Щороку 14 березня відзначається День українського добровольця. Ця пам’ятна дата встановлена 17 січня 2017 року Верховною Радою України для вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги і турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.
Ця дата обрана не випадково, адже саме 14 березня 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці для формування першого добровольчого батальйону, з якого згодом був сформований Батальйон оперативного призначення НГУ імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.
Як зазначається на сайті Українського інституту національної пам’яті, загалом у боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.
Навіть побіжний історичний екскурс свідчить, що феномен добровольства здавна притаманний українцям. Одним із перших прикладів можна назвати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну. Інший яскравий приклад, але вже з нової історії України, – легіон Українських Січових Стрільців, що теж формувався виключно на добровольчих засадах. Події Першої світової війни, протистояння Австро-Угорщини Росії українці також використовували задля втілення заповітної мрії про незалежність України.
24 лютого 2022 року росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію України. Відповіддю став, зокрема, масштабний добровольчий рух: з перших годин війни сотні тисяч українців стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону. Серед тих, хто добровільно взяв у руки зброю, – відомі спортсмени, зірки, люди різних професій. Є серед них і випускники, студенти та співробітники Хмельницького національного університету.
Низько вклоняємося усім, хто за покликом власного серця став на захист Української держави і захищає рідну землю від загарбників! Дякуємо воїнам-добровольцям за небайдужість, мужність і патріотизм, які вони проявляють сьогодні.
Вічна пам’ять тим, хто загинув, захищаючи Україну!
Слава Україні! Героям Слава!
Department of Public Relations