9 листопада ми відзначаємо особливу дату в культурному календарі України – Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Це свято, що об’єднує всіх, хто присвятив своє життя збереженню та розвитку духовної спадщини нашого народу.
Ідея відзначати професійне свято працівників культури виникла на початку XXI століття. Спочатку цей день святкували 23 березня, але з 2013 року його перенесли на 9 листопада, об’єднавши з Днем української писемності та мови. Це символічне поєднання підкреслює нерозривний зв’язок між словом і мистецтвом, між культурою і мовою.
Сьогодні, коли Україна перебуває у стані війни з російським агресором, усі культурні заходи у Хмельницькому національному університеті мають національно-патріотичне спрямування та віддзеркалюють патріотизм. Усі концерти та зібрання розпочинаються хвилиною мовчання та виконанням гімну України в пам’ять про всіх, хто воював – захисників України, воїнів, випускників та студентів Хмельницького національного університету, які віддали своє життя за незалежність своєї країни, та мирних жителів, які загинули внаслідок російської військової агресії.
У 1997 році в університету було створено Центр міжнародних культурних зв’язків, який понад 25 років очолював доцент кафедри історичних наук Василь Цимбалістий. У 2000 році Центр був реорганізований у Центр культури і мистецтв, а згодом перейменований у Центр культурно-естетичного виховання студентів. З 2014 року Центр очолює Ірина Кондратюк – професійний режисер-постановник.
Наразі Центр культурно-естетичного виховання студентів здійснює творчу, інформаційно-просвітницьку, виховну, патріотичну, культурно-дозвіллєву діяльність, спрямовану на створення, поширення, виконання, розповсюдження, збереження та використання культурного продукту і культурних цінностей з метою задоволення культурних потреб студентів, викладачів та співробітників. Основними завданнями Центру є організація культурно-естетичних заходів, розвиток самодіяльної художньої творчості студентів, ознайомлення молоді з шедеврами української та світової культури, налагодження міжнародних культурних зв’язків.
До складу Центру культурно-естетичного виховання студентів входять художні колективи – лауреати численних фестивалів і конкурсів в Україні, Західній Європі, Середземномор’ї та Китаї, народний ансамбль народного танцю «Юність Поділля» (заснований у 1967 році), який відсвяткував своє 57-річчя, народний музичний театр «Сузір’я» (1999 рік), театр-студія «Парадиз» (заснований у 2014 році). Культурно-естетичне виховання студентів поширює українські традиції та культуру через участь у різноманітних міжнародних фольклорних фестивалях та конкурсах у Нідерландах, Туреччині, Китаї, Бельгії, Франції, Іспанії, Італії, Греції, Португалії, Угорщині, Польщі, Болгарії, Мальті та інших країнах. Бути учасником Центру – велике задоволення. За роки навчання в цих групах студенти отримують безцінний досвід і, що найголовніше, творчі професії вокалістів, хореографів та акторів. Численні нагороди свідчать про те, що наші студенти – це творчі, талановиті та винахідливі особистості, які в майбутньому стануть фахівцями у своїх галузях.
У Хмельницькому національному університеті також є кафедри, які мають відношення до цього свята. Кафедра професійно-технічної освіти та декоративно-прикладного мистецтва сприяє творчій діяльності у сфері культури і мистецтва, поширює та популяризує творчість майстрів народного мистецтва регіону, організовує виставки, творчі конкурси та майстер-класи, бере участь у різноманітних мистецьких заходах міжнародного рівня задля єднання та співпраці творчих людей.
Кафедра української мови гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету під керівництвом Таїсії Коваль є організатором Хмельницького міського літературного фестивалю «Слово єднає!» (2015, 2016, 2017), дипломантом Відкритого фестивалю-конкурсу художньої творчості колективів та окремих виконавців закладів освіти України «AgroUniFest» (2018) та заснувала аматорський студентський літературний театр «Глорія». Це неприбутковий творчий колектив, діяльність якого спрямована на: залучення молоді до реалізації інноваційних програм для творчої самореалізації; створення театральних творів, публічних вистав та виставок; організацію та проведення літературно-мистецьких, культурно-просвітницьких, фольклорних, культурно-дозвіллєвих заходів; формування позитивного іміджу університету.
Культура – це душа народу. Вона формує нашу ідентичність, збагачує наше життя, об’єднує нас. Працівники культури – це ті, хто створюють і зберігають цю духовну спадщину. Вони є нашими духовними наставниками, які формують естетичні смаки, виховують почуття прекрасного та патріотизму.
Нехай це свято нагадає нам про важливість культури в нашому житті і спонукає до подальшого розвитку та збереження наших духовних скарбів.
Шановні співробітники, майстри народного мистецтва, працівники Центру культури та естетичного виховання студентів, самодіяльного студентського літературного театру «Глорія», а також викладачі, здобувачі кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету, сьогодні ми вітаємо всіх, хто причетний до розвитку культури в нашому закладі. Ваша творчість, талант та відданість справі є прикладом для нас усіх. Дякуємо за вашу роботу, за ваш внесок у збереження і розвиток української культури. Бажаємо вам натхнення, нових творчих злетів та успіхів у всіх починаннях!
А нашій славній неньці Україні – світлого мирного неба та перемоги!
Слава Україні! Героям Слава!
Відділ зв’язків з громадськістю