
Софія Даничева, студентка 2-го курсу спеціальності «Архітектура та містобудування», групи АМ-23-1 кафедри архітектури та містобудування Хмельницького національного університету, проходила семестрове навчання в Словацькому технічному університеті в Братиславі (Slovak University of Technology in Bratislava, STU). Вона брала участь у програмі академічної мобільності Erasmus+ у період з лютого по червень 2025 року та успішно пройшла семестрове навчання.

Програма обміну надала можливість студентці продовжити здобуття фахових знань в одному з провідних технічних вищих навчальних закладів Словаччини, який має сильні академічні традиції, високий рівень викладання та міжнародне визнання. Заняття проводилися англійською мовою на факультеті архітектури і дизайну (Faculty of Architecture and Design), що дозволило вдосконалити не лише фахові навички, але й комунікаційні компетентності в міжнародному середовищі.


Навчальна програма включала дисципліни, пов’язані з реставрацією, теорією архітектури, архітектурним проєктуванням, цифровими технологіями в архітектурі, екологічними принципами будування та роботою з інтер’єром. Студентка активно долучалася до командних проєктів, брала участь у воркшопах і семінарах разом зі студентами з різних країн Європи.


Окрім академічної складової, участь у програмі надала унікальну можливість познайомитися з культурою Словаччини, побачити архітектурну спадщину Братислави, відвідати численні архітектурні події та виставки, в тому числі організовані самим університетом, галереї, музеї тощо, а також налагодити нові професійні та міжкультурні контакти.





Софія поділилась своїми враженнями:
«Академічна мобільність у Словаччині, зокрема в Братиславі, стала для мене надзвичайно цінним досвідом, що поєднував навчання, культурний обмін та особистісний розвиток.
Навчання в міжнародному середовищі дало можливість розширити світогляд, поглибити знання у сфері архітектури та, звісно, вдосконалити володіння англійською мовою. Приємно вразила привітність і відкритість університетської спільноти, яка всіляко підтримувала адаптацію іноземних студентів. Були організовані спеціальні вечори для культурного обміну, де кожна країна представляла свою культуру, і найголовніше – свою кухню.
Не можу сказати, що не виникало проблем з організаційними моментами, але все вирішилось, і дійшло до свого логічного завершення.
Нажаль, або на щастя, ми дуже багато працювали, часу для відпочинку було замало, але нам все ж вдавалось викроїти час для подорожей, відвідування галерей, музеїв та звичайних прогулянок вечірньою Братиславою. Місто зачарувало своєю атмосферою, архітектурою, що зробило цей період справді незабутнім.
Було весело, сумно, важко та приємно водночас. Я рада, що познайомилась з людьми, з якими знайшла спільну мову, які підтримували мене, та з якими продовжуємо наше спілкування наразі, не тільки у контексті навчання, а і просто ділимось повсякденним життям один з одним.
Для тих, хто хоче брати участь у подібній академічній мобільності, хочу відмітити, що важливо поставитись до цього серйозно та відповідально, адже це дійсно дуже важко, особливо, коли приходить розуміння, що ти обличчя своєї країни, яку презентуєш. Доведеться пройти багато, але у висновку це того вартує. Це загартовування для майбутнього у сфері вашої спеціальності та вас, як особистості в суспільстві».
Участь у програмі Erasmus+ стала вагомим кроком у професійному становленні студентки, розширила її світогляд та зміцнила мотивацію до подальшого навчання й саморозвитку. Такий досвід підтверджує важливість академічної мобільності як одного з найефективніших інструментів інтеграції української освіти у європейський освітній простір.
Department of Architecture and Urban Planning