10 квітня 2025 року відбулась XІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні питання теорії та практики психолого-педагогічної підготовки майбутніх фахівців», до якої долучились експерти з Ізраїлю (Алекс Гершанов), Норвегії (Кнут Андерсен і Лінда Хансен) і США (Патриція Л. Гербарг і Річард П. Браун).
Конференція була проведена у змішаному форматі: онлайн на платформі Zoom університету та очно на базі кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету. У конференції взяли участь понад 304 особи (очно, онлайн і заочно), які представляли 120 різних закладів, установ, організацій з 24 регіонів України і 6 країн (Україна, США, Норвегія, Ізраїль, Польща, Португалія).



Через повідомлення про замінування університету учасники конференції були змушені перейти в укриття і продовжити свою участь онлайн. Але завдяки оперативності співробітників МЧС останні доповіді пленарного засідання і майстер-класи вже були проведені в очному форматі.
З вітальним словом виступили:
– проректор з наукової роботи Хмельницького національного університету Олег Синюк;

– проректорка з науково-педагогічної роботи Хмельницького національного університету Катерина Скиба;

– декан факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту Хмельницького національного університету Євген Павлюк;

– завідувачка кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету Таїсія Комар;

Професорка Т. Комар також розпочала і пленарне засідання доповіддю «Екзистенційна криза вищої освіти: професійна дилема викладача і втрата сенсу учіння здобувача».

Міжнародний експерт Ізраїльської Коаліції по роботі з травмою, консультант психо-освітніх програм Ради Європи Алекс Гершанов розповів про досвід та особливості реінтеграції військових після повернення.

Продовжила цю тему Тетяна Гуранська (м. Хмельницький) – тренерка з волейболу сидячи збірної команди України «Invictus Games», розповівши про проєкт «Ігри нескорених» (Invictus games) та участь у ньому української збірної.

Директор рекреаційного центру «Берег надії» (м. Хмельницький) Андрій Гулько поділився досвідом роботи свого центру в реабілітації військових.

Під час конференції відбулась мінілекція американських колег. Засновники Breath-Body-Mind™ Foundation (New York, USA)? доктори медичних наук Патриція Л. Гербарг, доктор медичних наук, доцент кафедри психіатрії та поведінкових наук Нью-Йоркського і Річард П. Браун розповіли про можливості Дихання-Тіло-Розум для ситуацій стресу, тривоги, депресії, ПТСР, війни, інших лих й турботи про себе. Переклад з англійської зробила старша тренерка BBM Юліана Вознюк.

Колеги з університетів Осло, Норвегія: Кнут Андерсені Лінда Хансен, розкрили значення психоедукації для психологічної підтримки під час переживання тяжкої втрати.

Про справді толерантне ставлення до військових і членів їхніх сімей розповіла хмельницька психотерапевтка та супервізорка Тетяна Матвійчук.

Колеги з Одеси Валерія Бойко та Валентина Шєфер поділились результатами свого дослідження про вплив особистості викладача на студента та на результат підготовки спеціалістів у вищій школі, яке викликало багато інтересу в слухачів і слухачок конференції.

Психотерапевтка з Харкова Олена Луценко зробила ґрунтовну доповідь «У пошуках дому, коли руйнується все!».

Київські колеги з Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Олена Вознесенська та Володимир Савінов презентували новий ґрунтовний посібник «Арттерапія з військовими в часи війни».

Після перерви відбулися дві лінійки майстер-класів в онлайн та офлайн форматі: «Як тримати себе та дітей у ресурсному стані: практичні рекомендації від дружини військового» від Наталії Козак (м. Хмельницький).

«П’ять музико-терапевтичних технік стабілізації та зняття емоційної напруги», що провела сертифікована музична терапевтка Юлія Шнурова (м. Хмельницький).

«Медитативні техніки для роботи з військовими та цивільними» від випускника кафедри психології та педагогіки, психолога Павла Молчанюка (м. Хмельницький).

«Модифікація техніки чотирьох полів для роботи з травматичним досвідом» –представлено директором ГО «Інститут психології здоров’я» Володимиром Волошиним (м. Київ).

«Робота із почуттям провини у військовослужбовців» –ділилась досвідом клінічна психологиня Сумського обласного клінічного госпіталю ветеранів війни Анна Рубан(м. Суми).

«Робота зі встановленням «безпечного стану» в різних методах психотерапії (символ драма, арттерапія, EMDR)» – навчала практичним вправам психологиня, психотерапевтка Юлія Підопригора (м. Хмельницький).

Симуляційну гру «Рівень (не) втручання) в рамках навчань «Об’єднані проти насильства: від знань до дієвої допомоги» провели Ірина Столярчук, Лариса Зданевич– тренерки ГО «Фундація Калина» (м. Хмельницький).

«Ключі до щастя» –учасники й учасниці заходу шукали разом зі спеціалістками по роботі з МАК психотерапевткою Нахарізою Наталією і психологинею Маршук Тетяною (м. Хмельницький).

«Досвід «Дихання-Тіло-Розуму» для зменшення стресу, депресії, травми» та сесія запитань-відповідей» – від вже згаданих американських колег Патриція Л. Гербарг і д-ра Річард П. Браун (м. Нью-Йорк). Переклад з англійської – Юліана Вознюк (м. Тернопіль).


«Я і мій партнер». Особливості роботи символ драми з парами» – проводила психотерапевтка Тетяна Жиловська (м. Хмельницький).
«Досвід роботи з дітьми військовослужбовців, ВПО та дітей, що перебувають на території активних бойових дій техніками арттерапії» – ділилась психологиня Ольга Гавриш (м. Красилів).
Під час закриття конференції було урочисто нагороджено грамотами від Міністерства освіти та науки України завідувачку кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету Таїсію Комар та заступника декана з виховної роботи факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту Хмельницького національного університету Зінаїду Антонову.


Учасники та учасниці заходу онлайн і офлайн поділилися своїми враженнями, підвели підсумки, дали зворотній зв’язок організаційному комітету.


Доповідачі, ведучі майстер-класів, учасники конференції високо оцінили проведений захід і висловили подяку оргкомітету конференції, керівництву кафедри психології та педагогіки Хмельницького національного університету.
Department of Psychology and Pedagogy