10 років незламної боротьби

«Наша зброя – це наша правда, а наша правда в тому, що це наша земля, це наша країна, наші діти, і ми все це будемо захищати».
(Президент України Володимир Зеленський)

24 лютого виповнюється два роки відтоді, як наше життя поділилося на «до» та «після» – два роки з початку повномасштабного збройного нападу рф на Україну. Проте російсько-українська війна триває з 20 лютого 2014 року, коли ворог окупував Автономну Республіку Крим і Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей.

Здійснивши 24 лютого 2022 року повномасштабне вторгнення в Україну, дикторський режим прагне знищити військовим шляхом українську державу та ідентичність. Цей напад завдав підступного удару міжнародному світопорядкові, створеному після Другої світової війни, підірвав стабільність не лише Європи, а й глобальної безпеки загалом. Як зазначив Президент Литви Гітанас Науседа: «Це боротьба не лише за українську демократію та територіальну цілісність, а й боротьба за демократичні цінності загалом. І тут дуже важливо відзначити, що Україна дуже мужньо бореться не тільки за свою, а й за нашу свободу».

Сьогодні держава-терорист вдається до варварських обстрілів українських міст, руйнує аеродроми, нафтобази, житлові та пологові будинки, лікарні, дитячі садки, школи, об’єкти культурної спадщини зброєю, забороненою міжнародними конвенціями. Терористи прагнуть спричинити гуманітарну катастрофу, знищити економіку, позбавити міст життя, посіяти жах і хаос. Російська держава й ідеологія рашизму, яку сповідує російська політика, офіційно заперечують існування українців як нації. Їх метою є не просто загарбання територій, а знищення нашої національної ідентичності, геноцид українського народу. У нашій пам’яті назавжди залишаться воєнні злочини, вбивства, ґвалтування, викрадення, депортації, вчинені російськими загарбниками.

Організація Об’єднаних Націй визнала війну рф проти України найсерйознішим збройним конфліктом в Європі від часів Другої світової війни. Від 24 лютого 2022 року в Україні загинуло 9 тисяч 700 цивільних, ще 11 тисяч дістали поранень, майже 7 тисяч зникли безвісти. Нині за кордоном шукають прихистку 6,3 мільйона українських біженців, за даними ООН. Щодо дітей, то 523 неповнолітніх загинули, 1217 поранено, 2169 зникли безвісти; із 19546 депортованих у РФ повернути вдалося 388 (дані Національної поліції станом на початок лютого 2024 року). За час повномасштабного вторгнення зафіксовано понад 3,5 тисяч російських злочинів проти довкілля, які завдали збитків на суму понад 2 трильйони гривень. Сотні тисяч квадратних кілометрів землі потенційно забруднені мінами та снарядами (такі дані оприлюднив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль). За даними Міністерства культури та інформаційної політики, за період з 24 лютого 2022 року до 25 січня 2024 року рф зруйнувала або пошкодила 902 об’єкти культурної спадщини, з них 124 пам’ятки національного значення, 708 – місцевого значення, 70 – щойно виявлених. За інформацією Міністерства освіти та науки України, руйнувань від бомбардувань та обстрілів зазнали 3798 закладів освіти, 365 з них знищені повністю.

Україна ефективно стримує російську збройну агресію завдяки зусиллям на військовому, дипломатичному, інформаційному фронтах, а також міжнародній допомозі. Війна змінила українське суспільство, нашу ідентичність і траєкторію майбутнього розвитку держави. Наша єдність стала основою успішного спротиву. За два роки від повномасштабного вторгнення, наш народ продемонстрував усьому світові, що ми сьогодні як ніколи мужні, стійкі, сміливі, єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє. Наш героїчний опір – це не лише боротьба за виживання та свободу країни, ми захищаємо свій європейський вибір, свої цінності як частину європейських. Тому наше суспільство має й надалі залишатися згуртованим задля Перемоги над агресором і розбудови демократичної правової держави.

Від 2014 року Україна бореться за суверенітет, незалежність та територіальну цілісність. І ця боротьба обов’язково завершиться нашою Перемогою!

Слава Захисникам і Захисницям!

Слава Україні!

Відділ зв’язків з громадськістю
(за матеріалами Українського інституту національної пам’яті)