Щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року, у світі відзначається Міжнародний день рідної мови.
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь та дозволяє передавати їх нащадкам. Мова – це історія народу, його світогляд, вона визначає свідомість, творить людину, культуру, історію.
Свято започаткували у листопаді 1999 року на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі з метою підтримки мови, як ознаки культурної приналежності особи.
Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виражали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної, бенгальської, мови.
В Україні свято почало писати свою історію з 2002р, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.
Знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.
Тож вітаємо кожного студента, викладача, та співробітника Хмельницького національного університету з цим святом! Давайте берегти рідну мову, адже в нашій мові наша сила!
20 ФАКТІВ ПРО МОВИ ДО 20 РІЧНИЦІ СВЯТКУВАННЯ ДНЯ РІДНОЇ МОВИ В УКРАЇНІ
- Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
- Дві книги, які перекладені на найбільшу кількість мов, це Біблія і «Дон Кіхот» Мігеля Сервантеса.
- У більшості мов світу за звучанням збігаються два слова – «мама» і «тато». Вчені пояснюють це тим, що вони найбільше схожі на звуки, які лепечуть іноді малюки. При цьому слово «мама» майже у всіх мовах починається з букви «М».
- У всіх алфавітах світу є буква «А», вона визнана найпоширенішою. А ось буква «О» –найдавніша, вона з’явилася в 1300 році до н. е. в фінікійському алфавіті і досі входить в 65 алфавітів.
- Есперанто – єдина штучна мова, яку опанували близько двох мільйонів чоловік. Створив мову польський окуліст Людвіг Лазар Заменгоф, який згодом узяв собі псевдонім Д-р Есперанто, що новою мовою означало «той, хто має надію». В основі лексики есперанто лежать латина і романські мови (італійська, французька, іспанська). Граматика есперанто претендує на звання найпростішої – в ній всього 16 правил.
- У “Короткому словнику синонімів української мови”, де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово “бити” – аж 45.
- Медики з Європи встановили, що вивчення мов може омолодити мозок на 15 роківУ похилому віці це допоможе сповільнити процес старіння і поліпшити пам’ять.
- В оригінальному латинському алфавіті не було літери «W». В англійській, німецькій та польській мовах вона є, а в іспанській, португальській та італійській відсутня.
- У 2001 році в Бельгії сталася залізнична катастрофа, причиною якої став мовний бар’єр. Коли машиніст одного з поїздів виїхав зі станції всупереч червоному сигналу семафора, диспетчер зателефонував своєму колезі на наступній станції, щоб попередити про це. Однак диспетчери не змогли зрозуміти один одного, оскільки один з них говорив голландською, а інший – французькою мовою. Обидві ці мови є державними в Бельгії
- Однією з «родзинок» української є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яку вжито в гімні України.
- Мови жестів, які використовують глухонімі, розрізняються територіально, як і звичайні мови. Так, в США і Великобританії використовують різні жестові мови.
- Найбільш значимим словом є «mamihlapinatapai», що на фугейському діалекті іспанської мови, якою говорять в південній Аргентині і Чилі, означає «дивитися один на одного в надії, що один із двох запропонує виконати те, що обидві сторони не бажають робити».
- В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.
- Всупереч популярній думці, англійська не є найпоширенішою на Землі мовою. Перше місце займає китайська (її мандаринський діалект), потім йдуть хінді й іспанська, а вже потім і англійська.
- Всі мови змінюються з плином часу, але найменше змінюється ісландська. Вона практично не запозичує слів з інших мов, і за минулі століття вона майже не змінилася.
- Фінська мова відома великою кількістю відмінків (їх 14 або 15) і довгими складними словами. Фіни неохоче запозичують слова з інших мов і вигадують для нових реалій свої слова на основі споконвічно фінських. Так, комп’ютер вони називають буквально «машина знання» (tietokone). Нові слова в фінській мові утворюються шляхом додавання різних слів.
- В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.
- Найдовше речення з одного слова – “Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo“. Переклад – “Баффальські бізони, яких лякають (інші) баффальські бізони, лякають баффальських бізонів”.
- Найбільше перекладів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
- ЮНЕСКО стверджує, що зі світових 6000 мов 2500 знаходяться в небезпеці вимирання або нещодавно зникли. Щотижня у світі зникає по одній мові. У більшості випадків разом з мовою в історію відходить і народ. На думку фахівців, 90% мов світу – під загрозою зникнення! Як прогнозують лінгвісти, через 25 років від нині існуючих мов залишиться лише 1/10 частина.
Department of Public Relations
21.02.2022