УЧАСТЬ НАУКОВЦІВ ХМЕЛЬНИЦЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ В РОБОТІ МІЖНАРОДНОЇ ВИСТАВКИ-ФОРУМІ ІННОВАЦІЙ І НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ РОЗРОБОК «INNOVATION MARKET»

З 22 по 25 листопада 2016 року, у відповідності до наказу №181 ректора Скиби М.Є., делегація Хмельницького національного університету брала участь в роботі Міжнародної виставки-форуму «Innovation Market», яка проходила у Міжнародному виставковому центрі м. Київ.

Виставка-форум була ініційована Міністерством освіти і науки, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Національною академією наук України. Основна мета заходу була спрямована на поєднання можливостей і потреб науки та виробництва в Україні: представлення науково-технічних розробок ВНЗ, НАНУ, галузевих національних академій наук; налагодження контактів з потенційними інвесторами (інвестиційні фонди різної спрямованості, фінансово-промислові групи); отримання допомоги в знаходженні грантів, програм підтримки, програм реалізації рішень; ініціацію необхідних законопроектів. За результатами роботи форуму в 15-ти областях України повинні бути створені регіональні Контактні групи з організації фінансування інноваційних проектів з США.

Під час урочистого відкриття виставки-форуму, в якому брали участь такі офіційні особи: Державний секретар Міністерства економічного розвитку та торгівлі Переверзенцев О.Ю., Заступник Міністра інфраструктури Республіки Польща Єжи Шміт, Посол республіки Польща в Україні Ян Пєкло, заступник Голови Державної служби зайнятості Кравченко С.С., Голова правління Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Володимир Ставнюк та інші, було наголошено, що виставка має продемонструвати учасникам Форуму наявний потенціал українського інноваційного ринку та перспективи його розвитку, подолати недовіру між наукою і бізнесом та врахувати юридичні аспекти захисту інтелектуальної власності. Подолання всіх бар’єрів не тільки дозволить розвинути науку в університетах і комерціалізувати розробки, але і перевести систему R&D (Research and Development) на рівень R&D&I (Innovation), що дасть можливість використовувати на підприємствах сучасні технології і створювати конкурентоспроможні продукти.

Відкриття форуму

Сертифікат участі Хмельницького національного університету у виставці-форумі «Innovation Market»

Особливість цьогорічної виставки-форуму полягає в тому, що в ході її роботи було заявлено біля 40 стартап-проектів і більше 50-ти доповідей конференц-програми, біля 500-та розробок від 52-х інститутів НАН України і лише від 25-ти університетів, серед яких помітний інтерес вітчизняних та закордонних інвесторів здобули представлені експонати від Хмельницького національного університету.

Експозиція Хмельницького національного університету на міжнародній виставці-форумі «Innovation Market»

Хмельницький національний університет був представлений делегацією, яку очолив начальник науково-дослідної частини (НДЧ) ХНУ Бойко Ю.М. та президент корпорації інноваційний парк «Подільська височина» к.т.н., доцент кафедри технологій машинобудування Косіюк М.М. В ході роботи виставки від університету були представлені експонати за тематикою: «Розробка технології одержання універсальних сорбентів на основі природного мінералу сапоніту» (автор – д.т.н., професор, зав. кафедрою хімії Карван С.А.); «Мобільний телемедичний багатоцільовий діагностичний кардіокомплекс» (автори – д.т.н, професор кафедри радіоелектронних апаратів і телекомунікацій Підченко С.К. та к.т.н., доцент кафедри радіоелектронних апаратів і телекомунікацій Таранчук А.А).

Стендові зразки інноваційних розробок науковців Хмельницького національного університету на міжнародній виставці-форумі «Innovation Market»

Для формування пулу новацій з метою залучення інвесторів та покупців були також подані мін-профілі від Кириченко І.І. і Кириченко Л.М. за тематикою «Нові методи і технології хімічних і фізико-технічних проблем сучасних композитних матеріалів», від Пастуха І.М. і Каплуна В.Г. «Іонне азотування в безводневих середовищах та його переваги». Теми були представлені в інформаційно-комунікативних заходах, пов’язаних з презентацією інноваційних розробок вищих навчальних закладів України, в ході роботи виставки і знайшли високу оцінку у представників бізнесових структур. Жвавий інтерес серед представників бізнесу, МОН, НАНУ знайшла розробка представників ХНУ, лауреатів конкурсу інженерних стартапів «Vernadsky Challenge» д.т.н. Підченка С.К. і к.т.н. Таранчук А.А., спрямована на мобільне виявлення та діагностику серцево-судинних патологій людини.

Діагностику проходять ключовий менеджер з організації та розвитку інноваційного форуму «Innovation Market» Зубарєв О.М. та президент ДП «Абпланалп Україна» представник Haas factory outlet – Ukraine Микола Скрипник

У ході роботи виставки-форуму в рамках секції «Фінанси та інтелектуальна власність» відбувся семінар «Створення офісів управління інтелектуальною власністю», в роботі якого активну участь від ХНУ взяла професор Карван С.А. В дискусії, зокрема, було підкреслено, що в Хмельницькому національному університеті пропонується стратегія з впровадження системи R&D, що базується на залученні різних спеціалістів, які будуть працювати в одній команді: науковці і розробники, маркетологи, менеджери по проектах і інноваціях.

Участь у дискусійній платформі

Експозицію ХНУ відвідав директор Департаменту інноваційної діяльності та трансферу технологій МОН України Шовкалюк Віктор Степанович та начальник відділу трансферу технологій Департаменту інноваційної діяльності і трансферу технологій МОН України Чайка Дар’я Юріївна

Спілкування з представниками бізнесу дасть можливість усвідомити той адекватний формат, в якому розробки і винаходи будуть зрозумілими для них і враховувати калькуляцію по комерціалізації конкретної технології або продукту (бізнес-план). Крім того, залучення бізнесу до переговорів дозволить виявити їх проблеми на виробництві, запропонувати їх вирішення і разом знайти оптимальне рішення, яке задовольнить обидві сторони. Міністерство освіти і науки України повинно активно сприяти впровадженню в навчальний процес вищих навчальних закладів дисциплін, які будуть сприяти конвергенції декількох наук з метою просування R&D, роз’яснення питань аутсорсінгу, краудфандінгу, управління інтелектуальною власністю, залучення студентів до стартап-руху, створенням конструкторських бюро тощо.

Важливий етап роботи форуму – підписання договорів про співпрацю та наміри, про творчу співпрацю, заключення контрактів і договорів. Обговорено подальшу співпрацю з представниками Укроборонпрому (СПЕЦ ТЕХНО ЕКСПОРТ), ДП «Абпланапл Україна», представником Ferber «Venture Capital» (Gdansk), Фундації національного розвитку та інновацій, представником MSG Group (Georgia, Iran) та іншими.

За результатами семінару «Практика створення офісів інтелектуальної власності», який відбувся під патронатом МОН, представники Хмельницького національного університету отримали сертифікати підвищення кваліфікації.

Процес підписання договору про наміри з представником фонду «Новотех» Бельдієм М.М. Сертифікат про підвищення кваліфікації

Маркетинговий підхід стверджує, що саме на реальний попит повинні орієнтуватися розробники, якщо вони хочуть, щоб їх праця була оцінена. Тому ключова задача – це, перш за все, виявлення попиту на R&D. З іншого боку, практика свідчить про те, що навіть при наявності попиту, знайти спеціалістів, які здатні його задовольнити, тобто одержати необхідний результат, не завжди можливо. На нашу думку, це пов’язано з тим, що сьогодні в Україні немає повного порозуміння і здатності «домовитися» між науковцями і бізнесменами. А, отже, прийшов час сісти за «стіл переговорів».

Інформація НДЧ ХНУ