Студентську конференцію «Славістичні студії в сучасному філологічно-дидактичному просторі» проведено у ХНУ

24 травня – День слов’янської писемності і культури, який укотре відзначають в Україні в день вшанування святих рівноапостольних Кирила і Мефодія (Методія). Уже стало традицією на кафедрі слов’янської філології щорічно проводити цього дня студентську наукову конференцію, присвячену проблемам славістики. Другий рік конференція проходить під назвою «Славістичні студії в сучасному філологічно-дидактичному просторі» (під такою назвою плануємо проводити конференцію щорічно й надалі).

Конференція стала своєрідним узагальненням студентської наукової діяльності кафедри за навчальний рік, зокрема й роботи наукових гуртків «Полоністичні студії» (керівник – Н. М. Торчинська) та «Педагогічна майстерня філолога» (керівник – І. В. Горячок), спрямованої на формування наукового потенціалу здобувачів вищої освіти, розвитку навичок наукового мовлення.

Із вітальним словом до студентів звернулася декан гуманітарно-педагогічного факультету Л.Л. Станіславоваяка подякувала здобувачам освіти за їхню активність, наполегливість, прагнення працювати в науковій царині, незважаючи на сучасні нелегкі реалії.

Завідувач кафедри слов’янської філології Н. В. Подлевська наголосила на систематичності студентської наукової діяльності, зазначивши, що саме участь здобувачів вищої освіти у наукових конференціях, семінарах, вебінарах, друк тез і статей, написання курсових і кваліфікаційних робіт і є невід’ємним складником освітньої діяльності у закладі вищої освіти, тому кафедра дає можливість набути наукових компетенцій упродовж усього навчання.

Представлена на конференції «Славістичні студії в сучасному філологічно-дидактичному просторі» тематика виступів була різноаспектна і надзвичайно цікава. Особливо відзначимо виступи таких здобувачів освіти за ОПП «Філологія. Слов’янські мови і літератури (переклад включно), перша – польська»:

  • Оксана Кузьмінчук (науковий керівник – О. П. Ранюк), Світлана Бойко (науковий керівник – О. П. Ранюк);
  • Марина Коваль  (науковий керівник – Н. В. Подлевська);

  • Станіслава Семенюк (науковий керівник – С. В. Войталюк), Юлія Колесникова (науковий керівник – С. В. Войталюк);
  • Катерина Галган (науковий керівник – І. В. Горячок), Анна Шабатура (науковий керівник – І. В. Горячок).

Із-поміж представників ОПП «Середня освіта. Мови і літератури (польська, українська виокремлюємо виступи таких студентів, як:

  • Луїза Остапенко  (науковий керівник – Ю. І. Серкова);
  • Уляна Карапозюк (науковий керівник – Н. М. Торчинська);
  • Активними учасниками конференції також стали здобувачі вищої освіти за ОПП «Філологія. Українська мова і література» – Анастасія Юрчук (науковий керівник – Л. В. Терещенко);
  • «Середня освіта. Українська мова і література. Англійська мова» – Яніна Гуменюк (науковий керівник – Л. Л. Станіславова);
  • «Середня освіта. Українська мова і література» – Дарина Редько (науковий керівник – Л. В. Терещенко);

Таким чином, усі присутні почули і про особливості польсько-українських міжмовних зв’язків у галузі фразеології та граматики, і про відомих польських письменників та поетику їхніх творів, і про стилістичні особливості текстів українських письменників, і про фольклорно-ономастичні дослідження, і, звісно, актуальним стало питання викладання мови і літератури в закладах освіти. Особливо зацікавили учасників конференції теми, присвячені медіалінгвістиці та засобам маніпулятивного впливу у медіатекстах, що особливо актуальне в сучасних умовах війни. Хочемо зазначити, що учасники конференції «Славістичні студії в сучасному філологічно-дидактичному просторі» готують статті для друку у тринадцятому випуску кафедрального звірника «Славістичні студії: лінгвістика, літературознавство, дидактика» (запрошуємо усіх охочих до публікації наукових досліджень: https://ksf.khmnu.edu.ua/zbirnyky-naukovyh-pracz/).

Бакалаври і магістранти кафедри мають великий досвід участі в конференціях різного рівня. Тільки протягом квітня–травня 2023 року вони презентували результати досліджень на Всеукраїнських конференціях, які проходили в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини (https://ksf.khmnu.edu.ua/uchast-polonistiv-u-shhorichnij-vseukrayinskij-konferencziyi-aktualni-problemy-lingvistyky-ta-lingvodydaktyky/), Криворізькому державному педагогічному університеті (https://ksf.khmnu.edu.ua/uchast-zdobuvachiv-vyshhoyi-osvity-u-naukovyh-chytannyah-molodyh-doslidnykiv-u-kryvomu-rozi/), Рівненському державному гуманітарному університеті (https://ksf.khmnu.edu.ua/uchast-polonistiv-hnu-u-ix-vseukrayinskij-naukovo-praktychnij-konferencziyi-lingvistychni-studiyi-molodyh-doslidnykiv/); у червні планується конференція в Херсонському державному університеті, до участі у якій також зголосилися викладачі та магістранти кафедри слов’янської філології.

Студентські наукові конференції – це набуття наукового досвіду і навичок спілкування, обмін думками та можливість ототожнити себе із науковою спільнотою. Для когось це перший виступ, а для когось чергова апробація дослідження, проте це необхідний крок у становленні студента-філолога – полоніста чи україніста, майбутнього вчителя-словесника.

Загалом наукова робота у закладі вищої освіти покращує розвиток особистості студента, підвищує його самооцінку, розвиває його ораторські та комунікативні здібності, сприяє більш ефективному засвоєнню знань із навчальних дисциплін, удосконалює здатність до постійного наукового пошуку, бажання розвиватися, поглиблювати набуті компетентності, а також може посприяти працевлаштуванню здобувача вищої освіти в майбутньому.

Тож хочемо подякувати за підготовку до організації наукової діяльності серед викладачів і студентів (підготовку до конференцій, редагування збірника наукових праць, керівництво науковим гуртком) відповідальній за наукову діяльність на кафедрі слов’янської філології доцентові Н.М. Торчинській. А усіх охочих ознайомитися із науковою діяльністю кафедри та готових до наукової співпраці запрошуємо відвідати відповідну сторінку на сайті: https://ksf.khmnu.edu.ua/

Інформація кафедри слов’янської філології