
І хоча травень видався похмурим і дощовим, все ж виїзне засідання клубу «МИ – українці» з нагоди відзначення Дня вишиванки відбулося в історичному містечку Хмельниччини – Чорному Острові, який був колись знаним на все Поділля містом з розкішною архітектурою, Магдебурським правом, палацевим комплексом Пшездецьких, церквами, костелом та тим, що до 1938 року знаходився шедевр скульптора-українця Віктора Бродзького – надгробок Лаури Пшездецької.
Розгадка поєднання Чорного острова і вишиванки була попереду.
Студенти та викладачі-куратори факультету ГПФ, а також ФІТ, ФТІД, ФЕУ вирушили в подорож по Хмельниччині.
По дорозі ознайомились з історією вишиванки із розповіді завідувачки відділу наукової бібліотеки університету Світлани Дихи.
Цікаву, змістовну, неочікувану, ексклюзивну інформацію про Чорний острів розпочав своєю розповіддю Анатолій Бєлєванцев – заслужений діяч мистецтв України, актор, режисер культурно-масових заходів, нині заступник директора Хмельницької школи мистецтв, який погодився бути гідом нашої подорожі по Малій Батьківщині.

Розпочали огляд із Свято-Преображенської церкви не випадково. У храмі є ікона, на якій зображені Богородиця з сином, вбрані у вишиванки!
Історія ікони незвичайна! Про неї і розповів нам настоятель храму отець Віталій Масловський, історик за покликанням. Вперше про неї дізналися у 1648 році. Козаки Б. Хмельницького після переможної битви під Пилявцями возили за собою врятовану ікону, а у 1655 році сотник Созонт зі Збрижа, передав її до Свято-Преображенської церкви.




Діючий костел, меценатами побудови якого була родина Пшездецьких – власників Чорного острова, залишився неушкодженою будівлею до сьогодні. Про 2-гу світову війну нагадують два снаряди, які залишилися у стінах не зірвавшись…


Магнати Пшездецькі оселилися тут у XVIII ст. Саме з цим родом пов’язують період найбільшого розквіту містечка. На запрошення родини сюди приїздив композитор Ференц Ліст, керівник оркестру італієць Луїджі Тоніні. У місцевому дворянському училищі учителював відомий поет-байкар Леонід Глібов.


Маєток Пшездецьких досі залишається туристичною принадою. Сьогодні тут розташований краєзнавчий музей та музична школа. Директорка музею розповіла про період історії містечка за правління династії Пшездецьких та долю нащадків, в тому числі версії смерті Лаури.



Посеред великого ринкового майдану власники Чорного острова та ще п’яти навколищніх сіл збудували ратушу (друга після Кам’янецької). Нині приміщення ратуші чекає на реставрацію після пожежі 2014 року.
Чорний острів це ще й місце історичних подій боротьби штабу армії УНР з більшовицькою кінною армією. На той час це була так звана третя столиця Поділля після Кам’янця-Подільського та Проскурова!
Пам’ятний знак “Борцям за волю України” встановили мешканці селища.

Рада ветеранів
за участі наукової бібліотеки
та сприяння студпрофкому