1 жовтня у Хмельницькому національному університеті була проведена тематична лекція-концерт на тему «Українське козацтво як світовий феномен», яка мала на меті підкреслити важливість життя та боротьби наших попередніх поколінь, воїнів-оборонців рідної землі та свого народу, ідеали свободи та рівності, нинішню боротьбу за виживання – російсько-українську війну для кращого розуміння подій сьогодення.
У проведенні лекційної частини концерту взяли участь доктори історичних наук Хмельницького національного університету Юрій Земський та Микола Олійник.
Під час виступу Юрія Земського на тему «Роль українського козацтва у формуванні української нації та державності» студенти дізналися про світовий феномен боротьби в минулому – наше козацтво, їх цінності, ідеали, ідею справедливості; видатних українських гетьманів, які зробили вагомий внесоку боротьбу за свободу народу. Особливу увагу будо приділено козацтву як самоорганізованому лицарству, цінності демократії в суспільному житті, прагненню бути сучасною європейською нацією в союзі вільних, демократичних народів. Лекція Юрія Земського торкнулася актуального питання прагнення українського народу бути господарями на власній землі, громадської самоорганізації, рівності усіх перед законом та продовженням традицій свободолюбного козацтва, адже усі ці ознаки беруть свій початок саме з козацької доби нашої історії.
У свою чергу, під час виступу Миколи Олійника з темою «Російсько-українські війни: історія та сучасність» студенти мали змогу поповнити свої знання про тисячолітню історію боротьби нашого народу проти Залісся – Московії – Російської імперії – СРСР – Російської Федерації: від Руси-України ІХ–ХІІ ст. до сьогодення. Лектор акцентував увагу на видатній перемозі військ князя Костянтина Острозького над московитами в битві під Оршею в 1614 році; рейді козаків під проводом гетьмана Петра Сагайдачного на москву в 1618 році; царський Універсал, де козаків було віднесли до «споконвіку вічних ворогів»; трагедію в Старому Бихові на Дніпрі; перемогу битву під Конотопом у 1659 р., історичну постать Мазепи, героїв Крут у 1918 році, 7-річну боротьбу української повстанської армії та інші доленосні події та історичні постаті для нашої країни. Микола Олійник привернув увагу до «гібридної війни» росії, яку вона розгорнула з моменту відновлення незалежності України в ідеологічній, економічній сферах, у сфері культури тощо. Продовжив подіями новітньої російсько-української війні у лютому 2014, початок операцій російських загарбників, боїв на Донбасі та повномасштабному вторгненні у 2022 році.
Підсумовуюче сказане лекторами, ректор Хмельницького національного університету Сергій Матюх зауважив, що саме за козацької доби було сформовано українську культуру, мову та етнос. Привітав усіх присутніх зі святами, а освітян, у свою чергу, з прийдешнім святом. Закликав вшанувати пам’ять захисників і захисниць та мирних жителів, які загинули під час повномасштабного вторгнення. Подякував нашим мужнім захисникам і захисницям, які боронять нашу землю, завдяки яким ми маємо можливість навчати, навчатись і формувати свій світогляд.
Після лекційної частини та натхненних побажань ректора усі присутні могли насолодитися виступами Лауреата Всеукраїнських та міжнародних фестивалів – Народного ансамблю танцю «Юність Поділля» (танок «Привітальний», «Козак від’їжджає», «Козацька кадриль», вокально-інструментальна композиція «Козацькому роду нема переводу») та випускниці нашого університету, солістки Народного театру пісні «Сузір’я» – Яни Лисої. Ведучий – художній керівник Народного ансамблю танцю «Юність Поділля» та культорганізатор Василь Цимбалістий.
Впевнені, що лекція-концерт була корисною для наших здобувачів, містила багато історичних фактів, які потрібно знати і пам’ятати сучасній молоді. Спрямувала студентство бути патріотично свідомими та розвинула почуття любові до своєї Батьківщини.
Висловлюємо щиру вдячність лекторам: Юрію Земському та Миколі Олійнику за високий професіоналізм, інформаційний виклад і плідну співпрацю!
Козацькі гени пробудилися!
Борімося і переможемо!
Слава Україні!
Department of Public Relations