2 жовтня – Всесвітній день архітектора та архітектури

У перший понеділок жовтня уся світова спільнота відзначає Всесвітній день архітектора та архітектури. В умовах сьогодення це знакове свято, адже встановлене воно в 1985 році у перший понеділок жовтня Міжнародним союзом архітекторів, який виник у 1946 році після Другої світової війни, коли потрібно було відбудовувати міста, відновлювати підприємства та відтворювати пам’ятники архітектури. Вже в 1996 році Міжнародна спілка архітекторів (МСА) на 20-й Генеральній асамблеї ООН у Барселоні остаточно ухвалила свято і приурочила його до Міжнародного дня житла.

Те, що відбувається зараз в Україні, бентежить весь світ і знаходить підтримку в безлічі країн. На сьогодні МСА нараховує більше ста національних секцій і понад мільйон архітекторів. МСА відреагувала на повномасштабне вторгнення двічі: закликала відновити мир і засудила війну, розв’язану росією в Україні. МСА у своєму зверненні вони просять призупинити інституційну діяльність, участь рф у Міжнародній спілці архітекторів і позбавити права голосу та номінування кандидатів з країни-агресора. Як зазначила представниця Литовської архітектурної спільноти Рута Лейтанайте: «Ми хочемо, щоб МСА мала впливовість і авторитет, організація має зробити більше. Її члени, як зазначено у статуті, насамперед сповідують цінності благополуччя та миру у світі. Це стосується всіх учасників», – так пояснила архітектор свою позицію та позицію Спілки. Автори клопотання пропонують підписати відкриту петицію, у якій йдеться про те, що архітектори засуджують російський напад на Україну.

Від початку війни зафіксовано 464 епізоди знищення росією української культурної спадщини. За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, зазнали руйнацій і пошкоджень 139 об’єктів культурної спадщини України – пам’ятки національного та місцевого значення, об’єкти цінної історичної забудови тощо. Були знищені або постраждали 361 мистецький об’єкт та заклади культури. Це релігійні споруди, бібліотеки, музеї та заповідники. Злочини російських окупантів було зафіксовано у 15 регіонах України. Найбільше пошкоджень було зафіксовано у Харківській та Донецькій областях.

Культурні пам’ятки України мають величезне значення для національної свідомості та національних почуттів. Ми повинні зберігати й охороняти ці пам’ятки, пам’ятаючи про минуле, і про загрози, які несе рф. Зруйнований театр в Маріуполі буде назавжди асоціюватися в нас із війною і трагічними подіями… . Це може бути тригером для кожного українця і вибудувати дуже важкий образ нашого сьогодення… .

У Хмельницькому національному університеті функціонує кафедра архітектури та містобудування. В рамках вивчення фахових дисциплін і для кращого сприйняття та засвоєння теоретичного матеріалу, студенти постійно беруть участь у виїзних практичних заняттях на будівельних об’єктах нашого міста. Кафедрою також організовується проведення лабораторних робіт з залученням різних спеціалістів суміжних спеціальностей. Впевнені, що кафедрою архітектури та містобудування випускаються свідомі громадяни та майбутні спеціалісти свої справи, які будуть брати активну участь у розбудові нашої країни.

Отож, Хмельницький національний університет вітає усіх архітекторів, а також викладачів кафедри архітектури та містобудування та здобувачів цього освітнього напряму зі святом, яке символізує відбудову та відновлення. Бажаємо вам наснаги та нових ідей. Нехай ваші геніальні задуми завжди втілюються в життя та будуть візитівкою кожного міста. Маємо надію, що Перемога буде якнайшвидшою та сподіваємося на нові чудові пам’ятники архітектури, які будуть зведені вже під мирним небом.

Відбудуємо країну разом!

Слава нашим Захисникам!

Відділ зав’язків з громадськістю,
кафедра архітектури та містобудування