В Україні Всесвітній день охорони праці відзначається згідно з Указом Президента України№ 685/2006 від 18 серпня 2006 року. Головна мета свята – привернути увагу суспільства до проблем безпеки людини на робочому місці.
Ще в 1989 році канадські та американські робітники почали відзначати «День пам’яті» на честь загиблих на робочому місці. Такі самі заходи почали організовувалися по всьому світу. Повноцінне визнання Всесвітнього дня охорони праці відбулося в 2003 році.
З огляду на тяжкість наслідків від нещасних випадків і захворювань, пов’язаних з працею на виробництві та, зважаючи на необхідність створення належних умов праці для людини за принципом пріоритетності життя та здоров’я, Міжнародна організація праці (МОП) радить щороку проводити відповідні заходи з нагоди Всесвітнього дня охорони праці.
МОП вкотре наголошує, що економічні, соціальні та культурні права людини так само важливі, як і громадські та політичні. Дотримання Конвенцій і Рекомендацій МОП забезпечує право кожного працівника на безпечні умови праці на робочому місці.
Для запобігання нещасних випадків на виробництві та підприємствах існують інженерні системи (відділи) з техніки безпеки. З урахуванням специфіки кожного робочого процесу розробляються відповідні інструкції, правила техніки безпеки, проводиться систематичний інструктаж працівників і всього персоналу, вводиться в штат інженер з техніці безпеки.
Кожного дня у світі в середньому близько 5 000 людей вмирають у результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві (за рік від 2 до 2,3 млн випадків виробничої смертності). Близько 350 000 випадків з цієї кількості – це нещасні випадки зі смертельним результатом і близько 1,7–2 млн смертей, викликаних посесійними захворюваннями. Щорічно відбувається приблизно від 270 млн нещасних випадків на виробництві, що ведуть до відсутності на робочому місці більше ніж 3 дні, і близько 160 млн випадків – хвороби без смертельного результату.
На жаль, статистика показує, що найбільш часті випадки травматизму на виробництві стаються, коли знижується увага працівника. Недбальство та недотримання правил техніки безпеки є загрозою для здоров’я та життя працівника.
У Хмельницькому національному університеті є відділ охорони праці. Кожен викладач, працівник, підписуючи контракт або влаштовуючись на роботу, проходить ввідний інструктаж. Здобувачам ХНУ постійно проводять лекції з техніки безпеки. Кожні три роки усі працівники здають іспити на знання основ і тематичне повторення матеріалу правил техніки безпеки на робочому місці. Попередній такий іспит був проведений за декілька днів до повномасштабного російського вторгнення.
Радимо вкотре – дотримуйтесь правил техніки безпеки!
Бережіть себе!
Department of Public Relations