Нещодавно на кафедрі теорії та методики трудового та професійного навчання для студентів спеціальностей «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» та «Середня освіта. Трудове навчання та технології» проводила майстер-клас з «батику» відома художниця Неллі Павлова.
Павлова Неллі Миколаївна
Член Національної спілки художників України. Живописець. Графік. Батикіст
Учасник більше 50-ти персональних, республіканських, всеукраїнських, зарубіжних і міжнародних виставок. Твори знаходяться в музеях, галереях, а також в приватних колекціях України та за кордоном.
Учасник більше 50-ти персональних, республіканських, всеукраїнських, зарубіжних і міжнародних виставок. Твори знаходяться в музеях, галереях, а також в приватних колекціях України та за кордоном.
Картини метафоричні і асоціативні. У них – пошук духовних цінностей в історико-культурній ретроспекції. Для художньо-образної системи творів характерні умовність і узагальненість форм, стилізація образів і казковість, орнаментальність, площинність, виразність контрастів і співвідношень.
«Батик – це мистецтво, заразившись яким одного разу, вже неможливо його залишити» – саме так заначила Неллі Павлова, представляючи низку своїх робіт, виконаних у цій техніці. Окрім батику розрізняють різні способи декорування тканин, зокрема: холодний батик, гарячий батик, вільний розпис, шіборі (вузликовий батик).
«Вузликовий батик «шіборі» відрізняється увагою до деталей і вимагає дотримання багатьох тонкощів. Фарбування тканини цим методом – доступний і нескладний вид творчості» – розповіла Неллі Павлова. У цій техніці вона виготовляє різноманітні цікаві шарфи, парео, хустинки.
Шарфи – палатин з тонкої, натуральної бавовни (мадаполам) виконані в техніці шіборі
Хустка в яскравій осінній гамі з натуральної бавовни, виконана в техніці шіборі, з подальшим ручним розписом і прикрашена золотистим контур-металліком. По краю випущена легка бахрома
Неллі Павлова надала коротку характеристику технікам, у яких вона працює. Ознайомила студентів із барвниками, матеріалами та особливостями роботи із ними.
Деякі вироби виконані художницею за мотивами власних живописних робіт, наприклад, «Таємничий сад», «Смарагдовий поцілунок».
«Таємничий сад», холодний батик
«Таємничий сад» – полотно, олія
«Смарагдовий поцілунок». Натуральний шовк шифон, холодний батик
«Смарагдовий поцілунок» – полотно, олія
Політ фантазії митця немає меж і в цьому переконуєшся, коли бачиш чудові роботи Неллі Павлової, створені на етнічну тематику. Так, писанкарство надихнуло мисткиню на створення прекрасного виробу «Птахи вогняного сонця».
«Птахи вогняного сонця». Атласний шарф, виконаний в техніці батик на 100% натуральному шовку в етнічному стилі. Краї шарфа прикрашені мереживом
Переважна більшість робіт Неллі Павлової стосується жіночих виробів – палантинів, шарфів, парео, текстильних прикрас тощо. Однак, художниця створює й прекрасні картини у техніці батик.
Студенти та викладачі кафедри були приємно вражені від спілкування із відомою художницею, яка наприкінці майстер-класу усіх присутніх запросила на персональну виставку, що відбудеться 5 жовтня 2017 року у стінах рідного Хмельницького обласного художнього музею.
Отже, хочеться побажати Неллі Павловій постійного натхнення. Нехай геніальні сюжети Ваших полотен приходять до вас уві сні. Муза ніколи не втомлюється підживлювати ваш талант. А кожен мазок вашого пензля буде досконалим.
К. т. н., ст. викл. кафедри
теорії та методики ТПН
Селезньова А. В.