13 жовтня відбулися урочистості з нагоди 10-річного ювілею кафедри фізичної терапії, ерготерапії.
Споглядаючи більш як півсторічну історію кафедри фізичного виховання зазначаємо період, коли за ініціативою та великого сприяння колишнього завідувача кафедри, Заслуженого працівника фізичної культури і спорту, Відмінника освіти, доцента, кандидата педагогічних наук Свіргунця Євгена Михайловича було змінено вектор у розвитку кафедри та спрямовано на розвиток наукової діяльності та підвищення якісного складу професорсько-викладацького колективу. Покращення кадрового складу, розбудова матеріально-технічної бази кафедри, а саме головне прагнення викладачів до професійного становлення, виходу за межі викладання фізичного виховання стали передумовою відкриття в університеті у складі гуманітарно-педагогічного факультету спеціальності «Фізична реабілітація». У 2004 році було здійснено перший набір студентів, що дозволило розширити напрями роботи колективу кафедри. Відтоді, із забезпечуючої, кафедра отримала статус випускової. Великі зусилля були спрямовані на створення матеріально-технічної бази, наповнення бібліотечного фонду друкованими та електронними навчально-методичними матеріалами, забезпечення на достатньому науково-методичному рівні нових дисциплін, удосконалення надання освітніх послуг.
Розширення функціональних обов’язків викладачів, завдань і напрямів роботи, привело до перейменування у кафедру здоров’я людини та фізичного виховання. Покращення кадрового потенціалу кафедри залишилось одним із важливих завдань. У зв’язку з перерозподілом напрямів роботи у структурі університету, кафедру здоров’я людини і фізичного виховання у 2013 році було реорганізовано у дві кафедри: кафедру фізичного виховання та кафедру здоров’я людини, а з 2018 року кафедра має назву «фізичної терапії, ерготерапії».
На сьогоднішній день на кафедрі працюють фахівці зі спеціальною базовою вищою освітою, серед яких доктор наук з фізичного виховання та спорту за спеціальністю 24.00.03 «Фізична реабілітація», професор; доктор педагогічних наук професор; два кандидати наук за спеціальністю 227 «Фізична терапія, ерготерапія», два кандидати медичних наук, доценти, Заслужений лікар України; кандидат технічних наук доцент, викладач-аспірант за спеціальністю 227 «Фізична терапія, ерготерапія», викладач-магістр.
За період існування, колективом кафедри здійснено вже шістнадцятий випуск молодих фахівців, які успішно працюють у закладах охорони здоров’я, реабілітаційних центрах, спеціалізованих закладах освіти, державних установах тощо. Найближча перспектива розвитку кафедри – відкриття кваліфікаційного рівня підготовки «магістр».
На кафедрі продовжується цілеспрямована робота з підготовки висококваліфікованих наукових кадрів. Науковці кафедри представляють свої здобутки на конференціях різного рангу, форумах фахівців фізичної реабілітації, публікують свої наукові досягнення у провідних фахових вітчизняних і закордонних виданнях.
Окремим потужним напрямом розвитку кафедри є її участь у міжнародних проєктах:
- Співпраця у галузі міжнародного проекту під назвою «Розумне навчання фізіотерапії ходи – стандартизований інструмент для вищої медичної освіти в Європі» (акронім: SMARTherapy +), за програмою Erasmus+. Окрім Сілезького технологічного університету, який є керівником цього проєкту, партнерами були Politecnico di Milano (Італія), Університет Любека (Німеччина), Академія фізичного виховання ім. Єжи Кукучка в Катовіце (Польща)
- Міжнародний проєкт «Sustainability and Loneliness», в якому беруть участь понад 100 студентів з 9 університетів Європи з 7 країн: Бельгії, Данії, Фінляндії, Латвії, Португалії, Іспанії та України. Ціллю проєкту є навчання студентів навиків, які необхідні для сприяння сталого розвитку, включаючи освіту для розвитку та способу життя, права людини, гендерну рівність, пропаганду культури миру, життя без насильства, глобальне громадянство та оцінку культурного різноманіття, внесок культури у сталий розвиток.
- Реалізація проекту Erasmus + КА2 «Developing an Occupational Therapy study programme in Ukraine» (Розвиток навчальної програми з ерготерапії в Україні). Коротка назва проєкту – UKROTHE. Тривалість проекту 15.11.2019 – 14.11.2023 (48 місяців). Беніфіціари: Університет прикладних наук VIVES – Південь (Бельгія); Політехнічний інститут в Порто (Португалія); Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка (Україна); Хмельницький національний університет (Україна); Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту (Україна); Реабілітаційний центр «Модричі» (Україна); Доброчинна організація «Caritas Самбірсько-Дрогобицької єпархії України» (Україна); НДО «Орадея» (Бельгія); TAPAS (Іспанія).
- Відповідно до затвердженої програми реалізації міжнародного проєкту Erasmus+ KA2 «UKROTHE» «Study Programme Ocupational Therapy in Ukraine» «Розробка освітньої програми з ерготерапії в Україні» за грантової підтримки Європейської комісії наші закордонні партнери з Університету прикладних наук VIVES (м. Брюгге, Бельгія) та Політехнічного інституту Порту (м. Порту, Португалія) організували двотижневі практичні курси стажування на базі цих університетів.
- Хмельницький національний університет включено до переліку реципієнтів проєкту міжнародної технічної допомоги «Реабілітація травм війни в Україні», що впроваджується Благодійним фондом «Пацієнти України» за підтримки Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва (Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC)), представленої Посольством Швейцарії в Україні.
З метою дисемінації результатів проєкту на базі ХНУ створено навчальну мережу, в яку увійшли фахівці спеціальності терапія та реабілітація закладів охорони здоров’я, реабілітаційних центрів, спеціалізованих закладів освіти, державних установ.
Одним із пріоритетних напрямів співпраці є налагодження тісних дружніх відносин з національними працедавцями. Ми пишаємося тим, що серед таких є:
- КНП «Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни» Хмельницької обласної ради;
- КНП «Хмельницька обласна лікарня» Хмельницької обласної ради;
- КП «Хмельницька міська лікарня» Хмельницької міської ради;
- КП «Хмельницька міська дитяча лікарня» Хмельницької міської ради;
- КП «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» Хмельницької міської ради;
- відділення фізичної терапії, реабілітації та відновного лікування, яке є структурним підрозділом лікарні (з поліклінікою) Державної установи «Територіального медичного об’єднання МВС України по Хмельницькій області».
З вітальними словами до студентів і професорсько-викладацького складу кафедри звернулися високоповажні гості:
- Бочкарьова Оксана Валеріївна – директор Комунального некомерційного підприємства «Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни» Хмельницької обласної ради;
- Ярмош Алла Віталіївна – завідувач відділення фізичної терапії, реабілітації та відновного лікування Державної установи «Територіального медичного об’єднання МВС України по Хмельницькій області».
З вітальними словами звернулися ректор Хмельницького національного університету Сергій Матюх, декан факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту Євген Павлюк.
Гості нашого університету також мали можливість ознайомитися з матеріально-технічною базою університету, лабораторним забезпеченням спеціальності 227 «Терапія та реабілітація».
Студенти весело та захоплююче провели час.
Програму для студентів розпочали з гри на знайомство. Для того, щоб ближче познайомитись один з одним, вони мали написати на малярній стрічці своє ім’я так, щоб його можна було прочитати на відстані 3–4 метрів і прикріпити його собі замість бейджа. Після чого вони стали в коло і розпочали по черзі називати імена тих, хто їм незнайомий, обмінюючись з ними місцями. Таким чином за 5 хвилин усі могли весело познайомитись один з одним. Далі студенти були поділені на три групи й наступним завданням для них було розпізнати і склеїти портрети усіх викладачів кафедри та підписати їх прізвища, ім’я та по батькові. Таким чином, студенти могли використати свої навики роботи в команді, уважність і швидкість.
Ще одним завданням було передати м’яч усією командою, використовуючи пледи, що виявилось найскладнішим завданням, яке потребувало немалих зусиль та певної стратегічної роботи команди. Але наші студенти справились і отримали від того багато позитивних емоцій.
Завершальним завданням було проявити свої творчі здібності та написати привітання для кафедри, які вони мали помістити в рамки. І з цим завданням усі впорались чудово і наша кафедра отримала побажання від наших студентів, які вже прикрашають стіни нашої кафедри.
Заключним акордом святкових заходів стало відкриття оновленого приміщення кафедри фізичної терапії, ерготерапії.
Колектив кафедри висловлює слова вдячності ректору Сергію Матюху, декану факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту Євгену Павлюку за активне сприяння в оновленні матеріальної бази кафедри фізичної терапії, ерготерапії.
Олег Базильчук, завідувач кафедри фізичної терапії, ерготерапії