ДЕНЬ СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І КУЛЬТУРИ У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ УНІВЕРСИТЕТІ

24 травня в Україні відзначають свято (відповідно до Указу Президента України № 1096/2004 від 17 вересня 2004 року), знакове для кожної свідомої людини, – День слов’янської писемності та культури.

Українці разом із представниками інших слов’янських народів (у Росії, Білорусі, Болгарії, Сербії, Словаччині, Македонії, Чорногорії, Чехії) прославляють святих Кирила і Мефодія – творців слов’янської писемності. Слов’янська писемність і культура належать до найдавніших у Європі.

У Хмельницькому національному університеті кафедра слов’янської філології та кафедра української філології відзначили День слов’янської писемності і культури комплексом заходів, приурочених до цього дня.

1.                6 травня у Палаці творчості для дітей та юнацтва відбулася прем’єра театральної вистави «Тарасові Небеса», присвяченої 200-річному ювілею з дня народження Пророка України Тараса Шевченка, приуроченої до Дня слов’янської писемності і культури. Серед театральної публіки були учні та вчителі навчальних закладів м. Хмельницького; студенти, педагоги-філологи, викладачі Хмельницького національного університету, батьки та рідні театралів, хмельничани. Спектакль представляв студентський літературний театр «Глорія», художнім керівником якого є старший викладач кафедри української філології Т. Коваль. Вдячні глядачі щиро дякували студентському літературному театру за об’єднання щирих патріотів під Духовними Небесами вічного Слова Тараса Шевченка – українського генія Слов’янщини та Всесвіту.

2.    21 травня відбулася екскурсійна подорож студентів групи ФУМ-13-1 на чолі з куратором – доцентом кафедри слов’янської філології І. Горячок до славетних пам’ятних місць України (Острог, Дубно, Здолбунів тощо) та знайомство з пам’ятками слов’янської культури (Межиріцький чоловічий монастир, Національний університет «Острозька академія», Клеванський «тунель кохання», Тараканівський форт, Дубненський замок-фортеця, палац князів Любомирських, палац князів Острозьких, Почаївська Лавра). Студенти задоволені подорожжю і пізнанням України, а свою поїздку приурочили до Дня слов’янської писемності.

3.    22 травня був проведений брейн-ринг «Я люблю філологію» (приурочений ще й Дню філолога (25 травня)) між студентами-першокурсниками спеціальностей «Філологія. Українська мова і література» та «Філологія. Переклад (Польська, російська мови)». Студенти змагалися у представленні команд (візитівках), обізнаності у традиціях та історії свята Дня слов’янської писемності і культури, філологічних навичках, художній самодіяльності. Членами журі були: доцент кафедри слов’янської філології Н. Подлевська, доцент кафедри слов’янської філології І. Горячок, старший викладач кафедри слов’янської філології Л. Терещенко, доцент кафедри української філології А. Грицева. Команди: «Подільські філологи» (ФУМ) і «Народжені перемагати» (ФПР) гідно змагалися у лінгвістичних знаннях, вміннях, навичках і були здивовано-задоволені солодкими подарунками-нагородами.

4.    22 травня відбулася зустріч студентів I і II курсів спеціальності «Філологія. Переклад (Польська, російська мови)» з міжнародним експертом європейських освітніх програм, директором Європейського фонду науки «Інститут інновацій», кандидатом економічних наук Тадеушем Троциковським. На зустрічі були присутні директор Українсько-польського центру професор Ю. Шалапко, декан гуманітарно-педагогічного факультету Л. Станіславова, заступник декана ГПФ Л. Терещенко, в. о. завідувача кафедри слов’янської філології Н. Подлевська. Цікавою для студентів стала лекція відомого експерта щодо можливостей навчання студентів у Польщі, налагодження зв’язків для отримання подвійного диплома. Студенти, вільно володіючи польською мовою, активно брали участь у спілкуванні з паном Т. Троциковським. За результатами зустрічі визначено провести міжнародну студентську конференцію у ХНУ; знайти можливості приймати у себе в сім’ях студентів польських ВНЗ під час літніх мовних практик; активізувати пошук щодо участі студентів ФПР у міжнародних освітніх проектах.

«Домашнім завданням» для усіх студентів, які брали участь у заходах, приурочених до Дня слов’янської писемності і культури, став конкурс мультимедійних презентацій «Слов’янська писемність у контексті інших писемностей», за підсумками якого буде оголошено переможців.

Кандидат педагогічних наук,
доцент кафедри слов’янської філології
Неля Подлевська