1 липня – День архітектури України

День архітектури України – професійне свято, яке відзначають кожного року 1 липня, засноване відповідно до Указу Президента в 1995 році. Свято було визнано офіційним на підтримку творчих спілок архітекторів, «ініціативи архітекторів та містобудівників», органів містобудування та архітектури на місцях.

Цьогорічне свято відбувається в складних умовах. За офіційними даними, до 24 лютого 2022 року в Україні нараховувалося близько 14 тисяч пам’яток архітектури, 46 великих історичних культурних заповідників і понад 1000 об’єктів паркового мистецтва. На жаль, після початку широкомасштабної війни росії на території України зазнали знищення десятки культурних об’єктів. Це собори, театри, музеї, приміщення навчальних закладів. Суттєвим руйнуванням піддались культурні пам’ятки Харкова, Києва, Чернігова, Херсона, Маріуполя, Житомира та інших міст України…

У 2022 р. до Дня архітектури Україна отримала перемогу на European Heritage Awards / Europa Nostra Awards. У категорії «Охорона культурної спадщини та її адаптивне повторне використання» перемогла Андріївська церква у Києві. Вона була побудована у 1754 році в стилі бароко на честь апостола Андрія Первозванного за проектом архітектора Бартоломео Растреллі. Сьогодні найбільша кількість пам’яток історії та архітектури є у Львові (близько двох з половиною тисяч). У 1998 році місто було внесено до світової спадщини ЮНЕСКО. Архітектурне багатство нашої країни помітно в будь-який її точці – середньовічний замок в Кам’янці-Подільському, оперний театр в Одесі, Святогірська Лавра тощо. Найвідоміші пам’ятки архітектури столиці України, міста Києва – Собор Святої Софії, Маріїнський палац, Будинок з химерами тощо.

Але сьогодні перед архітекторами стоїть не тільки завдання збереження архітектурної спадщини. Відбудова зруйнованих міст та селищ, понівечених російськими ракетами, виходить на перший план. Потреба в фахівцях, які змогли би виконувати це завдання постійно зростає. Тому спеціалісти з архітектури та містобудування, яких Хмельницький національний університет готує вже протягом шести років, будуть брати участь у відновленні країни, працювати на її майбутнє.

28 червня 2023 року відбувся захист дипломних робіт зі спеціальності «Архітектура та містобудування», на якому були присутні не тільки студенти молодших курсів, але й представники роботодавців, які вже сьогодні шукають талановиту молодь, яка буде спроможна виконувати амбітне завдання не тільки з відновлення, але й з подальшого розвитку української архітектури.

На фото у першому ряду члени комісії із захисту дипломних проєктів, у другому ряду – дипломники гр. АМ-19-1.

Отож, Хмельницький національний університет сердечно вітає з професійним святом усіх архітекторів, а також кафедру архітектури та містобудування ХНУ, викладачів і працівників кафедр ХНУ та тих, хто опановує професії у сфері архітектури, містобудування та дизайну. Бажаємо у цей святковий день міцного здоров’я, щастя, наснаги, благополуччя, Перемоги та творчих успіхів!

Відділ зв’язків з громадськістю,

кафедра архітектури та містобудування