Згідно зі спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України 20 січня вшановують пам’ять захисників, які віддали своє життя, захищаючи Донецький аеропорт. Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту було встановлено з ініціативи українських воїнів, які боронили цей стратегічний об’єкт.
Оборона Донецького аеропорту – це тисячі історій хоробрості та звитяги. Оборона летовища тривала 242 дні – з 26 травня 2014 до 23 січня 2015 року. Українських захисники – «кіборги» стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України. Бої за Донецький аеропорт – одні з найзапекліших у війні на сході України. За нелюдських умов, у практично повному оточенні, з мінімумом озброєння та під постійними російськими обстрілами, кіборги тримали оборону аеропорту, який став одним із символів опору російським окупантам.
В обороні аеропорту також брали участь волонтери та медики.
За матеріалами Інституту національної пам’яті 20 січня 2015 року терористи підірвали бетонні перекриття нового терміналу аеропорту, а 21 січня вщухли останні бої. За оцінками генерала, Героя України Олега Мікаца, який тоді командував 93 окремою механізованою бригадою, утримання Донецького аеропорту не давало ворогу діяти далі.
Чим довше тривали бої, тим символічнішим ставав захист аеропорту українськими бійцями. Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українських захисників, поранено понад 500. Багатьох із них відзначено державними нагородами, декого – посмертно.
На честь захисників Донецького аеропорту вже з’явилися документальні фільми та видання. Крім державних нагород, на вшанування пам’яті героїв Нацбанк випустив монету «Захисникам Донецького аеропорту», а Укрпошта – марку на честь «кіборгів».
Російсько-українська війна триває вже одинадцять років. І майже три роки тому почалася повномасштабна війна. І сьогодні по всій лінії фронту тривають криваві бої, а наші захисники продовжують стримувати ворога, доводячи усьому світові, що українська нація є незламна та непереможна.
Звитяжна оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, а подвиг захисників забуттю не підлягає.
Department of Public Relations
(за матеріалами Інституту національної пам’яті)