9 листопада – Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва

9 листопада в Україні святкують Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Ця дата була встановлена в березні 2000 року Указом Президента, втім 2013 року були внесені зміни і свято перенесли на 9 листопада. Свято засноване, щоб вшанувати професіоналів і аматорів, які займаються мистецтвом, підтримують народні традиції, популяризують українську культуру. Цей день об’єднує всіх, хто не уявляє свого життя без української музики, співу, народної творчості та декоративно-прикладного мистецтва, живопису, театру, книги, хто веде величезну просвітницьку та патріотичну роботу.

У 1997 році у нашому навчальному закладі був створений Центр міжнародних культурних зв’язків, беззмінним керівником якого був понад 25 років поспіль кандидат історичних наук, доцент Василь Феодосійович Цимбалістий. У 2000 році Центр було реорганізовано в Центр культур і мистецтв і згодом він отримав назву «Центр культури та естетичного виховання студентів», а вже з 2014 року його очолила професійний режисер-постановник Ірина Василівна Кондратюк.

На сьогодні Центр культури та естетичного виховання студентів здійснює творчу, інформаційну, освітню, патріотичну, культурно-дозвіллеву діяльність, спрямовану на створення, розповсюдження, демонстрування, популяризацію, збереження та використання культурних благ і культурних цінностей для задоволення культурних потреб здобувачів, викладачів і співробітників. Основними завданнями центру є організація культурно-масових заходів виховного та естетичного спрямування, розвиток художньої аматорської творчості серед здобувачів, ознайомлення молоді з шедеврами української та світової культури і налагодження міжнародних культурних зв’язків.

У Центрі культури та естетичного виховання студентів функціонують художні колективи: лауреат багаточисельних фестивалів і конкурсів в Україні та країнах Західної Європи, Середземномор’я та Китаю Народний ансамбль танцю «Юність Поділля», якому виповнюється 56 років(створений у 1967 р.), Народний театр пісні «Сузір’я» (створений у 1999 р.) і театр-студія «Парадиз» (створений у 2014 р.).  Дуже приємно, що саме учасники Центру культури та естетичного виховання студентів популяризують українські традиції та культуру, беручи участь у різних фольклорних міжнародних фестивалях та конкурсах в Нідерландах, Туреччини, Китаї, Бельгії, Франції, Іспанії, Італії, Греції, Португалії, Угорщини, Польщі, Болгарії, Мальти тощо. За роки навчання в цих колективах здобувачі отримують неоціненний досвід, і головне, творчу професію вокаліста, хореографа, актора тощо. Численні нагороди доводять, що здобувачі нашого університету – це майбутні фахівці своєї справи, творчі, талановиті та креативні особистості.

На сьогодні Україна перебуває у стані війни з російським агресором, тому всі культурні заходи в Хмельницькому національному університеті мають національно-патріотичне спрямування та віддзеркалюють патріотизм. Усі концерти і зібрання починаються з хвилини мовчання та Гімну України для вшанування пам’яті захисників України, які віддали життя за незалежність нашої держави, всіх, хто воював – військових, випускників і здобувачів Хмельницького національного університету, а також мирних мешканців, хто загинув у боротьбі з окупантами, внаслідок нападу російських військ.

При кафедрі української філології гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету створено Самодіяльний студентський літературний театр «Глорія» – дипломант Хмельницького міського літературного фестивалю «Слово єднає!» (2015, 2016, 2017 рр.), лауреат Відкритого фестивалю-конкурсу художньої творчості серед колективів та окремих виконавців навчальних закладів України «AgroUniFest» (2018 р.), під керівництвом Таїсії Петрівни Коваль.  Це некомерційний творчий колектив, діяльність якого спрямована на залучення молоді до реалізації інноваційних програм творчої самореалізації; створення, публічного виконання та публічного показу творів театрального мистецтва; організації та проведення заходів літературно-мистецького, культурно-просвітницького, національно-патріотичного і культурно-дозвіллєвого спрямування; створення позитивного іміджу університету.

У Хмельницькому національному університеті функціонує кафедра, яка також дотична до цього свята – це кафедра технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва, яка сприяє творчій діяльності в культурі та мистецтві, популяризації та пропаганді творчості майстрів народного мистецтва нашого регіону, організовує та проводить виставки, творчі конкурси, майстер-класи, а також бере участь у мистецьких заходах різного міжнародного рівня з метою об’єднання та співпраці творчих людей.

На сьогодні на кафедрі є шість майстрів декоративно-прикладного мистецтва: Лариса Корницька, Олена Самборська, Вікторія Хренова, Олександр Лівшун, Богдан Крулик, Сергій Дубовик, які володіють різними техніками: різьблення по дереву, бісероплетіння, писанкарство, петриківський та самчиківський розпис, вишивка, килимарство, витинанка, виготовлення ляльки-мотанки, клаптикова техніка, точковий розпис, квілінг, джгутова філігрань, фелтинг тощо. Основний напрям діяльності кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва – збереження та відродження традицій, розвиток сучасних напрямів, формування та розвиток творчого потенціалу нашої молоді.

Шановні майстри народного мистецтва, працівники Центру культури та естетичного виховання студентів, Самодіяльного студентського літературного театру «Глорія», а також викладачі, здобувачі кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету. У цей день вітаємо усіх, хто присвятив себе служінню мистецтву та збереженню та відродженню традицій, розвитку нових сучасних напрямів, формуванню творчого потенціалу та організації творчого простору. Ви звеличуєте рідну Україну, допомагаєте нашій молоді долучатися до витоків української культури. Адже українська пісня, мова, танець, музика, вироби декоративно-прикладного мистецтва є оберегами історичної пам’яті та втіленням національної ідеї, які зміцнюють нашу надію на Перемогу та світле майбутнє. Бажаємо вам здоров’я, невичерпного натхнення і оптимізму, творчої енергії та ентузіазму у пошуку та втілення в життя найприголомшливих ідей.

Миру та Перемоги!

Зі святом!

Department of Public Relations