ЛЕКЦІЯ «ПРАВОВА ОЦІНКА ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 РОКІВ»

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Цього року виповнилося 90 років з початку Голодомору в Україні. 18 листопада 2022 року завідувачем кафедри права Хмельницького національного університету Миколою Вавринчуком була проведена відкрита лекція для студентів 1 курсу спеціальності «Право» на тему «Правова оцінка Голодомору 1932-1933 років». Лекція проведена у Меджибожі в музеї пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років на Хмельниччині.

Музейна екскурсія пам’яті жертв Голодомору є особливою, тому що музей в Меджибожі був першим в Україні музеєм, який присвячений трагедії сталінського геноциду українців. Він оформлений так, що драму праці, життя та смерті простих селян можна відчути на дотик і це відчули студенти під час лекції.

В лекції було наголошено, що Голодомор 1931-1933 років – акт геноциду українського народу, організований керівництвом ВКП(б) та урядом СРСР шляхом створення штучного масового голоду.

Микола Вавринчук дав правову оцінку Голодомору на основі матеріалів кримінальної справи, відкритої СБ України в травні 2008 року і розглянутої апеляційним судом міста Києва в січні 2010 року.

Суд визнав, що Сталін, Молотов, Каганович, Постишев, Косіор, Чубар та Хатаєвич вчинили злочин геноциду, передбачений частиною 1 статті 442 Кримінального кодексу України (геноцид відповідно до конвенції ООН від 26 листопада 1968 року не має терміну давності).

У лекції також було звернуто увагу студентів на протидію Росії по запереченню Голодомору. Росіяни не хочуть оприлюднювати архівні матеріали, здійснюють тиск і шантаж на інші держави з вимогою не визнавати Голодомор геноцидом.

Також було наголошено про світове визнання Голодомору 1932-1933 років, дослідження українських та зарубіжних дослідників.

Особливий акцент було зроблено на вивченні матеріалів тих трагічних подій студентами – майбутніми юристами.

Інформація кафедри права