День філолога – професійне свято філологів в Україні, яке відзначається 25 травня. Це свято вчителів та викладачів у сфері мови і літератури, лінгвістів, літературознавців, перекладачів-філологів і всіх, хто має філологічну освіту. Цього дня кафедра слов’янської філології Хмельницького національного університету провела профорієнтаційний захід серед старшокласників ЗЗСО м. Хмельницького на тему «Філологія_Паті». Захід відвідали понад 100 учасників, майбутніх абітурієнтів, у конференцзалі ХНУ.
Ідея проведення заходу виникла у зв’язку із відзначенням Дня філолога в Україні, а також з метою донести інформацію про спеціальності ХНУ, зокрема спеціальності та освітні програми кафедри слов’янської філології.
Варто зазначити, що захід готували студенти освітньо-професійних програм кафедри для учнів ЗЗСО самостійно, зміст якого мотивував учнів до постійної активної взаємодії, а відтак захід за наповненням і формою проведення визначаємо як інтерактивний.
Захід розпочався із відеосюжету, продовження якого відбувалося в реальності перед глядачами у залі, від першокурсників-авторів відеоматеріалу про полоністичні спеціальності ХНУ та можливості професійного росту, які дає навчання на цих спеціальностях. До речі, відеосюжети про наші спеціальності від студентів («із перших уст») можна переглянути у рубриці «Абітурієнтові» на нашому сайті: https://ksf.khmnu.edu.ua/zaproshuyemo-na-navchannya/
Продовжила інформацію про спеціальності кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету, кандидат педагогічних наук, доцент Неля Подлевська, подавши узагальнену інформацію про специфіку навчання на бакалаврських програмах: "Polish Language and Literature, second language - English " (кваліфікація: бакалавр філології, перекладач з польської мови та англійської мови), «Середня освіта (Мови і літератури (польська, українська))» (кваліфікація: бакалавр середньої освіти, вчитель польської мови і літератури, вчитель української мови і літератури), «Філологія. Слов’янські мови та літератури (переклад включно), перша – польська» (кваліфікація: магістр філології, перекладач, викладач польської мови і літератури); а також розповівши про переваги навчання на полоністичних спеціальностях ХНУ та можливостях майбутнього професійного розвитку, які дають означені професії. Особливо приємно було відзначити подяками ХНУ директорів ЗЗСО, учні й педагоги яких взяли участь у заході, за сприяння у проведенні профорієнтаційних заходів серед учнівської молоді, спрямування майбутніх абітурієнтів до свідомого вибору професії, високий рівень навчання і виховання учнів.
Далі захід знову продовжили наші студенти. Декількома словами це можна окреслити так (нагадуємо, що студенти самостійно розподіляли ролі своєї участі): це і зустріч гостей заходу; підготовка фотозони; створення реклами заходу та поширення її серед зацікавлених філологією старшокласників; створення презентаційного матеріалу (рекламної продукції) з назвами ОПП та Q-кодом кафедри слов’янської філології, які передані на ЗЗСО; виготовлення презентаційних талонів (які отримували за правильні відповіді) для лотереї, що була розіграна за допомогою Random; інсценізація реклами спеціальності; підготовка матеріалів для інтерактивної діяльності – створення хмаринок слів «Філологія» у Mentimeter, вікторини «Я люблю філологію», лотереї-реклами. Тут звучав і вірш польською мовою Віслави Шимборської, і гра на гітарі (вперше виконання перед такою серйозною аудиторією), і спільне виконання пісні Володимира Івасюка, і перегляд мінісюжетів популярних фільмів польською мовою з наступним обговоренням-вікториною, фотосесія у фотозоні, спільне фото, екскурсія аудиторіями кафедри. А також щирі історії-розповіді наших організаторів на питання «Чому я обрав/ла саме цю професію і кафедру?»
Ми почули схвальні відгуки і від учнів ЗЗСО про наш захід і спеціальності кафедри, а також від присутніх на заході учителів.
«Під такою назвою 25 травня на кафедрі слов’янської філології відбувся профорієнтаційний захід до Дня філолога для учнів 11-класників, у якій брали участь студенти-полоністи, і я також.
Кафедра дала нам можливість самим підготувати профорієнтаційний захід, і ми всі начебто були спікерами. Всі разом підготували фотозону, рекламу заходу, матеріали для створення хмаринок слів, вікторину, лотерею, інтерактив у Mentimeter, гру на гітарі, а також, можливо, найголовніше – розповіли «чому обрали саме цю професію і кафедру?», і детальніше пояснили про філологію, які можливості вона дає для навчання, життя і професійного росту. Завдяки таким зустрічам ми краще познайомилися один з одним, адже спільна робота поєднує людей. Невимушена атмосфера, корисні поради, приємне спілкування, мотивація до навчання, цікавинки про глибини української мови, пізнання польської мови, вивчення нових слів із польської – це все було на заході! Учні були дуже задоволені, всі взаємодіяли, відповідали на питання і захотіли детальніше вивчати польську мову, а їхнє уявлення про філологію змінилося у кращий бік! Звичайно, ми всі хвилювалися, можливо, десь дуже поспішали, і взагалі інколи здавалося, що голос тремтів, коли говорили в мікрофон, але ми змогли це все зробити і виконати на найвищих рівнях у короткі терміни підготовки.
На мою думку, захід був дуже цікавим та мотивуючим для учнів, а щодо мене, я навчилася використовувати свої знання на практиці, набула нових навичок комунікації, нових професійних компетентностей, а також зрозуміла свої слабкі сторони – зрозуміла, над чим мені ще потрібно попрацювати, щоб бути крутим спікером і вчителем польської мови» (Анастасія Бойко, студентка групи СОП-21)
«Для мене це був перший досвід у проведенні таких заходів. Набула неоціненного досвіду в організації подібних подій. Для мене це було здивуванням влаштувати подібний івент за такий короткий проміжок часу. Але дуже задоволена, що це вдалося. А скільки позитивних емоцій і вражень від добре зробленої справи – просто це неможливо передати словами! Щиро дякую усім викладачам, які дослухалися до нас і допомагали нам в організації» (Катерина Українець, студентка СОП-22).
«Мої очікування та враження від профорієнтаційного заходу «Філологія_Паті». Звісно, очікування були високі, але всі вони виправдались!!! Кожен аспект свята перевершив мої сподівання. І це не голосно сказано. Ця подія, цей захід, підготовка до нього змотивували мене допомагати в організації заходів й надалі. Щодо вражень: було весело, динамічно, цікаво, сучасно та потужно! Я вважаю, що завдяки насиченій програмі заходу та позитивній команді організаторів ми досягли чудового результату в профорієнтаційній роботі. Найбільше мені сподобалося працювати в прекрасному колективі, взаємодіяти з аудиторією та виконувати музичний номер. Це був мій перший досвід допомоги з університетським святом, та маю надію що не останній. Дякую за неймовірні емоції, цукерки та нагоду для самовираження!» (Артем Корчагін, група ФППА-22).
Щиро дякуємо студентам, які долучилися до організації заходу, адже сценарій складали у процесі жвавого обговорення і висловлення ідей та здійснювали підготовку самостійно: Артем Корчагін (староста групи ФППА-22), Катерина Українець (староста групи СОП-22), Анастасія Бойко (староста групи СОП-21), Уляна Карапозюк (староста групи СОП-20), Катерина Галган (староста групи ФПР-19), Марина Подольська (староста групи ФППм-22), а також усім студентам, які допомогали організаторам.
Окрема подяка відповідальній за організаційно-виховну роботу на кафедрі слов’янської філології кандидату педагогічних наук, доценту Інні Горячок – за ідею заходу, натхнення і творчість, організацію і підготовку студентів до проведення заходу!
Щиро дякуємо педагогам, які прийшли на захід зі своїми учнями, а також директорам ЗЗСО: Олені Кенц (Технологічний багатопрофільний ліцей імені Артема Мазура), Олесі Прус (Навчально-виховний комплекс №4), Жанні Демиденко (Середня загальноосвітня школа I-III ст. №20) за постійну взаємодію і співпрацю! До речі, отримали замовлення на працевлаштування наших випускників вчителями польської мови у ЗЗСО з наступного навчального року! Хочемо зазначити, що із цими ЗЗСО у ХНУ укладена угода про співпрацю, яка триває у різних напрямах діяльності: навчальній, методичній, науковій, виховній. Щиро сподіваємося на її продовження та незабаром сподіваємося побачити випускників шкіл студентами Хмельницького національного університету!
Усіх зацікавлених додатковою інформацією запрошуємо відвідати сайт кафедри слов’янської філології: https://ksf.khmnu.edu.ua/ та сайт приймальної комісії ХНУ: https://pk.khmnu.edu.ua/
Неля Подлевська, завідувач кафедри слов’янської філології