26 жовтня 2021 року в Донецькому національному університеті імені Василя Стуса було проведено Всеукраїнський ономастичний семінар «Поезія і поетика власних імен художнього дискурсу», модератором якого була доктор філологічних наук, доцент, завідувач навчально-наукової лабораторії «Лінгвоперсонологія та ономастика» Е. О. Кравченко.
Безперечно, цей заклад вищої освіти має на це право, адже саме в ньому, паралельно з Одесою та Ужгородом, зароджувався поетонімічний напрям, що став одним із найбільш продуктивних в Україні, про що, зокрема, свідчать і кількість захищених кандидатських та докторських дисертацій з літературної ономастики, і розроблена на належному рівні терміносистема, й увага до вивчення найменувань, зафіксованих у художньому мовленні, з боку як молодих науковців, так і досвідчених дослідників.
Учасників привітав доктор філологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, декан філологічного факультету, А. П. Загнітко.
До складу робочого організаційного комітету був уведений Торчинський М. М., професор кафедри української філології Хмельницького національного університету, який залучив до участі в семінарі й науковців нашого вишу (це, зокрема, Торчинська Н. М. (тема виступу – «Теорія поетоніміки у дослідженнях польських ономастів»), Янчишин А. М. («Роль та специфіка відтворення іноземних гастронімів в поетичній мові Ольги Саліпи (на матеріалі збірок «Теорія жінки» та «Теорія вогню»)»), Янчишина Я. В. («Функціональна специфіка онімного простору у творчості Петра Маліша (на матеріалі збірки «Блаженні та грішні»)»). Про особливості комплексного аналізу поетонімів говорив у своєму виступі Торчинський М. М.
Питанню вивчення поетоніміки в польському онімному просторі приділила увагу Торчинська Н. М.
Безперечно, ідея проводити такі зібрання заслуговує на схвалення, адже всеукраїнські ономастичні конференції проводяться раз на два роки, участь у них бере багато науковців, які розглядають багато комплексних питань. Натомість на наукових зібраннях такого типу можна більш детально обговорити окремі аспекти вивчення пропріальних одиниць. Надіємося, що й надалі практикуватиметься організація ономастичних семінарів, і можливо, що саме Хмельницький національний університет у перспективі стане місцем його проведення.
Для цього є всі можливості, адже наш ономастичний центр має чимало напрацювань. Так, 2013 року успішно було проведено ХV Всеукраїнську ономастичну конференцію, окрема ономастична секція працювала на Подільському краєзнавчому конкурсі серед студентів та учнів (2013–2015 рр.), секція «Проблеми ономастики та регіонального лінгвокраїнознавства» була створена для обговорення питань Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції «Проблеми філології: історія та сучасність», проведеної 19 лютого 2021 року у Хмельницькому національному університеті.
З ономастики захистили кандидатські або докторські дисертації викладачі й аспіранти Григорук Н. В., Ординська І. Я., Торчинська Н.М., Торчинський М. М., Царалунга І. Б., Ющишина О. М., Янчишин А. М., Янчишина Я. В. Практично всі викладачі кафедр української філології та слов’янської філології здійснили публікації з ономастики; чимало статей і тез повідомлень надрукували і студенти філологічних спеціальностей (передусім члени проблемної групи «Ономастичні студії»). Наведемо декілька числових даних, наявних в електронному бібліографічному довіднику «Хмельницький ономастичний центр. ХХІ століття (публікації з ономастики: 2001–2020 роки)» (він є в нашому інституційному репозитарії). За цей період здійснено 477 публікацій, серед яких – чотири монографії, словник, посібник, бібліографічний довідник, три томи матеріалів ономастичної конференції. Назвемо й викладачів та аспірантів, які надрукували 10 і більше матеріалів, і це Торчинський М. М. (114), Торчинська Н. М. (31), Царалунга І. Б. (27), Ющишина О. М. (20), Зубар Л. C. (18), Янчишин А. М. (18), Янчишина Я. В. (18), Терещенко Л. В. (15), Григорук Н. В. (14), Ординська І. Я. (11) і Коханська А. О. (10).
Як бачимо, ономастика у Хмельницькому національному університеті є одним із провідних напрямів лінгвістичних студій, тому можна надіятися і на наступні наукові здобутки наших викладачів та студентів.
Інформація кафедри української філології
29.10.2021