205-й День народження Тараса Шевченка: участь ХНУ в міських урочистостях, присвячених Великому Українцеві

Шевченко Т. Г. Передмова до нездійсненого видання «Кобзаря»

Випускаю оце в люде другого «Кобзаря» свого, а щоб не з порожніми торбами, то наділяю його предисловієм. До вас слово моє, о, братія моя українськая, возлюбленная!
Великая туга осіла мою душу. Чую, а іноді і читаю: ляхи дрюкують, чехи, серби, болгаре, чорногори, москалі – всі дрюкують, а в нас анітелень, неначе всім заціпило. Чого се ви так, братія моя? Може, злякались нашествія іноплеменних журналістів?

Не бійтесь, собака лає, а вітер несе.

Вони кричать, чом ми по-московській не пишемо? А чом москалі самі нічого не пишуть по-своєму, а тілько переводять, та й то чорт-зна, по-якому. Натовкмачать якихсь індивідуалізмів тощо, так що аж язик отерпне, поки вимовиш. Кричать о братстві і гризуться мов скажені собаки. Кричать о единой славянской литературе, а не хотять і заглянуть, що робиться у слов’ян!.. 8 березня 1847 р., Седнів.

9 березня у доленосний для української нації День народин Великого Українця Тараса Григоровича Шевченка – Пророка України, громадського і політичного діяча, першого українського дисидента тоталітарної царської імперії, етнографа, академіка гравюри, автора безсмертних «Кобзаря» і «Живописної України», основоположника української літературної мови і нової української літератури – Хмельницький національний університет долучився до святкування 205-ї Шевченкової весни. Міські урочистості відбулися за сприяння Хмельницької міської ради за участі патріотів-подолян у сквері імені Тараса Шевченка.

Вшанували світлу пам’ять Пророка України покладанням квітів до пам’ятника Кобзареві і представники Хмельницького національного університету – перший проректор, проректор з наукової роботи, проректор з науково-педагогічної роботи, відомий український поет-пісняр, автор поезії-присвяти Тарасові Шевченку М. П. Войнаренко; професорсько-викладацький склад кафедри української філології, кафедри слов’янської філології, деканат і студенти гуманітарно-педагогічного факультету, провідні бібліотекарі НБ ХНУ, голова і члени Первинної профспілкової організації студентів ХНУ.

Поезія-присвята національному Генію України прозвучала у мистецькому виконанні автора – члена Національної спілки письменників України, голови Хмельницького обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, лауреата літературної премії імені Тараса Шевченка, доцента ХНУ В. Ц. Міхалевського.

Дипломант Хмельницького міського літературного фестивалю «Слово єднає!», засновник І Шевченківського конкурсу митців і Фестивалю патріотичного Українського Слова ХНУ, лауреат Відкритого фестивалю-конкурсу художньої творчості серед колективів та окремих виконавців навчальних закладів України «Агроуніфест – 2018» Студентський літературний театр «Глорія» (науковий консультант – М. М. Торчинський, керівник – Т. П. Коваль, координатор – В. Ц. Міхалевський) презентував громаді шевченколюбів і шевченкознавців авторську виставу «Тарасові Небеса…».

Подію висвітлено у засобах масової інформації – МТРК МІСТО та ТРК ПОДІЛЛЯ-ЦЕНТР, на офіційному сайті Хмельницької міської ради, у соціальній мережі.

Президент літературного клубу «Роса» Ольга Каштан, переможець Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської і студентської молоді ім. Тараса Шевченка (науковий керівник – доцент Н. М. Торчинська), майбутній учитель-філолог, поділилася з широким загалом своїми поетичними одкровеннями:

Маєм віру у те, що не схибим,
Бо долали негоди не раз,
Бо приречений бути щасливим,
Рід, в якому зродився Тарас

У ролі Душі феєрично виступила талановита першокурсниця спеціальності «Філологія. Українська мова і література» і солістка «Глорії» Тетяна Охман.

Театральний колектив сердечно привітав з успішним сценічним дебютом творчих студенток третього курсу спеціальності «Середня освіта. Українська мова і література (англійська мова і література)» Юлію Юрчук та Ірину Сидоренко!

Свій артистичний талант у харизматичному й оригінальному виконанні головної ролі Сокола-Глорії вкотре дарувала хмельничанам та гостям міста магістр української філології, випускниця ХНУ, солістка і голова Ради СЛТ «Глорія», вчитель української мови та літератури НВО № 28 Юлія Довганюк.

Заступник міського голови міста Хмельницького Галина Леонтіївна Мельник виголосила щиру подяку викладачам-наставникам, артистам-аматорам і керівникові Студентського літературного театру «Глорія» кафедри української філології Хмельницького національного університету за успішну багаторічну культурно-просвітницьку діяльність на теренах національно-духовного утвердження української культури, за сучасне озвучення Кобзаревого Слова і пристрасне бажання творити з Шевченком у серці.

БОРІТЕСЯ – ПОБОРЕТЕ!
СВОЮ УКРАЇНУ ЛЮБІТЬ…

М. М. Торчинський, доктор філологічних наук, професор,
завідувач кафедри української філології
Т. П. Коваль, старший викладач кафедри української філології,
керівник СЛТ «Глорія»