У відповідності до затвердженої програми реалізації міжнародного проєкту Erasmus+ KA2 «UKROTHE» «Study Programme Ocupational Therapy in Ukraine» «Розробка освітньої програми з ерготерапії в Україні» за грантової підтримки Європейської комісії наші закордонні партнери з Університету прикладних наук VIVES (м. Брюгге, Бельгія) в період із 26 по 30 вересня 2022 року організували практичне стажування для викладачів українських ЗВО, які здобувають професійні компетентності тренерів з ерготерапії.
Учасниками тижневої програми стажування тренерів з ерготерапії були партнери проєкту від України: Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, Хмельницький національний університет, Доброчинна організація «Caritas» Самбірсько-Дрогобицької єпархії України, «Modrychi» центр відновного лікування (м. Дрогобич).
Від Хмельницького національного університету було делеговано чотири викладачки: Людмила Басенко, Інна Солтик, Віра Базильчук, Оксана Павлюк.
Бельгійські партнери та колеги з VIVES, використовуючи сучасні засоби візуалізації в приміщеннях клінік та реабілітаційних центрів, продемонстрували українським партнерам можливості реалізації програми проєкту на практиці. Учасники тренінгу відвідали лабораторію етики догляду «Stimul», яка дає змогу опікунам, ерготерапевтам, студентам та організаціям соціального догляду досліджувати перспективу тих, хто його отримує. В даній лабораторії продемонстровано цікавий експеримент, який полягав у втіленні роботи ерготерапевта з пацієнтом. Апробувавши на собі обидві ролі – ерготерапевтів та пацієнтів, краще можна зрозуміти відносини між ними та майбутнім фахівцям з ерготерапії стати уважнішими до почуттів своїх пацієнтів.
Також відвідали центр XiNiX – це заклад, де надаються послуги ерготерапії для незрячих людей, де волонтерами, які розповідають про життя з цією нозологію, є незрячі люди. Українські учасники програми відвідали «темну» кімнату, де повністю людина потрапляє в середовище темряви і не може покластися на власний зір, тобто в цій кімнаті люди переживають ті почуття, емоції та стани, які отримують незрячі люди щоденно. Учасників програми навчали «вмикати» інші органи чуття, які мають велику додаткову цінність, як люди з втратою зору можуть вести самостійне життя за допомогою допоміжних засобів, технік і стратегій. XiNiX є частиною сервісу “Blindenzorg Licht & Liefde”.
Учасникам програми з України на високому рівні провели курси «Train-the-trainer» модератори курсів тренерів відомі фахівці та бельгійські викладачі з VIVES і Гентського університету Sharon Schillewaert, Anne-Marie Denolf, Lorenzo Billiet, Dirk Caulier, Charlotte Demeyer, Hilde Pitteljon, Stijn Debaets, Jovanny Braet.
В результаті проходження практичного стажування за тренерською програмою «Train-the-trainer», викладачі Хмельницького національного університету підвищили свої професійні компетентності якості ерготерапевтів.
Колектив кафедри фізичної терапії, ерготерапії Хмельницького національного університету висловлює щирі слова подяки нашим бельгійським та українським партнерам за чудові ідеї, допомогу і підтримку, високий професіоналізм і націленість на якісний результат реалізації нашого проєкту.
Інна СОЛТИК, Людмила БАСЕНКО
викладачі кафедри фізичної терапії, ерготерапії