944 державних службовці підвищили кваліфікацію з української мови у Хмельницькому національному університеті

2021 року у Хмельницькому національному університеті була запроваджена загальна короткострокова програма підвищення кваліфікації державних службовців «Українська мова у професійній комунікації держслужбовців: мовнокомунікативний практикум». Програма затверджена рішенням Науково-методичної ради Хмельницького національного університету (квітень 2021 р.), погоджена наказом Національного агентства України з питань державної служби (травень 2021 р.) із терміном дії 3 роки.

Авторами-розробниками програми, навчально-методичного забезпечення курсу та викладачами курсу підвищення кваліфікації  є кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри слов’янської філології Хмельницького національного університету Неля Подлевська та старший викладач кафедри слов’янської філології Lyudmila Tereshchenko.

Учасниками підвищення кваліфікації мали можливість стати державні службовці України, зареєструвавшись на Порталі управління знаннями Національного агентства України з питань державної служби та обравши відповідний курс для підвищення кваліфікації.

Загальна мета програми: актуалізувати рівень загальномовної підготовки державних службовців; поглибити рівень володіння усною і писемною формами державної мови; узагальнити вміння й навички використання мовних норм відповідно до нової редакції Українського правопису; удосконалити комунікативну компетентність, формувати мовленнєвий етикет ділового стилю у професійній діяльності; розвивати мовну та комунікативну компетентності державних службовців для якісного й компетентного виконання посадових обов’язків, передбачених Законом України «Про державну службу».

Основна увага під час навчання на курсах підвищення кваліфікації зверталася на роль і значення української мови у професійній діяльності державних службовців, питання лексики і граматики усного й писемного мовлення фахівця, основні зміни в Українському правописі редакції 2019 року, культуру усного і писемного мовлення, професійну культуру спілкування та діловий етикет, мовнокомунікативну професіограму фахівця у публічній комунікації державного службовця.

Слухачі курсів за період навчання повинні були виконати визначені програмою види діяльності (опрацювання теоретичного матеріалу, виконання практичних завдань та поточних тестувань, набуття професійних навичок у мовнокомунікативному практикумі, створення і представлення відеомонологу у режимі реального часу, виконання підсумкового контролю). Після успішного завершення курсів учасники отримували сертифікат Хмельницького національного університету про підвищення кваліфікації за відповідною тематикою обсягом 1 кредит.

Хочемо зазначити, що за період із 2021 року до 2024 року підвищення кваліфікації за курсом «Українська мова у професійній комунікації держслужбовців: мовнокомунікативний практикум» у Хмельницькому національному університеті пройшли 944 державних службовці з усієї України. Організаційну роботу із оформлення необхідної документації щодо роботи курсів, видачі сертифікатів, комунікації із загальних питань виконував Центр післядипломної освіти Хмельницького національного університету (Тетяна Косянчук, Ірина Войтова, Алла Грушевицька).

Сподіваємося, отримані знання, практичні вміння й навички, набуті компетентності підвищили рівень знань з української мови і комунікації та сприятимуть професійній діяльності державних службовців.

Додатково хочемо зазначити, що нещодавно, 15 березня 2024 року, Уряд схвалив Програму забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя до 2030 року (https://www.kmu.gov.ua/news/uriad-skhvalyv-prohramu-zabezpechennia-rozvytku-ta-funktsionuvannia-ukrainskoi-movy-do-2030-roku). Згідно з Програмою, українська мова – це мова надання публічних послуг, і до 2030 року 100 % державних службовців і посадовців мають володіти державною мовою відповідно до вимог українського правопису та інших стандартів, надавати нею публічні послуги й здійснювати публічні комунікації.

Неля Подлевська, викладач курсу,

завідувач кафедри слов’янської філології ХНУ