Участь викладачів кафедри української філології у програмі STAFF MOBILITY FOR TEACHING Erasmus+ Університету Ф. Палацького в Чехії

Академічна мобільність науково-педагогічних працівників у закордонних ЗВО – важливий чинник інтернаціоналізації вищої освіти та культурної інтеграції науковців і викладачів різних країн.

Завдяки Угоді про співробітництво між Хмельницьким національним університетом та Університетом Ф. Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка), укладеній і підписаній у червні 2022 року, завідувач кафедри української філології ХНУ, професор Інна ЦАРАЛУНГА та заступник декана ГПФ, доцент Інна ПРИЙМАК з 21 до 25 листопада 2022 року взяли участь у проєкті Erasmus+ Університету Ф. Палацького в Оломоуці.

Відповідно до індивідуальних програм міжнародної мобільності було організовано співпрацю НПП ХНУ з викладачами та бакалаврами й магістрантами секції україністики, кафедри славістики одного із провідних закладів вищої освіти в Чехії.

Мета академічної мобільності викладачів кафедри української філології ХНУ – впровадження міжнародного досвіду навчання для студентів у партнерському закладі. Серед найважливіших завдань було окреслено такі види діяльності: ознайомлення студентів із широким контекстом української мови та української літератури як складових елементів європейського культурного процесу; розширення міжкультурних знань; підвищення якості освіти та наукових досліджень через мобільність і транскордонне співробітництво.

У процесі реалізації міжнародної мобільності проф. Інна ЦАРАЛУНГА провела навчальні заняття з історії української мови на такі актуальні теми:

– «Джерела вивчення історії української мови»,

– «Староукраїнська літературно-писемна мова Х – ХІII ст.»;

– «Фонетичні риси української мови в історичному розвитку»,

– «Морфологічна будова української мови в діахронії» та ін.

Жваве зацікавлення викликала тематика навчальних занять з історії української літератури, які провела доц. Інна ПРИЙМАК:

– «Література Київської Русі в загальноєвропейському контексті»;

– «Літературна спадщина Тараса Шевченка на тлі українського національного відродження»;

– «Розвиток романтизму в українському та європейському літературному русі»; – «Становлення і розвиток постмодернізму в українській літературі кінця ХХ ст.» та ін.

З викладачами кафедри славістики Університету Ф. Палацького в Оломоуці – к.філол.н., завідувачем секції україністики Раданою МЕРЗОВОЮ та к.філол.н., координатором українсько-чеської академічної мобільності Уляною ХОЛОДОВОЮ – були проведені взаємні консультації з наукових та професійних питань задля удосконалення освітніх програм кафедр та навчальних планів бакалаврату і магістратури ЗВО, покращення майбутніх професійних компетенцій студентів, подальшого розвитку міжнародного партнерства.

Ознайомлення з організацією навчальної роботи, наповненням бібліотечних фондів Оломоуцького університету було доповнене цікавими заходами з волонтерської діяльності представників Університету Ф. Палацького. Зокрема, для гостей з України – педагогів із Вінниці, Донецька, Дрогобича, Києва, Маріуполя, Мелітополя, Одеси, Хмельницького –  викладачі та студенти кафедри славістики організували воркшоп з виготовлення ляльки-мотанки як прадавнього національного символу-оберегу українців.

У підсумку всі учасники міжнародної мобільності подякували за цінний досвід академічної співпраці в університеті Європейського Союзу та обговорили перспективи подальшого співробітництва, зокрема, актуалізацію українознавчих тем у рамках роботи Симпозіуму україністів Середньої і Східної Європи, який щодвароки проходить в Університеті Ф. Палацького в Оломоуці.

Набутий досвід участі в проєкті Erasmus+ буде використано для наближення стандартів навчального процесу Хмельницького національного університету до вимог і можливостей вищої освіти в європейському полікультурному просторі.

Інформація кафедри української філології