1 березня – День «Нуль дискримінації»

1 березня люди зі всіх куточків світу об’єднуються для того, щоб відзначити день «Нуль дискримінації». За рішенням ООН з 2014 року його започаткували аби нагадати, що кожна людина має право на гідне життя незалежно від статі, віку, національної чи етнічної приналежності, зовнішності, професії, вірування, фізичної особливості тощо.

У цей день року наголошується на відмові від дискримінації, зміцненні соціальної єдності, що дає значні переваги для розвитку країн у всьому світі.

Дискримінація, на жаль, ще досить поширена в світі. Наприклад, тільки в чотирьох із десяти країн світу рівна кількість хлопчиків і дівчаток ходять до школи.

Мільйони жінок і дівчат, які зазнали акти насильства та жорстокого поводження в різних регіонах, так і не можуть здійснювати свої права чи отримати доступ до послуг у сфері охорони здоров’я, освіти або зайнятості.

Дискримінація в сфері праці, шкіл і медико-санітарної допомоги, інших соціальних інститутів знижують здатність людей брати участь у життєдіяльності суспільства, забезпечувати свої сім’ї та піклуватися про них. Наприклад, деякі з 38 країн, територій і районів застосовували різні форми обмежень на в’їзд, перебування та проживання людей, що живуть з ВІЛ. Правове та соціальне середовище в подібних регіонах досі не в змозі подолати стереотипи дискримінації людей з ВІЛ.

У нашому суспільстві дискримінації нерідко зазнають люди з інвалідністю, у т. ч. й діти. Їх можуть виключати з майже кожної сфери життя (освіта, доступ до інформації, працевлаштування тощо).

Відмова в розумному пристосуванні також є дискримінацією. В основу інклюзивної освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію, забезпечує рівноцінне ставлення до всіх людей і створює спеціальні умови для людей з особливими потребами.

«Коли найбільш знедолені та вразливі стикаються з дискримінацією і порушенням своїх прав, то це принижує всіх нас, – наголошує Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. – І Організація Об’єднаних Націй твердо стоїть на захисті прав людини та гідності всіх людей».

Ми повинні навчитися бути толерантними один до одного, цінувати в кожній людині особистість, розуміти, що ми всі різні – не кращі й гірші, а просто різні.

Відділ зв’язків з громадськістю