В другій половині вересня 2015 року в рамках відзначення Дня міста в Хмельницькому відбулася друга осіння українська сесія фестивалю «Синтеза мистецтв».
Нагадуємо, що перша сесія фестивалю відбулася в травні цього року в Польщі, на якій за ініціативи доктора технічних наук, професора Юрія Івановича Шалапка з української сторони було представлено виставку робіт кафедри дизайну Хмельницького національного університету.
Організаторами осіннього фестивалю стали кафедра дизайну Природничо-технологічного університету (м. Бидгощ, Польща), кафедра дизайну Хмельницького національного університету, кафедра мистецтв Університету мистецтв (м. Познань, Польща) та Академія музична (м. Бидгощ, Польща). провенню акції також сприяв декан механічного факультету Природничо-технологічного університету почесний доктор нашого університету професор Богдан Жултовський.
З Польщі до Хмельницького на фестиваль завітала делегація із 20 учасників. Вони привезли до нашого міста творчі доробки, якими охоче поділилися з хмельничанами.
Відкриття розпочалось з виступу ансамблю музичної академії м. Бидгощ та вокального колективу Хмельницького музичного училища ім. В. Заремби.
Ведучий та співорганізатор заходу директор Українсько-польського центру Хмельницького національного університету, професор Юрій Шалапко привітав усіх присутніх з відкриттям, подякував керівництву навчальних закладів за участь у проекті, колективу художнього музею – за гостинність і наданні допомоги у організації та проведенні заходу, а також зазначив, що даний фестиваль – це змога розкрити широку перспективу сучасного східно-європейського дизайну, його точки перетину й розбіжності, поділитися досвідом, долучитися до продуктивної дискусії. Юрій Іванович зачитав вітальний лист від директора Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці пана Томаша Олейнічака.
Уривок:
«Кожне мистецтво доходить до того,
що стає музикою»
Уолтер Хорейшо Патер (Пейтер)
До вітального слова приєднались: проректор з науково-педагогічної роботи, перший проректор ХНУ, доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Михайло Петрович Войнаренко, директор Хмельницького обласного художнього музею Лариса Владиславівна Чернова, керуюча справами Хмельницької міської ради і виконавчого комітету Людмила Петрівна Черевченко, яка заначила: «Ми багато кого запрошуємо в гості до нашого міста, але, на жаль, не всі запрошені іноземні делегації приїжджають. Польські дизайнери ж привезли нам свою інтелектуальну власність. Вони захотіли поділитися з нами своїми творчими доробками та мистецькими пошуками. А це багато значить».
Привітали гостей проректор з наукової роботи ХНУ, доктор технічних наук, професор Георгій Борисович Параска; завідувач кафедри дизайну Природничо-технологічного університету доцент Франтішек Бромберек; директор Муніципальної Галереї (м. Бидгощ) Вацлав Кучма та завідувач кафедри дизайну ХНУ професор, кандидат технічних наук Анатолій Костянтинович Кармаліта.
Далі фестиваль продовжився виставками робіт художників, викладачів і студентів кафедри дизайну Технологічно-Природничого університету міста Бидгощ (Польща), кафедри дизайну Хмельницького національного університету, Університету мистецтв м. Познань (Польща). В експозиції представлені понад 100 експонатів: живопис, проекти з дизайну одягу, предметно-просторового, графічного дизайну, реклами, творчі експерименти й концепти, інсталяції та інше.
Також було показано кращі колекції одягу студентів Хмельницького національного університету за останні два роки. Представлені колекції дизайнерського одягу, зроблені у студентському домі моделей, які є переможцями багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів.
Крім творів молодих авторів, насичених і навіть неприродно яскравих, представлені й роботи іменитих творців мистецтва. Зокрема, «Алегорія кохання» заслуженого художника України Михайла Андрійчука.
Невід’ємною складовою фестивалю традиційно була концертна програма, яку презентував у Хмельницькій обласній філармонії камерний оркестр музичної академії Куявсько-Поморського воєводств (столиця місто Бидгощ) під керівництвом професора Павела Радзінського, де прозвучали кращі твори як видатних світових композиторів С. Франка, Баха, Кема, І.Фролова, Х. Вінявскі, так і знаних українських творців Мирослава Скорика, Платона Майбороди, обробки українських народних пісень.
Вдячна хмельницька публіка винагороджувала кожен виступ тривалими бурхливими оплесками та оваціями.
Ключем фестивалю є думка, інтерпретована в мову мистецтва, мистецтва живопису, скульптури, графіки, музики і дизайну. Ця думка є інтелектуальним чинником, що об’єднує роботи і це має важливе значення для універсальної свідомості різних галузей мистецтва, що мають естетичні ідеї та цінності.
Під час перебування польської делегації в Хмельницькому відбулися ділові зустрічі з керівництвом Хмельницького національного університету, а саме з проректором з науково-педагогічної роботи, доцентом Сергієм Анатолійовичем Матюхом та проректором з міжнародних зв’язків, доктором економічних наук, професором Миколом Антоновичем Йохною. Під час перемовин з Миколою Антоновичем було домовлено про подальшу співпрацю, а саме про спільне проведення подібного фестивалю в 2016 році. Також четверо польських студентів побували на заняттях у нашому університеті. Кілька осіб від польської делегації відвідали разом з кафедрою машин і апаратів легкої промисловості ХНУ ТДВ “Завод «АДВІС»”.
В епогеї святкування Дня міста відбулося закриття фестивалю «Синтеза мистецтва». Церемонія проводилися також в обласному художньому музеї. З найкращими побажаннями виступив виконуючий обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський. «Від усієї хмельницької громади дякую гостям з міста Бидгощ дружньої Польщі за те, що приїхали розділити наше свято. З Бидгощем у нас приємні ділові стосунки на культурній та науковій нивах. Впевнений, що з роками вони будуть лише міцнішати, поглиблюватись новими зв’язками з митцями, спортсменами, науковцями. Адже поляки наші близькі сусіди. Польща – країна, яка простягає нам руку допомоги, яка, фактично, є рупором України в Раді Європи, за це їм щира подяка», – наголосив Костянтин Іванович у своєму вітальному слові. Від міського голови організаторам та активістам цієї мистецької події було також вручено почесні грамоти і цінні подарунки.
Привітали усіх присутніх гостей: проректор з міжнародних зв’язків ХНУ, доктор економічних наук, професор Микола Антонович Йохна, головний спеціаліст сектору національностей та релігій управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Олена Ігорівна, перший заступник голови Хмельницької обласної ради Адамський Віктор Романович, який вручав цінні подарунки.
В період проведення фестивалю була також передбачена культурна програма для іноземних гостей до історичних місць Хмельницької області: Меджибожа та Кам’янця-Подільського.
Вернісаж був цікавим й корисним для усіх, хто хотів побачити практичну й інтелектуальну сторону сучасного дизайну, створеного у синтезі мистецтв. Він показав роль освіти у цій галузі і розуміння важливості виховання творчої активності.
За інформацією відділу зв’язків з громадськістю
of Khmelnytskyi National University