Міжнародна конференція «Суспільство, держава і церква у спектрі міждисциплінарних досліджень»

Уже вдруге в Хмельницькому національному університеті проведено конференцію «Суспільство, держава і церква у спектрі міждисциплінарних досліджень», цього разу на базі факультету міжнародних відносин. До співорганізації конференції долучились Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Національний університет «Острозька академія», Берлінський технічний університет, Лодзький університет, Університет Монпельє імені Поля Валері та Слов’янський університет штату Вашингтон.

Специфіка відносин між суспільством, державою та релігійними організаціями вказує на необхідності пошуку механізмів їх співіснування. Ця проблема потребує глибокого й всебічного розгляду, що й було репрезентовано напрямами роботи конференції: світоглядні, віросповідні та ідеологічні трансформації крізь призму сучасного соціогуманітарного дискурсу; суспільна модернізація у світлі культурних перетворень та освітніх пріоритетів; сучасне суспільство в динаміці політичних, релігійних та культуротворчих процесів; ціннісні орієнтації особистості та проблема ідентичності в умовах глобальності; міжпарадигмальний характер моделей взаємозв’язку суспільства, держави та церкви.

Серед учасників конференції були науковці, викладачі, аспіранти, студенти, представники громадських та релігійних організацій, органів влади та ЗМІ. Під час проведення дискусійних панелей було зосереджено увагу на осмисленні суспільства, буття, свободи, релігії як традиційних предметів філософської рефлексії. Здійснено соціологічний та політологічний аналіз суспільної свідомості, дослідження сучасних політичних та соціальних подій, освітніх процесів, а також взаємодії громадянського суспільства та релігійних організацій.

Актуальність запропонованої тематики та формат проведення конференції зумовили широку географію більш як 70-ти учасників заходу з України та закордону (Білорусь, Ізраїль, Індія, Канада, Нігерія, Німеччина, Польща, США, Франція).

Особливістю конференції стало проведення 2 червня на території Історико-культурного центру-музею “Старий Костянтинів” (замок князів Острозьких) круглого столу на тему «Цінності релігійні та політичні перед викликами сьогодення». Обраний формат заходу зібрав не тільки представників наукових кіл, але й державних структур та духовенства найрізноманітніших релігійних організацій України. Так, у роботі круглого столу взяли участь представники Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України, органів місцевого самоврядування, а також представники релігійних організацій – Української Православної Церкви, Української Православної Церкви Київського Патріархату, Римо-Католицької Церкви, Української Греко-Католицької Церкви, Церкви Євангельських Християн-Баптистів, Церкви Християн Віри Євангельської, іудейської релігійної громади, Духовного управління мусульман України, Церкви Саєнтології, Товариства Свідомості Крішни, Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів (мормони).

У рамках круглого столу були обговорені актуальні питання щодо проблем співіснування релігії і політики, ціннісних вимірів віровчення та його ролі у подоланні суспільних конфліктів, вироблення оптимального підходу і дієвих механізмів взаємодії релігійних організацій та органів влади, діяльності релігійних організацій у сфері соціального служіння.

За результатами засідання круглого столу було оголошено резолюцію із рекомендаціями учасників органам влади та широким колам громадськості. Результати роботи конференції відображено у збірнику матеріалів конференції, з яким можна ознайомитись у бібліотеці ХНУ та на кафедрі філософії і політології.