19 липня — День тренера

19 липня в Україні офіційно відзначається професійне свято – День тренера, відповідно до Указу Президента України №263/2021 від 24.06.2021 «Про День тренера».

Володимир Зеленський підписав документ, який встановив 19 липня Днем тренера. У розробці проєкту указу взяв участь Національний Олімпійський комітет України на чолі з Сергієм Бубкою, Асоціація спортивних журналістів, а також чемпіон світу з греко-римської боротьби, народний депутат України Жан Беленюк. Дата святкування обрана не випадково. Саме 19 липня 1996 року Україна вперше взяла участь в Олімпійських іграх.

Вважається, що професія тренера у її сучасному розумінні зародилася у Великій Британії в XIX столітті. Спочатку тренерами називали приватних тьюторів, які допомагали студентам Оксфордського університету готуватися до іспитів, але згодом воно набуло нового значення — фахівця, відповідального за підготовку спортивної команди.

Тренер – ключова фігура підготовки спортсмена. Тренер завжди поруч зі спортсменом у процесі його підготовки та змагальної практики. Він допомагає досягати спортивних результатів, вчить ставити цілі та досягати їх, виховує силу волі, відповідальність, командний дух, пунктуальність, зібраність, стежить за здоров’ям спортсменів, режимом, харчуванням, сном, ця людина відчуває настрій вихованців, вміє підбадьорити вчасно.

Сьогодні ж тренер — це широке поняття, яке включає і тренерів команд у командних видах спорту, і фахівців, які готують спортсменів в індивідуальних видах спорту, і тренерів національних збірних з різних видів спорту як командним, так і індивідуальним. А фізіотерапевти, дієтологи та спортивні лікарі хоч і не є тренерами в буквальному значенні цього слова, але також вважаються членами тренерського штабу.

Багато українських тренерів назавжди вписали свої імена в історію не лише вітчизняного, а й світового спорту. Серед них, наприклад, Валерій Лобановський — один із найтитулованіших тренерів в історії європейського та світового футболу; Олег Блохін, який тренував грецькі та українські футбольні клуби, а також збірну України; Ірина Дерюгіна – тренер збірної України з художньої гімнастики; Галина Зміївська, яка привела Оксану Баюл до золотої олімпійської медалі з фігурного катання; і багато інших.

Хмельницький національний університет славиться своїми спортивними здобутками. Студенти гідно представляють наш університет на різноманітних змаганнях на всеукраїнській та міжнародній аренах. Усе це є результатом зусиль тренерів — викладачів кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту та кафедри фізичної терапії, ерготерапії, а також спортивного клубу університету. А на факультеті здоров’я, психології, фізичної культури та спорту ХНУ готують фахівців, які в майбутньому теж будуть займатися тренерською діяльністю.

Вітаємо тренерів, нинішніх і майбутніх, з професійним святом та бажаємо здоров’я, щастя, натхнення на нові методики тренувань та гарного настрою, а також гідних і вдячних вихованців, нових спортивних перемог в ім’я України, терпіння, ентузіазму, енергії та впевненості у власних силах у такій необхідній і корисній справі.

Public Relations Department