ).
Отриманні теоретичні знання та практичні навички під час вивчення дисципліни «Основи стандартизації та сертифікації» допоможуть майбутнім фахівцям оволодіти механізмами підвищення якості і конкурентоспроможності продукції, працювати з усіма видами та категоріями нормативних документів для організації виробництва та управлінням якістю продукції, організації випробувальних лабораторій і проведення випробовувань з метою сертифікації товарів і послуг, що сприятиме успішному працевлаштуванню на сучасному ринку праці.
Дякуємо співробітникам інформаційно-бібліографічного відділу за багаторічну співпрацю та допомогу у підготовці викладання навчальних дисциплін.
Кафедра хімічної технології