22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні. Саме цього дня 1941 року розпочалася нова фаза Другої світової війни, яка захопила територію сучасної України. Згідно зі статистичними даними в ній загинуло близько 20% українців. Скорботна подія була започаткована указом Президента України від 17 листопада 2000 року, день встановлено з метою: «…всенародного вшанування пам’яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…».
Варто сказати, що наша держава зазнала найбільших втрат за роки війни. Порівняння проводиться не тільки з тодішніми радянськими республіками, але й з усіма країнами-учасницями військових дій. Історики стверджують, що війна забрала життя 5 мільйонів українських військових, 5 мільйонів мирних жителів, а понад 2 мільйона стали примусовими гастарбайтерами у нацистській Німеччині. Мільйони людей втратили свої домівки, знищені були цілі міста та села.
Під час німецько-радянської війни українці відчули на собі надзвичайно великий тиск з боку двох тоталітарних систем: нацистської та комуністичної. Українці зазнавали переслідувань як від одних, так і від інших. Німеччина спричинила Голокост, масове знищення населення, розгорнення таборів смерті. Проте жорстокість комуністичної влади була не меншою: масово розстрілювалися політичні в’язні, мирне населення назавжди вивозилося у заслання. Тому День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни – це не тільки скорбота за тими людьми, які постраждали від рук нацистів. Вшановуються також і ті, хто втратив життя та свободу внаслідок репресій з боку тоталітарного режиму Радянського союзу.
На жаль, сьогодні війна знову прийшла на територію України, тільки загарбники інші – рашисти. Українські захисники, як і 82 роки тому, дають відсіч ворогу. Однак ми впевнені, що нас чекає перемога, перемогли тоді — переможемо і зараз!
Сьогодні у День скорботи і вшанування пам’яті жертв Війни в Україні у Хмельницькому національному університеті відбулося встановлення композиції «Герої не вмирають!» (автор — Заслужений майстер народної творчості Анатолій Яковлев), яке організував відділ навчально-виховної роботи (завідувач Інна Горячок ).
У своїй промові ректор ХНУ Сергій Матюх зауважив, що наш обов’язок – навіки зберегти пам’ять про тих, хто відстояв перемогу в тій жахливій війні, тих, хто став жертвою смертельних жорен нацизму. Сьогодні, потерпаючи від кривавої російської агресії, ми особливо гостро усвідомлюємо ціну свободи, миру та безпеки. Кращі сини і доньки українського народу знову, зі зброєю в руках, захищають наші кордони, нашу свободу, наш власний демократичний вибір.
Слава Україні! Слава нашим Збройним силам!
Department of Public Relations
Department of Educational Work