8 квітня 2016 року у Хмельницькому національному університеті відбулась зустріч з директором департаменту вищої освіти МОН Шаровим Олегом Ігоровичем, на якій були присутні ректори ВНЗ Хмельницької області, проректори, декани факультетів та керівники структурних підрозділів.
На початку своєї доповіді на тему «Вища освіта: час змін» директор департаменту вищої освіти МОН розповів про проблеми системи управління вищою освітою, внутрішні та зовнішні виклики, а також бачення МОН щодо їх вирішення.
Шаров О. І. також детально ознайомив присутніх з напрямками діяльності МОН (кінець 2015 р. – початок 2016 р.): стратегічних проектах, нормативному забезпеченні та масштабній організаційній діяльності.
Серед проектів, які знаходяться в роботі, зосередив увагу на сучасному етапі вирішення найнагальніших: порядок надання державної цільової підтримки (з жовтня на погодженнях); виготовлення студентських квитків та Всеукраїнські олімпіади ВНЗ для природничо-математичних та інженерно-технічних спеціальностей.
Головними перспективами у діяльності МОН є:
• нова генерація стандартів вищої освіти;
• положення про післядипломну освіту;
• оновлення положень про відрахування, переведення та поновлення;
• внутрішні системи забезпечення якості;
• інструменталізація боротьби за академічну доброчесність.
Не оминули увагою і Закон «Про вищу освіту» (2014 р.) Ключовим інструментом розв’язання проблем у системі управління вищою освітою МОН вважає автономію – самостійність, незалежність і відповідальність ВНЗ у прийнятті рішень стосовно розвитку:
• академічних свобод, організації освітнього процесу (академічна автономія);
• наукових досліджень (наукова автономія);
• внутрішнього управління, самостійного добору і розстановки кадрів у межах, встановлених цим Законом (адміністративна автономія);
• економічної та іншої діяльності (фінансова автономія).
Стосовно вирішення актуальної у всьому світі трилеми вищої освіти Шаров О. І. розповів про передумови рішучих змін та революційні кроки щодо її вирішення.
Також було висвітлене сучасне розуміння ролі та місця академічного персоналу вищої школи, ієрархічна система вимог до нього та її реформування.
Доповідь викликала жваве обговорення: представники ВНЗ поставили багато запитань, на які отримали вичерпні відповіді.
Представники студентського самоврядування Хмельницького національного університету також мали змогу поспілкуватись з Олегом Ігоровичем та обговорити ряд питань, які цікавлять студентство.
Відділ зв’язків з громадськістю ХНУ